Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-02| Geodezja, Edukacja

Przyczyny zmian ziemskiego klimatu

Pod takim hasłem 13 stycznia w Instytucie Geodezji i Kartografii odbędzie się seminarium, podczas którego prof. Wiesław Kosek (specjalista z zakresu analizy czasowo-częstotliwościowej zmian rotacji Ziemi i altimetrycznych zmian poziomu oceanu światowego) wygłosi referat na ten temat.


Przyczyny zmian ziemskiego klimatu
Obserwowany od ponad stu lat globalny wzrost temperatury na Ziemi powoduje zmniejszanie grubości pokryw lodowych monitorowanych za pomocą satelitarnych misji altimetrycznych i grawimetrycznych, a także globalny wzrost poziomu oceanu światowego monitorowany za pomocą pomiarów mareograficznych oraz altimetrii satelitarnej.

Jako jedną z przyczyn wzrostu tej temperatury wymienia się działalność człowieka, która jest związana z produkcją gazów cieplarnianych, w szczególności dwutlenku węgla, na skutek spalania olei napędowych, węgla oraz gazu. Inną przyczyną wzrostu globalnej temperatury jest stały dopływ energii płynącej z wnętrza Ziemi na skutek rozpadu radioaktywnych izotopów uranu, toru i potasu.

Ostatnie badania wskazują, że przyczyną zmian ziemskiego klimatu może być również zmienna aktywność cyklu słonecznego, która wpływa na intensywność galaktycznego promieniowania kosmicznego odpowiedzialnego za jonizację troposfery i powstawanie chmur na niskich wysokościach. Globalna zmiana pokrywy chmur wpływa na zmiany albedo, które reguluje dopływ promieniowania słonecznego ogrzewającego troposferę oraz wody oceanu światowego.

Prof. Wiesław Kosek od 2019 r. jest zatrudniony w Zakładzie Hydrometeorologii Wojskowej i Geomatyki Instytutu Inżynierii Geoprzestrzennej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wcześniej pracował m.in. na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a także w Centrum Badań Kosmicznych PAN. W 2018 r. został laureatem konkursu o nagrodę im. prof. Lubomira Włodzimierza Barana.

Seminarium odbędzie się w siedzibie IGiK przy ul. Zygmunta Modzelewskiego 27 w Warszawie w sali seminaryjnej na 2 piętrze i rozpocznie się o godz. 9.00.

Źródło: IGiK, AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS