wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-02| Mapy

Nowości w archiwum WIG

Internetowe Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego (MapyWIG.org) wzbogaciło się ostatnio o kilkanaście nowych pozycji w dziale... „Literatura”, przede wszystkim niemieckich (wojskowych) odpowiedników Wiadomości Służby Geograficznej – Mitteilungen des Chef des Kriegskarten und Vermessungswesens. Ale to oczywiście nie wszystko.


Nowości w archiwum WIG <br />
Mapa Rzeczypospolitej Polskiej i Krajów Ościennych, wydana przez WIG w 1924 roku w skali 1:750 000 (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)
Mapa Rzeczypospolitej Polskiej i Krajów Ościennych, wydana przez WIG w 1924 roku w skali 1:750 000 (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu do archiwum WIG trafiło ok. 40 arkuszy (wraz ze skorowidzem) pierwszej polskiej mapy wieloarkuszowej, wydanej przez Zakład Kartograficzny D.O. Gen. Poznań w latach 1919-1920. Mapy obejmować miały tereny sporne – Prusy Wschodnie, Pomorze, Wielkopolskę i Śląsk. Wszystkie arkusze pochodzą ze zbiorów ks. Stanisława Kozierowskiego (profesora tytularnego oraz założyciela Wszechnicy Piastowskiej, obecnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), które trafiły do Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Trafiło tam również kilka pojedynczych, rzadkich map:

Administratorzy archiwum dodali też kilkadziesiąt oryginalnych skorowidzów (liczonych w setkach) do różnych serii map, głównie polskich i niemieckich. Znajdują się u dołu strony, na której wyświetlany jest konkretny skorowidz danej serii map, np. WIG 1:100 000, oraz na dole stron zawierających mapy w postaci listy.

Źródło: MapyWIG.org, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS