Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-10| GIS, Teledetekcja

Premiera prawdziwej ortofotomapy Częstochowy

Poprzez Geoportal mieszkańców i Geoportal inwestora od 8 stycznia dostępna jest już nowa ortofotomapa Częstochowy opracowana na podstawie zdjęć lotniczych z 12 października 2019 roku.


Premiera prawdziwej ortofotomapy Częstochowy

Wykonano ją na podstawie zdjęć lotniczych o terenowej wielkości piksela zaledwie 5 cm (podobnie jak w roku 2016 i 2017). Czym różni się od poprzednich opracowań, wyjaśnia zastępca naczelnika Wydziału Geodezji i Kartografii Ernest Augustowski: – Atutem opracowania jest to, że jest to tzw. prawdziwa ortofotomapa (true ortho), która charakteryzuje się brakiem przesunięć radialnych w postaci „pochylonych” budynków czy „martwych pól” (rozumianych jako obszary przysłonięte przez pochylające się budynki). Na starszych ortofotomapach w większości przypadków widoczne dachy nie były zgodne z rzutem ortogonalnym, tylko przesunięte względem przyziemia.

Jesienne zdjęcia lotnicze wykonała firma MGGP Aero, a prawdziwa ortofotomapa trafiła do częstochowskiego magistratu jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. – Częstochowa jest kolejnym miastem, gdzie w praktyce można sprawdzić przydatność prawdziwej ortofotomapy. Niewątpliwie jej zaletą jest to, że po nałożeniu granic działek, obrysów budynków, sieci uzbrojenia terenu czy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego treść nie jest przysłonięta przez pochylające się budynki. To największy atut tego typu opracowania – mówi Witold Kuźnicki z MGGP Aero. Jak przebiegała realizacja? – Podobnie do innych projektów: projekt lotu, start, nalot, lądowanie i przetworzenie kilku tysięcy zdjęć. Trafiliśmy na kawałek dobrej pogody i udało się sprawnie dostarczyć produkt jeszcze tego samego roku – wyjaśnia.

Poza publikacją na miejskim geoportalu ortofotomapa dystrybuowana jest również wśród pracowników częstochowskiego urzędu miasta i wybranych jednostek organizacyjnych podległych prezydentowi Częstochowy. Przez narzędzia służące do wizualizacji i analiz danych przestrzennych stanowi doskonały materiał (w połączeniu z innymi zbiorami) w realizacji zadań administracji samorządowej, w tym tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Jak mówi Ernest Augustowski, wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie konieczna jest analiza stanu zainwestowania terenu, a nawet w procesie weryfikacji wyników opracowań geodezyjnych i kartograficznych.

Jednocześnie na miejskim geoportalu wciąż dostępne są ortofotomapy z lat wcześniejszych, tj. z: 2013, 2014, 2015, 2016 i 2017 r. Daje to np. możliwość śledzenia zmian w zagospodarowaniu i zainwestowaniu dowolnego obszaru Częstochowy.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS