|2019-12-17|
Geodezja, Prawo
Rząd po raz drugi przyjął nowelizację Pgik
Dziś (17 grudnia) Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Przypomnijmy, że ustawa została przyjęta przez poprzednią Radę Ministrów 15 października, a 28 października trafiła do Sejmu starej, VIII kadencji. Zgodnie z nieformalną zasadą dyskontynuacji po inauguracji Sejmu IX kadencji (pierwsze posiedzenie odbyło się 12 listopada) projekt noweli nie znalazł się na liście aktualnych druków, którymi zajmuje się izba niższa parlamentu. By został na nią wpisany, konieczne było ponowne przyjęcie ustawy przez rząd.
– Efektem projektowanych regulacji będą transparentne zasady wykonywania prac geodezyjnych oraz jednoznacznie określone prawa i obowiązki, zarówno wykonawców prac geodezyjnych, jak również organów Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. Możliwość racjonalnego zaplanowania prac geodezyjnych oraz uproszczenie, a nawet eliminacja niektórych procedur przyczynią się do przyspieszenia wykonywania tych prac – podkreśla minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
– Zmiany przyjęte przez rząd powinny pozytywnie wpłynąć na szybkość budowlanego procesu inwestycyjnego, pozwalając jednocześnie w maksymalnym stopniu zachować jego bezpieczeństwo. Nowe przepisy usprawnią też prowadzenie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego – dodaje wiceszef resortu rozwoju Robert Nowicki.
Co zmieni się w Pgik?
Przyjęty dziś projekt przewiduje m.in. likwidację dokumentu licencji (zastąpi go tzw. licencja ustawowa) czy wprowadzenie maksymalnych terminów weryfikacji (od 7 do 20 dni – w zależności od powierzchni obszaru objętego pracą). Nowością będzie także możliwość zgłoszenia pracy geodezyjnej 5 dni po jej rozpoczęciu, przy czym obowiązek ten zostanie zniesiony dla tyczenia budynków i sieci uzbrojenia terenu. Nie będzie także obowiązku zgłaszania prac kartograficznych polegających na aktualizacji bazy BDOT10k. Ponadto do przepisów wprowadzona zostanie możliwość sporządzenia mapy do celów projektowych oraz inwentaryzacji powykonawczej w formie numerycznej.
Nowelizacja ma także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np. ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków (wraz z podstawowymi atrybutami). Projekt ograniczy też zakres danych przechowywanych w EGiB. W ewidencji nie będą rejestrowane: informacje o wpisaniu nieruchomości do rejestru zabytków, informacje, czy obszar jest objęty formą ochrony przyrody, wartość katastralna nieruchomości oraz informacje dotyczące umów dzierżawy. Ponadto w celu usprawnienia aktualizacji EGiB, a tym samym przyspieszenia realizacji prac geodezyjnych, projekt zakłada, że aktualizacja na podstawie materiałów znajdujących się w PZGiK odbywać się będzie z urzędu, w drodze czynności materialno-technicznej.
Istotną nowością jest także zabezpieczenie finansowania powiatowej geodezji. Ma ona otrzymywać przynajmniej tyle środków, ile w roku ubiegłym wygenerowała przychodów. Celem nowelizacji jest również wprowadzenie obowiązku tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego.
Co dalej?
Ustawą zajmie się teraz Sejm. Najbliższe obrady odbywają się już w dniach 19-20 grudnia, choć mało prawdopodobne, by I czytanie projektu odbyło się tak szybko. Kolejne posiedzenia wyznaczono natomiast na 8-9 oraz 29-30 stycznia.
Większość przepisów ustawy ma wejść w życie 3 miesiące po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
Projekt nowelizacji w wersji przedstawionej Sejmowi VIII kadencji
Jerzy Królikowski
|