Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-03| Teledetekcja, Prawo, Software

Nowe narzędzie PAŻP usprawni koordynację lotów dronów

Rozpoczęły się testy produkcyjne PansaUTM – przygotowanego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej systemu do cyfrowej koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP).


Nowe narzędzie PAŻP usprawni koordynację lotów dronów

Testy rozpoczęły się 31 grudnia i polegają na równoległym wykonywaniu czynności realizowanych przez operatorów BSP i służby PAŻP w sposób analogowy (czyli dotychczasowy) oraz cyfrowy, przy wykorzystaniu modułów PansaUTM.

Testy produkcyjne systemu zarządzania ruchem dronów (Unmanned Aircraft System Traffic Management – UTM) prowadzone będą przez jednostki PAŻP – Dział Zarządzania Operacjami Bezzałogowych Statków Powietrznych, kontrolerów ruchu lotniczego w Poznaniu oraz informatorów służby informacji powietrznej FIS Gdańsk. PAŻP liczy równocześnie na zaangażowanie operatorów BSP.

Celem testów produkcyjnych jest znalezienie ewentualnych nieprawidłowości i błędów podczas nieprzerwanego użytkowania systemu w dłuższym okresie i przy wykorzystaniu wszystkich modułów PansaUTM.

Czym jest PansaUTM?

PansaUTM to koncepcja cyfrowej koordynacji lotów BSP i zarządzania wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej. Składają się na nią autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa dostarczana przez partnerów technologicznych – firmy Hawk-e oraz DroneRadar. Zawarte w systemie funkcje odpowiadają podstawowym potrzebom związanym z koordynacją lotów BSP oraz zarządzania wnioskami i zgodami na loty.

PansaUTM pozwala na zarządzanie podstawowymi informacjami niezbędnymi do koordynacji lotów, takimi jak:

  • identyfikacja i weryfikacja użytkowników systemu – operatorów oraz ich uprawnień i bezzałogowych statków powietrznych;
  • zarządzanie danymi aeronautycznymi oraz danymi bezpośrednio powiązanymi z koordynacją lotów BSP.

System oferuje także funkcje związane z przygotowaniem operatora BSP do misji:

  • możliwość złożenia dronowego planu lotu (dFPL – digital Flight Plan);
  • analiza kolizyjności rejonu wykonywania lotów z istniejącymi strukturami przestrzeni powietrznej;
  • zapewnienie operatorowi BSP informacji o możliwości wykonania lotu w jego lokalizacji i w danym czasie oraz określenie warunków wykonania tego lotu.

Rozwiązanie oferuje też narzędzia obsługujące taktycznie loty BSP:

  • zgłoszenie przez operatora lotu w chwili operacji;
  • obsługa przez służby ruchu lotniczego lotu BSP od momentu zgłoszenia, poprzez wsparcie w trakcie lotu, aż do jego zakończenia;
  • dwukierunkowa niewerbalna, elektroniczna komunikacja (CDDLC) pomiędzy służbami PAŻP a operatorem BSP obsługująca bieżącą wymianę informacji oraz poleceń poprzez zintegrowaną z systemem aplikację mobilną DroneRadar 2.

Korzyści

Wdrożenie operacyjne systemu ma przyspieszyć proces wydawania zgód i warunków lotu BSP. Przewidywana jest też bardziej dynamiczna komunikacja pomiędzy operatorami BSP a służbami PAŻP ze względu na to, że system PansaUTM jest mniej obciążający i łatwiejszy w obsłudze niż manualna koordynacja lotów – przekonuje PAŻP. Rozwiązanie posiada też narzędzia analityczne do weryfikacji miejsca planowanych misji BSP.

Szczegółowe informacje dla operatorów

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS