Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-01-07| Mapy, Teledetekcja

Efektowna mapa australijskich pożarów źródłem fake newsów

W ostatni weekend media i portale społecznościowe obiegła mapa prezentująca katastrofalne pożary australijskiego buszu. Wokół grafiki zrodziło się jednak sporo fałszywych informacji.


Efektowna mapa australijskich pożarów źródłem fake newsów

Autorem opracowania jest australijski fotograf i grafik Anthony Hearsey. Na model 3D Australii nałożył on dane o zasięgu pożarów z okresu od 5 grudnia 2019 r. do 5 stycznia 2020 r., które pochodzą z prowadzonej przez NASA bazy FIRMS (Fire Information for Resource Management System). By zwiększyć atrakcyjność grafiki, tereny dotknięte pożarami pokazał on w formie rozbłysku. Zabieg ten sprawił, że zasięg pożarów został nieco przewiększony w stosunku do stanu faktycznego, co zresztą sam autor podkreślił we wpisie na Instagramie.

Wizualizacja lotem błyskawicy rozprzestrzeniła się po światowym internecie. Problem w tym, że osoby, które umieszczały ją na swoich stronach lub profilach, często nie wczytały się w jej opis. Pojawiło się bowiem sporo informacji, jakoby grafika w rzeczywistości była zdjęciem satelitarnym prezentującym aktualny obszar objęty pożarami, a nie tereny spalone w ciągu miesiąca. Nie brakowało również twierdzeń, jakoby autorem rzekomego zdjęcia satelitarnego była sama NASA.

Co ciekawe, na Facebooku grafika dość szybko została oznaczona jako fałszywa informacja (fot. obok). Do adnotacji dołączono link do portalu PolitiFact, gdzie wyjaśniono, czym jest owa wizualizacja, oraz pokazano, jak faktycznie wyglądają aktualne zdjęcia satelitarne Australii.

Wyświetl ten post na Instagramie.

* Didn’t realise this would go viral ???? PLEASE READ BELOW. * This is a 3D visualisation of the fires in Australia. NOT A PHOTO. Think of this as prettier looking graph. This is made from data from NASA’s FIRMS (Satellite data regarding fires) between 05/12/19 - 05/01/20. These are all the areas which have been affected by bushfires. https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#z:5;c:137.4,-27.9;t:adv-points;d:2019-12-05..2020-01-05;l:dark_gray,firms_viirs,firms_modis_a,firms_modis_t Scale is a little exaggerated due to the render’s glow, but generally true to the info from the NASA website. Also note that NOT all the areas are still burning, and this is a compilation. This image is copyrighted by Anthony Hearsey. Please contact for usage. DONATE HERE - https://linktr.ee/lukebakhuizen?fbclid=IwAR1hxUc97BXMPIxjiJqcVW7uG8wlgkPLfyO2wVFLVRDSw5X6cXAGeBuikeM _ #bushfires #render #visualisation #data #3d #australia #climatechange #disaster #fire #infographic #cinema4d #graphic #nasa

Post udostępniony przez Anthony Hearsey (@anthony_hearsey) Sty 4, 2020 o 10:50 PST

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama