wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-27| Geodezja, GIS

Jakie powinny być powiatowe WMS-y z uzbrojeniem terenu?

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił specyfikację techniczną, która pozwoli przygotować jednolite powiatowe usługi sieciowe na potrzeby serwisu Krajowa Integracja Uzbrojenia Terenu (KIUT).


Jakie powinny być powiatowe WMS-y z uzbrojeniem terenu? <br />
Przykład prezentacji danych zgodny ze specyfikacją
Przykład prezentacji danych zgodny ze specyfikacją

Usługa KIUT rozwijana jest od lipca 2017 r., a od sierpnia br. integruje dane o uzbrojeniu terenu już ze wszystkich powiatów. Nie wszystkie starostwa udostępniają jednak te zasoby w jednakowy sposób. Różne bywają chociażby kolory przyporządkowane poszczególnym kategoriom przewodów. Ma to zmienić opublikowana właśnie przez GUGiK specyfikacja usług publikacji sieci uzbrojenia terenu. Została ona przygotowana przez działający przy GGK zespół ekspercki ds. opracowania standardów i wytycznych związanych z rozwojem wykorzystania danych powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. To samo gremium wcześniej opracowało podobną specyfikację dla Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów, tj. usługi integrującej powiatowe WMS-y z danymi EGiB.

Specyfikacja to jednak nie wszystko. GUGiK udostępnił również walidator, dzięki któremu każdy internauta może sprawdzić, czy dany powiatowy WMS spełnia podstawowe parametry określone w wymaganiach KIUT.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
W określeniu kolorów i nazw warstw trudno się pomylić. Ciężka praca trwająca miesiącami, teraz trzeba ją wynagrodzić. Powiaty szykujcie kasę.

To jest tak. Specyfikacja jest ważniejsza niż rozporządzenie. Dlatego, że jest wolna od jakichkolwiek wad.

Rychło w czas. O tym i wielu innych usystematyzowanych parametrach trzeba było pomyśleć min. 5 lat temu. A teraz gdy są prawie skończone bazy danych, trzeba wszystko poprawiać. I kasa znowu zostanie wydana, ale co tam. Brak wyobraźni GUGiK brawo.

- czyli taka ustawka

Zdradzę Ci tajemnicę. Gdyby te zalecenia były w prawie to poszłyby jako asysta techniczna. A tak pójdą jako wymogi GUGiKu dodatkowo płatne bo nie wynikające z przepisów, takie 5000 * 380 powiatów to już jest takie małe coś.

Zaraz !!! A co to jest ten KIUT ? To są wytyczne w sensie prawnym czy zalecenia opracowane przez dostawców oprogramowania ? Jak to się ma do rozporządzenia ?

- Tyle ile będzie powierxchni do naliczenia.

O zmiennej style specyfikacje inspire nie słyszały ale co ja tam wiem.. grunt że już nie mieszamy z wfs-em. To ile od powiatu za wdrozenie kolorków w wms ? 1000, 5000 ???

8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS