wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-03| Teledetekcja

Australia w ogniu z perspektywy satelitów

Potężne pożary od wielu tygodni niepokoją mieszkańców Australii. Najbardziej dotknięta jest nimi Nowa Południowa Walia, najstarszy i najbardziej zaludniony stan kraju, gdzie położone jest m.in. Sydney.


Australia w ogniu z perspektywy satelitów <br />
Park Narodowy Kościuszko 3 stycznia 2020 r. (źródło: Big Data Earth)
Park Narodowy Kościuszko 3 stycznia 2020 r. (źródło: Big Data Earth)
Australia w ogniu z perspektywy satelitów <br />
Południowo-wschodnie wybrzeże Australii 1 stycznia 2020 r. (źródło: NASA)
Południowo-wschodnie wybrzeże Australii 1 stycznia 2020 r. (źródło: NASA)
Australia w ogniu z perspektywy satelitów <br />
Park Narodowy Alpine 3 stycznia 2020 r. (źródło: IGiK)
Park Narodowy Alpine 3 stycznia 2020 r. (źródło: IGiK)
Australia w ogniu z perspektywy satelitów <br />
Park Narodowy Monga 31 grudnia 2019 r. (źródło: IGiK)
Park Narodowy Monga 31 grudnia 2019 r. (źródło: IGiK)

Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień i zaczyna się wymykać spod kontroli administracji i służb ratowniczych. Sprzyjają temu rekordowe upały oraz silne wiatry. Obecne szacunki mówią, że pożary we wschodniej Australii pochłonęły już ponad 4 mln ha, zabiły około pół miliarda zwierząt i zmusiły do ewakuacji tysiące ludzi.

Ogrom australijskich pożarów pokazują zdjęcia z kosmosu. Najnowsza kompozycja opublikowana przez Big Data Earth pokazuje pożar, który objął Park Narodowy Kościuszko (okolice najwyższego szczytu lądowej części Australii). Do jej stworzenia wykorzystano dane pozyskane przez należące do ESA satelity Sentinel-2 zaledwie kilka godzin temu.

Z kolei należący do NASA satelita Suomi NPP 1 stycznia zarejestrował pożary i powstający kłębiący się dym opadający kaskadowo na brzeg Australii.

Katastrofalne pożary widoczne są też na zdjęciach pochodzących z europejskich satelitów Sentinel-2 udostępnionych przez Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie. Jak widać, pożar nie oszczędził również innych parków narodowych: Alpine, Monga, Morton czy Wollemi.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS