|2020-01-10|
GIS, Teledetekcja
Premiera prawdziwej ortofotomapy Częstochowy
Poprzez Geoportal mieszkańców i Geoportal inwestora od 8 stycznia dostępna jest już nowa ortofotomapa Częstochowy opracowana na podstawie zdjęć lotniczych z 12 października 2019 roku.
Wykonano ją na podstawie zdjęć lotniczych o terenowej wielkości piksela zaledwie 5 cm (podobnie jak w roku 2016 i 2017). Czym różni się od poprzednich opracowań, wyjaśnia zastępca naczelnika Wydziału Geodezji i Kartografii Ernest Augustowski: – Atutem opracowania jest to, że jest to tzw. prawdziwa ortofotomapa (true ortho), która charakteryzuje się brakiem przesunięć radialnych w postaci „pochylonych” budynków czy „martwych pól” (rozumianych jako obszary przysłonięte przez pochylające się budynki). Na starszych ortofotomapach w większości przypadków widoczne dachy nie były zgodne z rzutem ortogonalnym, tylko przesunięte względem przyziemia.
Jesienne zdjęcia lotnicze wykonała firma MGGP Aero, a prawdziwa ortofotomapa trafiła do częstochowskiego magistratu jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. – Częstochowa jest kolejnym miastem, gdzie w praktyce można sprawdzić przydatność prawdziwej ortofotomapy. Niewątpliwie jej zaletą jest to, że po nałożeniu granic działek, obrysów budynków, sieci uzbrojenia terenu czy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego treść nie jest przysłonięta przez pochylające się budynki. To największy atut tego typu opracowania – mówi Witold Kuźnicki z MGGP Aero. Jak przebiegała realizacja? – Podobnie do innych projektów: projekt lotu, start, nalot, lądowanie i przetworzenie kilku tysięcy zdjęć. Trafiliśmy na kawałek dobrej pogody i udało się sprawnie dostarczyć produkt jeszcze tego samego roku – wyjaśnia.
Poza publikacją na miejskim geoportalu ortofotomapa dystrybuowana jest również wśród pracowników częstochowskiego urzędu miasta i wybranych jednostek organizacyjnych podległych prezydentowi Częstochowy. Przez narzędzia służące do wizualizacji i analiz danych przestrzennych stanowi doskonały materiał (w połączeniu z innymi zbiorami) w realizacji zadań administracji samorządowej, w tym tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Jak mówi Ernest Augustowski, wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie konieczna jest analiza stanu zainwestowania terenu, a nawet w procesie weryfikacji wyników opracowań geodezyjnych i kartograficznych.
Jednocześnie na miejskim geoportalu wciąż dostępne są ortofotomapy z lat wcześniejszych, tj. z: 2013, 2014, 2015, 2016 i 2017 r. Daje to np. możliwość śledzenia zmian w zagospodarowaniu i zainwestowaniu dowolnego obszaru Częstochowy.
JK
|