wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-09| Geodezja, Prawo, Kataster

Sąd Najwyższy odpowie na pytanie o rozgraniczanie

W związku ze sprawą toczącą się przed Sądem Okręgowym w Krakowie do Sądu Najwyższego wpłynęło pytanie dotyczące możliwości rozgraniczenia także tej nieruchomości, która nie jest przedmiotem postępowania rozgraniczeniowego.


Sąd Najwyższy odpowie na pytanie o rozgraniczanie <br />
fot. Wikipedia/Marcin Białek
fot. Wikipedia/Marcin Białek

Pełna treść pytania do SN brzmi: „Czy w sprawie o rozgraniczenie sąd jest uprawniony do dokonania rozgraniczenia nieruchomości także innych niż objęte administracyjnym postępowaniem rozgraniczeniowym, jeżeli z postępowania dowodowego wynika, że granica prawna nieruchomości przebiega w taki sposób, że jej ustalenie wymaga korekty granic także innych nieruchomości - nieobjętym administracyjnym postępowaniem rozgraniczeniowym?” (sygn. sprawy III CZP 92/19).

O przypadku tym szerzej pisze dzisiejsze wydanie dziennika „Rzeczpospolita” (z 9 stycznia). W sporze dotyczącym rozgraniczenia nieruchomości pewnego małżeństwa sąd rejonowy poprowadził nową granicę z działką sąsiadującą, która należy do gminy. Gminna nieruchomość nie była jednak objęta wnioskiem o rozgraniczenie. Od wyroku odwołało się więc zarówno małżeństwo, jak i gmina. Rozpatrując tę sprawę, Sąd Okręgowy w Krakowie ustalił, że stan prawny nieruchomości wynika z decyzji wywłaszczeniowej wydanej blisko pół wieku temu. Sęk w tym, że postępowanie dowodowe wykazało też, iż granice działek powinny przebiegać zupełnie inaczej, niż wynika to z decyzji uwłaszczeniowej.

Wobec takiego stanu rzeczy SO ma wątpliwości, jak rozwiązać tę sprawę. Odrzucić wniosek rozgraniczeniowy, by ponownie wszcząć postępowania administracyjne, tym razem dla 3 nieruchomości? A może wezwać do udziału w sprawie w charakterze uczestników właścicieli wszystkich trzech działek?

Data rozpatrzenia tych wątpliwości przez Sąd Najwyższy nie jest jeszcze znana.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
rozgraniczenie granicy bez postanowienia cd. "A może wezwać do udziału w sprawie w charakterze uczestników właścicieli wszystkich trzech działek?" to jeszcze niech powiedzą ile spór trwał będzie w sądzie, bo najczęściej ci co są z"zaproszenie jako uczestnicy bee się wymądrzać w temacie nie swojej granicy i wtedy ......... to sprawa w sądzie skończy się za 5 lat ???? a może i dłużej.. Brak logicznego myślenia, to brak zdrowego rozsądku i dalej, brak rozstrzygnięcia sprawy.
 1 
odpowiedz zgłoś
Ci geodeci nie są niedouczeni. Oni są przeuczeni i odpowiadają najnowszym, zywotnym, interesom zasobu.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
rozgraniczenie granicy bez postanowienia od kiedy to rozgraniczeniu podlegają punkty graniczne ? to nawet nie jest brak znajomości prawa obowiązującego w tym zakresie. to jest po prostu buta i arogancja wobec całej istoty ustalenia granicy. > geodeta prawdopodobnie nie zmienił przebiegu granicy , a jedynie wyręczył Starostę i uaktualnił bazę danych egib, inaczej mówiąc przeanalizował analogowe dokumenty i ujawnił to w bazie egib .W jakim charakterze zostanie wezwany na grunt właścicle , do którego odnośi się punkt graniczny ? jeżeli odpwiece sobie na to pytanie to jednocześnie uzmysłowicie sobie sens rozgraniczenia czy też ustalenia przebiegu granicy w trybie przepisów egib.instytucja rozgraniczenia istnieje od lat . i jakoś dawniej nie było z tym problemów . Problemy to STWARZAJĄ NIEDOUCZENI GEODECI.
 3 
odpowiedz zgłoś
No toś pojechał po całości GG :-D Nie masz pojęcia o prawie a wysuwasz postulaty jego zmiany. Słynny dylemat "trzeciej strony" w przypadku trójmiedz, powtarzany przez ludzi nie rozumiejących istoty rozgraniczenia, w rozumieniu art. 153 KC. Ale cóż, taka geodezja, jaka "władza geodezyjna". I kończy się to tym o czym pisali już starożytni - Ubi ius incertum, ibi ius nullum.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Rozgraniczenia do Starostw - tu jest PZGiK To kuriozalne, że jedną z najważniejszych spraw (granice nieruchomości) rozstrzyga wójt w "Psiej Wólce". Często w tej gminie nie ma nawet na etacie geodety uprawionego. Same zaś postanowienia o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego wołają często o pomstę do nieba. Brak np. włączenia jako strony tzw. trzeciej strony do której również należy punkt graniczny.
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
I to jest najlepszy przykład ze sądy powinny podlegać pod Podgiki. Przysłowiowa pani Zosia z każdego ośrodka raz dwa znalazła by odpowiedź. Po co wysokiemu sądowi głowę zawracać.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS