wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-09| Mapy

Powrót Pomorza do Polski na mapach

Już jutro (10 stycznia) w Toruniu odbędzie się konferencja naukowa poświęcona 100. rocznicy powrotu Pomorza do wolnej Polski. Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. wystawa map.


Powrót Pomorza do Polski na mapach

Sympozjum odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 w Toruniu. Początek o godz. 16.00; wstęp jest bezpłatny. Program obejmuje sześć wystąpień naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Polskiej Akademii Nauk.
Konferencji towarzyszyć będzie m.in. wystawa „Powrót Pomorza do Niepodległej na mapach”, na której prezentowane będą mapy ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej ilustrujące trudny proces kształtowania się zachodniej granicy Polski według ustaleń Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku.

Źródło: Książnica Kopernikańska


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Powrót Pomorza co do tego powrotu Pomorza do Polski można mieć znaczne zastrzeżenia albowiem ziemie te przez setki lat przenikane były przez różne nacje i nie sposób (przynajmniej wg mojego rozumienia) dla jakiejś nacji je przypisać w 100%. Propaganda kreuje wizję świata taką jaka wygodna jest dla rządzących. Mieszkam na terenie tychże terenów odzyskanych i jako geodeta widzę co Niemcy w zakresie geodezji tu zrobili. Naprawdę zrobili triangulację (później przejętą przez przez polskie organa), poligonizację, ustalenie i stabilizację granic, rejestry czyli wszystko co dotyczy ewidencji gruntów. Wg mojej oceny zrobiono to na przestrzeni lat 1900 do 1935. Na terenach polskich graniczących z ówcześnie Niemcami nie zrobiono prawie nic. Jak czytam na mapie regulacyjnej terenu przedwojennego polskiego że została sporządzona w 1962 roku na podstawie map z 1862 roku to oczy przecieram ze zdumienia. Błędy granic do ok.70 metrów. To na przykładzie obrębów gminy Lipnica w pow. bytowskim.
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS