wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-10| GIS, Teledetekcja

Premiera prawdziwej ortofotomapy Częstochowy

Poprzez Geoportal mieszkańców i Geoportal inwestora od 8 stycznia dostępna jest już nowa ortofotomapa Częstochowy opracowana na podstawie zdjęć lotniczych z 12 października 2019 roku.


Premiera prawdziwej ortofotomapy Częstochowy

Wykonano ją na podstawie zdjęć lotniczych o terenowej wielkości piksela zaledwie 5 cm (podobnie jak w roku 2016 i 2017). Czym różni się od poprzednich opracowań, wyjaśnia zastępca naczelnika Wydziału Geodezji i Kartografii Ernest Augustowski: – Atutem opracowania jest to, że jest to tzw. prawdziwa ortofotomapa (true ortho), która charakteryzuje się brakiem przesunięć radialnych w postaci „pochylonych” budynków czy „martwych pól” (rozumianych jako obszary przysłonięte przez pochylające się budynki). Na starszych ortofotomapach w większości przypadków widoczne dachy nie były zgodne z rzutem ortogonalnym, tylko przesunięte względem przyziemia.

Jesienne zdjęcia lotnicze wykonała firma MGGP Aero, a prawdziwa ortofotomapa trafiła do częstochowskiego magistratu jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. – Częstochowa jest kolejnym miastem, gdzie w praktyce można sprawdzić przydatność prawdziwej ortofotomapy. Niewątpliwie jej zaletą jest to, że po nałożeniu granic działek, obrysów budynków, sieci uzbrojenia terenu czy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego treść nie jest przysłonięta przez pochylające się budynki. To największy atut tego typu opracowania – mówi Witold Kuźnicki z MGGP Aero. Jak przebiegała realizacja? – Podobnie do innych projektów: projekt lotu, start, nalot, lądowanie i przetworzenie kilku tysięcy zdjęć. Trafiliśmy na kawałek dobrej pogody i udało się sprawnie dostarczyć produkt jeszcze tego samego roku – wyjaśnia.

Poza publikacją na miejskim geoportalu ortofotomapa dystrybuowana jest również wśród pracowników częstochowskiego urzędu miasta i wybranych jednostek organizacyjnych podległych prezydentowi Częstochowy. Przez narzędzia służące do wizualizacji i analiz danych przestrzennych stanowi doskonały materiał (w połączeniu z innymi zbiorami) w realizacji zadań administracji samorządowej, w tym tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Jak mówi Ernest Augustowski, wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie konieczna jest analiza stanu zainwestowania terenu, a nawet w procesie weryfikacji wyników opracowań geodezyjnych i kartograficznych.

Jednocześnie na miejskim geoportalu wciąż dostępne są ortofotomapy z lat wcześniejszych, tj. z: 2013, 2014, 2015, 2016 i 2017 r. Daje to np. możliwość śledzenia zmian w zagospodarowaniu i zainwestowaniu dowolnego obszaru Częstochowy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS