wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-02| Geodezja, Edukacja

Przyczyny zmian ziemskiego klimatu

Pod takim hasłem 13 stycznia w Instytucie Geodezji i Kartografii odbędzie się seminarium, podczas którego prof. Wiesław Kosek (specjalista z zakresu analizy czasowo-częstotliwościowej zmian rotacji Ziemi i altimetrycznych zmian poziomu oceanu światowego) wygłosi referat na ten temat.


Przyczyny zmian ziemskiego klimatu
Obserwowany od ponad stu lat globalny wzrost temperatury na Ziemi powoduje zmniejszanie grubości pokryw lodowych monitorowanych za pomocą satelitarnych misji altimetrycznych i grawimetrycznych, a także globalny wzrost poziomu oceanu światowego monitorowany za pomocą pomiarów mareograficznych oraz altimetrii satelitarnej.

Jako jedną z przyczyn wzrostu tej temperatury wymienia się działalność człowieka, która jest związana z produkcją gazów cieplarnianych, w szczególności dwutlenku węgla, na skutek spalania olei napędowych, węgla oraz gazu. Inną przyczyną wzrostu globalnej temperatury jest stały dopływ energii płynącej z wnętrza Ziemi na skutek rozpadu radioaktywnych izotopów uranu, toru i potasu.

Ostatnie badania wskazują, że przyczyną zmian ziemskiego klimatu może być również zmienna aktywność cyklu słonecznego, która wpływa na intensywność galaktycznego promieniowania kosmicznego odpowiedzialnego za jonizację troposfery i powstawanie chmur na niskich wysokościach. Globalna zmiana pokrywy chmur wpływa na zmiany albedo, które reguluje dopływ promieniowania słonecznego ogrzewającego troposferę oraz wody oceanu światowego.

Prof. Wiesław Kosek od 2019 r. jest zatrudniony w Zakładzie Hydrometeorologii Wojskowej i Geomatyki Instytutu Inżynierii Geoprzestrzennej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wcześniej pracował m.in. na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a także w Centrum Badań Kosmicznych PAN. W 2018 r. został laureatem konkursu o nagrodę im. prof. Lubomira Włodzimierza Barana.

Seminarium odbędzie się w siedzibie IGiK przy ul. Zygmunta Modzelewskiego 27 w Warszawie w sali seminaryjnej na 2 piętrze i rozpocznie się o godz. 9.00.

Źródło: IGiK, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Lasy Australii płonęły już w 1939 roku! https://tiny.pl/t8rrl

~RED IS BAD Mówisz o kulturze, a sam podpisem obrażasz rudych ;)

O i proszę Tak jak niektórym się wszystko z d... kojarzy, tak innym wszystko z komunizmem. Badania naukowe? Troska o klimat? To wszystko spisek lewaków z UE, tak na youtubie powiedzieli.

poprawność polityczna wspierana finansowo przez przemysł jeszcze niedawno spychała wszelkich zielonych i naukowców piszących o ociepleniu na margines, ośmieszanie. Dziś są równie mocno wykorzystywani w komercji, fakt, internet też miał być wolny, a mamy reklamy na przemian z hejtem i kilka procent wartościowych treści. Pomyśl, kiedy narodził się komunizm i nazim. Dla ułatwienia dodam, że (w ogromnym uproszczeniu) jako reakcja na nędze końca I wojny i chore ambicje arystokratów. Pokolenie naszych pradziadków walczyło z głodem, zarazami. Wygrało z nim #$%!!ie plastikiem, liofilyzowaną żywnością, ropą, przemysłową hodowlą, rewolucjami, choćby przemysłową i komunistyczną. My już nie mamy pomysłu na zrównoważony rozwój, wg ZUS i branży budowlanej mamy się stale rozmnażać i budować kolejne mieszkania, drogi, żeby znów nie było kryzysu i starczyło na renty, pensje biurokratów. Dlatego chyba czeka nas kolejna rewolucja, może na wzór tamtych, ale to już młodsi nam urządzą, w nosie mając naszą poprawność polityczną.

pytanie Dlaczego mam myśleć i postrzegać świat tak jak chce tego klimat ? Czy ja nie mogę sam wyciągać wniosków tylko muszę korzystać z poprawnych politycznie utartych schematów stworzonych przez lewicowe organizacje. Tak bo wszelkie partie pt. zieloni, socjaldemokraci itp. to nic innego jak zaowalowany komunizm. Zresztą cała UE opiera się na Manifeście z Ventotene ( to taki trzyrozdziałowy dokument, stworzony przez trzech włoskich antyfaszystowskich, socjalistycznych i komunistycznych intelektualistów: Altiera Spinellego, Ernesta Rossiego i Eugenia Colorniego. Postuluje on utworzenie unii państw europejskich, wyznaczając zasadnicze linie jej funkcjonowania ) tak więc drodzy rodacy uciekliśmy od komuny tylko na kilka lat w roku 1989 by zaraz potem powrócić do jej nowej formy. Kto wie czy nie gorszej od poprzedniej.

~klimat Idź biedny człowieczyno pod budkę z piwem a tam znajdziesz uznanie dla swojego poziomu.

trzeba sadzić drzewa owszem. Tyle, że od zawsze, a od ponad 200 lat intensywnie je wycinamy i robimy wszystko na odwrót. Nie można pisać, że naukowcy nie ostrzegali, bo o skutkach wycinania lasów na rzecz pól pod bydło pisał już Humbolt, w XIX wieku. O dziurze ozonowej i o ociepleniu też pisano ale negowali ci z kasą (USA, Japonia). I wszystko się sprawdza, słodka woda ładnie spływa wprost do morza, a ziemia wysycha. Jako geodeci dobrze wiemy, że wycinka drzew to priorytet każdego inwestora, podobnie potem zamurowanie całej działki budynkami i parkingami. A plan zagospodarowania to "ograniczanie wolności" właściciela. Teraz już mamy samozapłony lasów w strefie równikowej, w Ameryce, w Australii, w Azji. Już nie zdążymy doczekać, aż sadzonki wyrosną. W miastach latem nie da się wytrzymać, to włączamy klimatyzację, zasilaną prądem z węgla. Zawsze chodziło o kasę, Grenlandia to nazwa wymyślona dla popudzenia osadnictwa, ale to nigdy nie był bardzo zielony ląd. I nigdy nie było stale tak ciepło jak obecnie.

Wiadomo Najważniejsze by być grzeczniutkim, ąę i nikogo nie urazić. Ktoś coś nieładnie o kimś powiedział - skandal!!! A że ten ktoś inny sam wcześniej propaguje kłamstwa i zarzuca nieetyczne działania... a, to nic się nie stało i tu kultura wypowiedzi została na pewno zachowana. Więc jasne, można odbiegać od tematu i w ten sposób. Poza tym nie trzeba znać ~też geodeta, by komentować to, co wypisuje - skoro nie odróżnia np. pogody od klimatu, to jak najbardziej można sądzić, że jest ignorantem.

~Bed is red Tu wcale nie chodzi o poprawność, lecz o kulturę wypowiedzi. Można być niepoprawnym i zachować przy tym kulturę i szacunek do adwersarzy. A co człowiek ma napisać? Jeśli w takim stylu to może lepiej nic. Poza tym który z Panów zna ~też geodetę, aby mógł wydawać o nim jakiekolwiek sądy? Jak śmiecie? Hehe he... za dużo Grety z Thunbergu w mediach.

~RED IS BAD No ale co człowiek ma napisać, jeśli ktoś naprawdę jest totalnym ignorantem i pożytecznym idiotą? Trzeba pisać prawdę a nie owijać w bawełnę, bo przez taką poprawność mamy np wysyp antyszczepionkowców.

~red is hot Mój drogi Panie, mówienie bez ogródek polega co prawda na jasnej i szczerej wypowiedzi, prosto w oczy, ale nie zakłada agresywnego, aroganckiego i niegrzecznego zachowania, którym Pan bez wątpienia się popisał. Obserwując używane przez Pana, świadomie lub nie, manipulacje, ciężko nie odnieść wrażenia, że przypominają one metody stosowane niegdyś przez sowietów. Atak, podważanie wiarygodności kogoś w oczach innych ludzi, robienie z siebie pokrzywdzonego... Czy mam wymieniać dalej? "Jesteś totalnym ignorantem i pożytecznym idiotą, który za darmo rozpowszechnia dawno obalone mity". Cytując Pana wypowiedź mam do Pana pytanie, o ile oczywiście to nie tajemnica. Skoro wyśmiewa Pan ~też geodetę, że ten nie bierze pieniędzy za swoje wpisy, to proszę podzielić się z nami informacją, ile Pan dostaje i od kogo za swoje wpisy? Skoro w geodezji jest, jak Pan pisze, tyle narzekań na zarobki, to może pomoże Pan mniej zamożnym kolegom po fachu i pozwoli dorobić te parę groszy?

oczywiście że nie jestem reprezentantem tej strony, a jedynie do niej odsyłam oraz jak najbardziej tamte słowa pasują do osób takich jak "też geodeta" (a swoją drogą ciekawe, że niektórych bardziej oburza nazwanie kogoś bez ogródek niż kłamstwa drugiej strony czy sugerowanie powiązań z komunizmem)

obejrzyj polecam obejrzeć dokument, poparty źródłami który parę rzeczy wyjaśnia: https://youtu.be/5HjiFuHI_X8

Bezedury ~i fixed it for ya Niskie zarobki nie wynikają z niskiego poziomu naukowego, ponieważ ten w warsztacie geodety zasadniczo nie jest wymagany w jakimś nazdzwyczajnym stopniu. W dobie informatyzacji nie trzeba nawet pamiętać wzorów na cokolwiek, bo mamy komputery. Wystarczy, że średniointeligentny geodeta wie co ma zrobić i dzięki oprogramowaniu powinien sobie poradzić. Dzisiaj zarabiają ci, którzy mają firmy na wysokim poziomie, ale nie naukowym, tylko technologicznym. Co więcej, aby dobrze zarabiać trzeba umieć sprzedać swoje usługi i odpowiednio zarządzać firmą, a to nie ma nic wspólnego z domniemanym poziomem naukowym. Dlatego kiedy słyszę: Niech żyje geodezja, polskiej nauuuuuuki kwiat... to tylko śmiać mi się chce, bo kwiatem polskiej nauki można nazwać np. profesora Religę, a czy wśród geodetów znajdziemy jemu podobnych?

Trochę kultury! ~naukaoklimacie.pl, jeżeli rzeczywiście reprezentuje Pan/Pani stronę internetową, której nazwa zamieszczona jest w Pana/Pani nicku, to proponowałbym zachować przynajmniej pozory kultury, której bez wątpienia Panu/Pani brakuje. Strona naukaoklimacie.pl prowadzona jest przez Instytut Geofizyki, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego!!! Czy Pana/Pani zdaniem osobie reprezentującej tę jednostkę wypada odzywać się do swojego adwersarza (~też geodeta) słowami: "Jesteś totalnym ignorantem i pożytecznym idiotą..."??? W słowniku ludzi kulturalnych nie ma słów dostatecznie obelżywych, aby określić Pana/Pani zachowanie... Wstyd!

wystarczy nie być ignorantem i patrzeć dalej niż czubek własnego nosa, ale jak widać to za wiele dla niektórych geodetów reprezentujących taki poziom "naukowy" (nic dziwnego, że na potem tyle frustracji na geoforum i narzekań na niskie zarobki;)

Nie do wiary Kto by pomyślał, że Maja Ostaszewska pisze nawet na Geoforum? Smuteczek i zatroskanie klimaciarzami. Fanatyzm szkodzi zdrowiu.

leniuszku Jakbyś zajrzał na stronę naukaoklimacie.pl to byś wiedział i po raz któryś nie powtarzał tych głupot. Nikt nie będzie odrabiał prac domowych za ciebie.

klimat zawsze się zmieniał Mądralo a wyjaśnij mi jedną rzecz na terenie Polski kiedyś były lodowce ( większość jezior w moich stronach ma pochodzenie polodowcowe ). Człowieka wtedy nie było a się klimat ocieplił i lodowiec ustąpił to co Mamuty jeździły wtedy dieslami i paliły ogniska i to one się przyczyniły do ocieplenia klimatu ? A może kosmici zatruli atmosferę i emitowali zbyt dużo CO2 ?

haha Polonia Christiania kopiująca za lifesitenews.com - gratuluję źródeł ;) A przy okazji już dowiedziałeś się czym różni się klimat od pogody? Może zapytaj jakiegoś dziecka? Bo to wiedza na poziomie podstawówki...

klimat Poczytajcie sobie ten artykuł : https://www.pch24.pl/zmiany-klimatyczne--oto-najwi eksze-naukowe-oszustwo-w-dziejach-ludzkosci-,55502 ,i.html

geodeta tylko głowa nie ta Jesteś totalnym ignorantem i pożytecznym idiotą, który za darmo rozpowszechnia dawno obalone mity. Kompromitujesz się totalnie bredzeniem o komunistach i myleniem klimatu z pogodą. To jest dopiero żałosne. Więc najpierw się sam dedukuj w temacie i wróć do merytorycznej dyskusji. Możesz zacząć od strony z podpisu - są tam wyjaśnienia podane w prostej formie, jest jednak szansa, że coś zrozumiesz.

klimat zawsze się zmieniał ~naukaoklimacie.pl też dostajesz granty od komunistów za głoszenie prawdy objawionej ? Klimat zawsze się zmienia bo to jest cechą pogody, że nigdy nie jest czymś stałym a, że przyszło nam żyć w takich czasach, że te zmiany zachodzą szybciej i je bardziej widać to takie widać nasze szczęście. Śmieszą mnie ci naukowcy co nie potrafią przewidzieć pogody na przyszły tydzień ale wiedzą jakie zmiany w pogodzie nastąpią na przestrzeni najbliższych 50 lat. To jest po prostu żałosne. Ale czego się nie robi dla kasy.

głupota za głupotą Wracaj lepiej do geodezji, zamiast gadać o rzeczach, o których nie masz pojęcia. 1. Koncerny paliwowe mają kupę kasy, więc gdyby naukowcom chodziło o pieniądze, to by robili wszystko pod nie. 2. Do fotosyntezy potrzeba też m.in. wody i jest ona zależna od temperatury. Będzie coraz cieplej, więc roślinom będzie trudniej przetrwać, do tego dojdzie susza i pożary i tyle zobaczysz tego tlenu. 3. Para wodna jest tylko skutkiem - dodatnim sprzężeniem zwrotnym, ale to emisje CO2 przez człowieka są przyczyną zmian klimatu, a aktywność słoneczna MALEJE. 5. Powiedz to swoim dzieciom i wnukom, żeby poczekały sto albo i tysiąc lat na wybuch wulkanu, których ochłodzi klimat o ułamek stopnia, gdy w tym czasie sami podgrzejemy go 10x bardziej.

zmiany klimatu cd Poza tym największym gazem cieplarnianym jest para wodna, która uwalnia poprzez parowanie z oceanów. A dlaczego one parują ? Bo są ogrzewane przez słońce, które świeci coraz mocniej i dlatego mamy ocieplenie klimatu. Ale poczekajcie niech wybuchnie jednocześnie kilka wulkanów i wyrzuci całą masę pyłów to wtedy się klimat ochłodzi tak już było np. w okolicach oceanu indyjskiego wybuchł wielki wulkan i jego pyły spowodowały ochłodzenie się klimatu ziemi na około 5 lat o 1,5 - 2 stopni celsjusza.

zmiany klimatu pamiętajcie o jednym naukowcy żyją z grantów i kasy sponsorów. Środowiska, które lansują tezę o globalnym ociepleniu i wpływie człowieka na to ocieplenie płacą im ogromne pieniądze na badania i oczekują tego, że będą one zbieżne z ich poglądami i interesami. Ja tam uważam, że CO2 jest potrzebny do życia choćby dlatego, że proces fotosyntezy polega na tym, że rośliny pobierają ten gaz z powietrza i pod wpływem słońca produkują tlen więc nie bardzo rozumiem w czym jest problem ? Skoro mamy więcej CO2 to sadźmy lasy i one nam to CO2 zamienią w tlen. Czy to takie trudne. Mam już dość bajdurzenia o elektrycznych samochodach skoro nad głowami nam latają samoloty spalające dużo więcej paliwa na kurs aniżeli w ciągu roku potrafi spalić około 250 samochodów. To są prawdziwi truciciele samoloty a nie ludzie i ich samochody spełniające coraz rygorystyczne normy emisji, które lotnictwa nie obowiązują.

jasne tylko pominąłeś stanowisko nauki, o którym pisałem, a nie pisałem nic o tym czy jestem/nie jestem geodetą, ale przecież to typowe dla negacjonistów - pomijać fakty, skupiać się na głupotach i zmysleniach, powtarzać zwykłe kłamstwa

...orzekł kategorycznie anon-geodeta z geoforum.

ta... jednak bardziej trafiają do mnie argumenty naukowców-specjalistów od klimatu niż niczym niepoparte zdanie jakiegoś anona-geodety z geoforum, a dzisiaj negowanie wpływu człowieka na klimat to jak upieranie się, że Ziemia jest płaska

moje zdanie Aktywność słoneczna tak to może być przyczyna. Działalność człowieka napewno nie.

asdsadsad A tobie kto płaci, że powtarzasz dawno obalone mity? Skorzystaj z własnej rady i trochę poczytaj, co mówi nauka: https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-w-latac h-70-xx-wieku-naukowcy-przewidywali-epoke-lodowcow a-12

taka ciekawostka: czy to prawda, że naukowcy "za kasę" propagują ocieplenie klimatu a wcześniej było podobnie chyba w latach 70-tych tylko, że chodziło o przewidywanie ochłodzenia klimatu? Ludzie po co się obrażać, wyzywać wystarczy trochę pomyśleć, poczytać itd. Segregowałem śmieci zanim zaczęło to być modne. Ekologizm nie bierze jeńców.

?? za oknem jest plus 6 w STYCZNIU, termometr też jest lewacki?

~? Ja zjadłem śniadanie - czyli nie ma głodu na świecie.

#$%!!zę nadal, o zgrozo, a za oknem minus dalej.

jak widać ma szkodliwy wpływ na twój poziom intelektualny

od rana puściłem już ze 20 śmierdzących bąków? czy to ma wpływ na zmiany klimatu na Ziemi?

Nie Mamy dosyć tępych ignorantów, którzy w 2020 roku negują wpływ człowieka na zmiany klimatu, robią sobie z tego heheszki i wyśmiewają tych, którzy zwracają uwagę na problem.

bez odniesienia nic się nie zrobi No jakie są przyczyny? Zbyt mało statystyk od GUGiKu;/

Lewak musi obrażać? Wierz w swoje brednie, ale nie obrażaj innych.

Największym wrogiem patriotów z pod znaku buraka na 2020 jest nastolatka apelująca o ograniczenie eksploatacji planety przez chciwe korporacje i durne rządy.

słońce Trzeba zlikwidować Słońce, ma za duży wpływ na klimat. Po 8 minutach klimat od razu się ochłodzi i ukochana planeta odetchnie. ...

Tak mamy dosyć naszej planety, zaśmiećmy ja i zniszczmy do końca, a nasze dzieci niech sobie szukają nowej.

Bardzo ciekawe. Też macie dosyć ekologizmu, Grety Thunberg czy podobnych wymysłów?

44 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS