Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-02| GNSS, Geodezja, GIS, Edukacja

Nowe geodezyjne specjalności na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu rozpoczął rekrutację na studia II stopnia na kierunku geodezja i kartografia. W wyniku reformy szkolnictwa wyższego (tzw. Ustawa 2.0) dotychczasowe specjalności zostały zlikwidowane, a zastąpiły je nowe ścieżki kształcenia.


Nowe geodezyjne specjalności na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu <br />
fot. Tomasz Lewandowski (UP we Wrocławiu)
fot. Tomasz Lewandowski (UP we Wrocławiu)

W nowym programie studiów rozwiązaniu uległy specjalności: geodezja gospodarcza i gospodarka nieruchomościami. Zastąpiły je nowopowołane ścieżki kształcenia: geodezja inżynieryjna i wycena nieruchomości. Dodatkowo kandydaci mają do wyboru geoinformatykę oraz geodezję satelitarną.

Plan studiów na każdej z 4 ścieżek kształcenia zawiera przedmioty obowiązkowe, 4 specjalistyczne przedmioty kierunkowe oraz 4 przedmioty do wyboru. W ramach przedmiotów do wyboru można wybrać wszystkie przedmioty z innej ścieżki kształcenia lub wybrane przedmioty z innych ścieżek oraz/lub przedmioty z puli pozostałych do wyboru. Tym samym studenci mogą wybrać jedną główną ścieżkę kształcenia, która tematycznie będzie odpowiadać zakresowi badań z pracy magisterskiej, oraz przedmioty z drugiej, pobocznej ścieżki kształcenia, w zależności od zainteresowań.

Ścieżki kształcenia obejmują następujące przedmioty specjalistyczne:

  • geodezja inżynieryjna: geodezja inżynieryjno-przemysłowa, fotogrametria cyfrowa, teledetekcyjne monitorowanie deformacji powierzchni terenu, geodezyjna obsługa budowy tras komunikacyjnych;
  • geoinformatyka: bazy danych przestrzennych, metody eksploracji danych, projektowanie i programowanie systemów GIS, technologie internetowe;
  • wycena nieruchomości: wycena nieruchomości i nieruchomości specjalnych, ekonomiczne podstawy rynku nieruchomości, kosztorysowanie w budownictwie;
  • geodezja satelitarna: analiza i przetwarzanie obserwacji satelitarnych, nawigacja satelitarna, zaawansowane metody opracowania danych multi-GNSS, dynamika orbit sztucznych satelitów Ziemi.

Dodatkowo w puli przedmiotów fakultatywnych znajdują się m.in.: bezzałogowe systemy latające w geodezji, wybrane zagadnienia prawa geodezyjnego, zarządzanie nieruchomościami i pośrednictwo w ich obrocie oraz programowanie prac urządzenioworolnych.

Ukończenie każdej ścieżki kształcenia uprawnia do ubiegania się o uprawnienia geodezyjne (po spełnieniu pozostałych ustawowych warunków) w zakresach 1, 2, 3, 4, 5, 6 i 7: geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe (realizacyjne i inwentaryzacyjne), rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych, geodezyjne pomiary podstawowe, geodezyjna obsługa inwestycji, geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych, redakcja map, fotogrametria i teledetekcja. Uprawnienia z zakresu pomiarów podstawowych (3) można uzyskać po ukończeniu studiów II stopnia i odbyciu praktyki bez konieczności zdawania egzaminu państwowego (tzw. zawód uwolniony).

Źródło: UPWr, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS