wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-03| Teledetekcja

Australia w ogniu z perspektywy satelitów

Potężne pożary od wielu tygodni niepokoją mieszkańców Australii. Najbardziej dotknięta jest nimi Nowa Południowa Walia, najstarszy i najbardziej zaludniony stan kraju, gdzie położone jest m.in. Sydney.


Australia w ogniu z perspektywy satelitów <br />
Park Narodowy Kościuszko 3 stycznia 2020 r. (źródło: ESA)
Park Narodowy Kościuszko 3 stycznia 2020 r. (źródło: ESA)
Australia w ogniu z perspektywy satelitów <br />
Południowo-wschodnie wybrzeże Australii 1 stycznia 2020 r. (źródło: NASA)
Południowo-wschodnie wybrzeże Australii 1 stycznia 2020 r. (źródło: NASA)
Australia w ogniu z perspektywy satelitów <br />
Park Narodowy Alpine 3 stycznia 2020 r. (źródło: IGiK)
Park Narodowy Alpine 3 stycznia 2020 r. (źródło: IGiK)
Australia w ogniu z perspektywy satelitów <br />
Park Narodowy Monga 31 grudnia 2019 r. (źródło: IGiK)
Park Narodowy Monga 31 grudnia 2019 r. (źródło: IGiK)

Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień i zaczyna się wymykać spod kontroli administracji i służb ratowniczych. Sprzyjają temu rekordowe upały oraz silne wiatry. Obecne szacunki mówią, że pożary we wschodniej Australii pochłonęły już ponad 4 mln ha, zabiły około pół miliarda zwierząt i zmusiły do ewakuacji tysiące ludzi.

Ogrom australijskich pożarów pokazują zdjęcia z kosmosu. Najnowsza kompozycja opublikowana przez ESA pokazuje pożar, który objął Park Narodowy Kościuszko (okolice najwyższego szczytu lądowej części Australii). Do jej stworzenia wykorzystano dane pozyskane przez satelity Sentinel-2 zaledwie kilka godzin temu.

Z kolei należący do NASA satelita Suomi NPP 1 stycznia zarejestrował pożary i powstający kłębiący się dym opadający kaskadowo na brzeg Australii.

Katastrofalne pożary widoczne są też na zdjęciach pochodzących z europejskich satelitów Sentinel-2 udostępnionych przez Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie. Jak widać, pożar nie oszczędził również innych parków narodowych: Alpine, Monga, Morton czy Wollemi.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS