wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-19| GIS, Edukacja

Studia otwarte na świat

O nowej specjalności „mobile mapping and navigation systems” prowadzonej w języku angielskim w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA opowiadają pracownicy Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.


Studia otwarte na świat
JERZY KRÓLIKOWSKI: Program nowych studiów II stopnia na kierunku geodezja i kartografia jest bardzo rozbudowany – od przetwarzania big data po zaawansowane zagadnienia z zakresu systemów nawigacyjnych. Studentów czekać będą niewątpliwie 3 semestry intensywnej pracy.

DARIUSZ GOTLIB, Zakład Kartografii: Zdecydowanie tak, zagadnień jest wiele, ale mają one wspólny fundament.

JOANNA PLUTO-KOSSAKOWSKA, Zakład Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej: Bazujemy na wiedzy, którą studenci zdobyli na studiach I stopnia, więc nie zaczynamy całkiem od zera. Kandydaci muszą posiadać podstawowe umiejętnoś­ci z zakresu geodezji i kartografii czy ogólnie geomatyki, co będzie weryfikowane na etapie rekrutacji.

Specjalność jest mocno interdyscyplinarna.

DARIUSZ GOTLIB: Zaplanowane przedmioty są ze sobą powiązane. Łączy je to, że mają nauczyć studenta projektowania platform do pozyskiwania danych, a także przetwarzania i wykorzystywania tych danych w aplikacjach nawigacyjnych. Stąd też w programie zagadnienia dotyczące budowy i kalibracji platform MMS, pozycjonowania GNSS i wewnątrz budynków, metody SLAM [simultaneous localization and mapping – red.] i systemów inercyjnych, przetwarzania dużych zbiorów danych (spatial big data) oraz z zakresu kartografii nawigacyjnej. Na specjalności studenci nie będą się uczyć programowania od zera, bo w 3 semestry nie da się tego zrobić, ale mają zrozumieć algorytmikę aplikacji nawigacyjnych, potrzeby tych aplikacji w kontekście danych. Wiele czasu poświęciliśmy na to, aby finalny program był spójny.

JANINA ZACZEK-PEPLINSKA, Katedra Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowo-Kontrolnych: Część przedmiotów pozwoli studentowi rozpoznać w odpowiedni sposób potrzeby użytkownika – osoby, która jest na drugim końcu ciągu przetwarzania informacji...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
~ Takie wypowiedzi jak @hi uwidaczniają, że wielu z Was w dalszym ciągu nie odróżnia studiów wyższych od kursu Autocada czy obsługi skanera laserowego.

zal no was Alez wy jestescie glupi :(((

studia wydmuszka, mądrze brzmi bo po angolsku ale pracy po tym nie będzie w polsce

@ Proponowane tematy prac inżynierskich:1.Mobil maping a zmiany klimatyczne.2 Wykorzystanie navigation system w budowie realnego socjalizmu.3.Omowienie roli mobile maping w procesie równouprawnienia kobiet. 4.Nawigation system jako narzędzie pomocne w eliminowaniu anarchii w sądach.5.Narodowe mobile maping and navigation system jako element społecznego narodowego i patriotycznego państwowego zasobu geodezyjnego.

Oni wiedzą w którym kierunku idzie biznes i kogo i o jakich umiejętnościach potrzebują do pracy. Naukowcy wiedzą w którym kierunku szedł jakiś czas temu i to teoretycznie bo zazwyczaj wyczytali od obcojęzycznych kolegów którzy z tym biznesem współpracują. To może uczą jacyś przedstawiciele firm typu "mobile mapping" albo "navigation systems" nawet z naszych lokalnych firm ?

@hi A cóż to za pomysł, żeby uczył ktoś z Microsoftu lub Googla? Nie bardzo widzę związek?

X ilu praktyków z dużych zachodnich firm będzie tam uczyło ? Ktoś z Google, Microsoftu, firm nawigacyjnych, lotniczych, jakiś Axciom czy inna duża firma przetwarzająca dane ? Ktoś z praktyków tam uczy czy tylko wizja jakby to teoretycznie miałoby wyglądać ?

Polak musi ponarzekać Jak tak to problem bo "profesury" uczą historii (np. mierzenia węgielnicą i ruletką). Jak jest coś nowego, na czasie to też zjechać, bo geodeta to najlepiej żeby w gumiakach po miedzy skakał. A 3/4 aplikacji w smartfonie wykorzystujących szeroko pojętą geolokalizację i dane przestrzenne to na pewno tylko w Ameryce mogą produkować.

g where is podgik? where is licencja bikos i have to mezer tu pojnts osnowa, waj i have to mezer kostka u somsiada? od aj wana bilt home? nr minister

będzie po nich można zostać bdot500 gestu base operejtorem za 1600 PLN :)

10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS