Obserwowany od ponad stu lat globalny wzrost temperatury na Ziemi powoduje zmniejszanie grubości pokryw lodowych monitorowanych za pomocą satelitarnych misji altimetrycznych i grawimetrycznych, a także globalny wzrost poziomu oceanu światowego monitorowany za pomocą pomiarów mareograficznych oraz altimetrii satelitarnej.
Jako jedną z przyczyn wzrostu tej temperatury wymienia się działalność człowieka, która jest związana z produkcją gazów cieplarnianych, w szczególności dwutlenku węgla, na skutek spalania olei napędowych, węgla oraz gazu. Inną przyczyną wzrostu globalnej temperatury jest stały dopływ energii płynącej z wnętrza Ziemi na skutek rozpadu radioaktywnych izotopów uranu, toru i potasu.
Ostatnie badania wskazują, że przyczyną zmian ziemskiego klimatu może być również zmienna aktywność cyklu słonecznego, która wpływa na intensywność galaktycznego promieniowania kosmicznego odpowiedzialnego za jonizację troposfery i powstawanie chmur na niskich wysokościach. Globalna zmiana pokrywy chmur wpływa na zmiany albedo, które reguluje dopływ promieniowania słonecznego ogrzewającego troposferę oraz wody oceanu światowego.
Prof. Wiesław Kosek od 2019 r. jest zatrudniony w Zakładzie Hydrometeorologii Wojskowej i Geomatyki Instytutu Inżynierii Geoprzestrzennej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wcześniej pracował m.in. na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a także w Centrum Badań Kosmicznych PAN. W 2018 r. został laureatem konkursu o nagrodę im. prof. Lubomira Włodzimierza Barana.
Seminarium odbędzie się w siedzibie IGiK przy ul. Zygmunta Modzelewskiego 27 w Warszawie w sali seminaryjnej na 2 piętrze i rozpocznie się o godz. 9.00.