|2020-01-03|
Teledetekcja, Prawo, Software
Nowe narzędzie PAŻP usprawni koordynację lotów dronów
Rozpoczęły się testy produkcyjne PansaUTM – przygotowanego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej systemu do cyfrowej koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP).
Testy rozpoczęły się 31 grudnia i polegają na równoległym wykonywaniu czynności realizowanych przez operatorów BSP i służby PAŻP w sposób analogowy (czyli dotychczasowy) oraz cyfrowy, przy wykorzystaniu modułów PansaUTM.
Testy produkcyjne systemu zarządzania ruchem dronów (Unmanned Aircraft System Traffic Management – UTM) prowadzone będą przez jednostki PAŻP – Dział Zarządzania Operacjami Bezzałogowych Statków Powietrznych, kontrolerów ruchu lotniczego w Poznaniu oraz informatorów służby informacji powietrznej FIS Gdańsk. PAŻP liczy równocześnie na zaangażowanie operatorów BSP.
Celem testów produkcyjnych jest znalezienie ewentualnych nieprawidłowości i błędów podczas nieprzerwanego użytkowania systemu w dłuższym okresie i przy wykorzystaniu wszystkich modułów PansaUTM.
Czym jest PansaUTM?
PansaUTM to koncepcja cyfrowej koordynacji lotów BSP i zarządzania wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej. Składają się na nią autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa dostarczana przez partnerów technologicznych – firmy Hawk-e oraz DroneRadar. Zawarte w systemie funkcje odpowiadają podstawowym potrzebom związanym z koordynacją lotów BSP oraz zarządzania wnioskami i zgodami na loty.
PansaUTM pozwala na zarządzanie podstawowymi informacjami niezbędnymi do koordynacji lotów, takimi jak:
- identyfikacja i weryfikacja użytkowników systemu – operatorów oraz ich uprawnień i bezzałogowych statków powietrznych;
- zarządzanie danymi aeronautycznymi oraz danymi bezpośrednio powiązanymi z koordynacją lotów BSP.
System oferuje także funkcje związane z przygotowaniem operatora BSP do misji:
- możliwość złożenia dronowego planu lotu (dFPL – digital Flight Plan);
- analiza kolizyjności rejonu wykonywania lotów z istniejącymi strukturami przestrzeni powietrznej;
- zapewnienie operatorowi BSP informacji o możliwości wykonania lotu w jego lokalizacji i w danym czasie oraz określenie warunków wykonania tego lotu.
Rozwiązanie oferuje też narzędzia obsługujące taktycznie loty BSP:
- zgłoszenie przez operatora lotu w chwili operacji;
- obsługa przez służby ruchu lotniczego lotu BSP od momentu zgłoszenia, poprzez wsparcie w trakcie lotu, aż do jego zakończenia;
- dwukierunkowa niewerbalna, elektroniczna komunikacja (CDDLC) pomiędzy służbami PAŻP a operatorem BSP obsługująca bieżącą wymianę informacji oraz poleceń poprzez zintegrowaną z systemem aplikację mobilną DroneRadar 2.
Korzyści
Wdrożenie operacyjne systemu ma przyspieszyć proces wydawania zgód i warunków lotu BSP. Przewidywana jest też bardziej dynamiczna komunikacja pomiędzy operatorami BSP a służbami PAŻP ze względu na to, że system PansaUTM jest mniej obciążający i łatwiejszy w obsłudze niż manualna koordynacja lotów – przekonuje PAŻP. Rozwiązanie posiada też narzędzia analityczne do weryfikacji miejsca planowanych misji BSP.
Szczegółowe informacje dla operatorów
JK
|