|2020-01-02|
Mapy
Nowości w archiwum WIG
Internetowe Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego (MapyWIG.org) wzbogaciło się ostatnio o kilkanaście nowych pozycji w dziale... „Literatura”, przede wszystkim niemieckich (wojskowych) odpowiedników Wiadomości Służby Geograficznej – Mitteilungen des Chef des Kriegskarten und Vermessungswesens. Ale to oczywiście nie wszystko.
Mapa Rzeczypospolitej Polskiej i Krajów Ościennych, wydana przez WIG w 1924 roku w skali 1:750 000 (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)
|
|
|
|
|
|
Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu do archiwum WIG trafiło ok. 40 arkuszy (wraz ze skorowidzem) pierwszej polskiej mapy wieloarkuszowej, wydanej przez Zakład Kartograficzny D.O. Gen. Poznań w latach 1919-1920. Mapy obejmować miały tereny sporne – Prusy Wschodnie, Pomorze, Wielkopolskę i Śląsk. Wszystkie arkusze pochodzą ze zbiorów ks. Stanisława Kozierowskiego (profesora tytularnego oraz założyciela Wszechnicy Piastowskiej, obecnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), które trafiły do Archiwum Państwowego w Poznaniu.
Trafiło tam również kilka pojedynczych, rzadkich map:
- Obóz ćwiczebny Pohulanka, w pobliżu Wilna. Mapa, której administratorzy archiwum WIG poszukiwali przez wiele lat i w zasadzie można było przypuszczać, że nigdy nie została wydana.
- Mapa Rzeczypospolitej Polskiej i Krajów Ościennych, wydana przez WIG w skali 1:750 000, wydanie z 1924 roku, niekompletne, sklejone, najwidoczniej ręcznie, z poszczególnych arkuszy mapy WIG, opartej na austriackim pierwowzorze. Ze względu na dużą objętość pliku 600 dpi (ok. 120 Mb), udostępniona została również w rozdzielczości 300 dpi. A to, jak mapa wyglądała w całości, przedstawia zdjęcie wyłowione z Narodowego Archiwum Cyfrowego (fot.).
Kilka innych zdjęć z WIG obejrzeć można tu.
- Mapa kolei żelaznych i tras parowców w Europie z ok. 1870 r. - Eisenbahn-Dampfschiffrouten-Karte von EUROPA. Mapa znana i dość często wydawana, jednak to wydanie jest znacznie większe (180 cm x 137 cm) – w sam raz na ścienną fototapetę. Plik w rozdzielczości 600 dpi zajmuje ok. 215 Mb, dlatego udostępniamy również skromniejszą rozdzielczość 300 dpi (80 Mb), a w celach poglądowych 100 dpi (7,6 Mb) (powinna otworzyć się w większości przeglądarek).
Administratorzy archiwum dodali też kilkadziesiąt oryginalnych skorowidzów (liczonych w setkach) do różnych serii map, głównie polskich i niemieckich. Znajdują się u dołu strony, na której wyświetlany jest konkretny skorowidz danej serii map, np. WIG 1:100 000, oraz na dole stron zawierających mapy w postaci listy.
Źródło: MapyWIG.org, AW
|