wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-13| GIS, Mapy, Software

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ratuje życie

W okresie jesienno-zimowym Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dobrym przykładem tego, jak narzędzia bazujące na rozwiązaniach GIS mogą pomagać w ratowaniu życie.


Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ratuje życie

Mimo ocieplającego się klimatu mrozy dalej zbierają co roku śmiertelne żniwo. W okresie od listopada 2018 do stycznia 2019 r. zginęło z tego powodu blisko 60 osób. Większość ofiar, to osoby bezdomne. Dlatego policja apeluje o zgłaszanie miejsc ich przebywania. Jednym z najprostszych sposobów wysłania zgłoszenia jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). W katalogu dostępnych zagrożeń znalazła się kategoria „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Pozwala ona precyzyjnie wskazać miejsce przebywania osoby bezdomnej i ewentualnie uzupełnić zgłoszenie o opis ułatwiający służbom szybsze dotarcie do potrzebującego.

Stworzone przez wrocławską spółkę GISPartner narzędzie dostępne jest zarówno przez przeglądarki internetowej, jak i w aplikacji mobilnej Geoportal Mobile dla systemu Android i iOS.

KMZB codziennie potwierdza swoją użyteczność. 1,2 mln – tyle naruszeń prawa lub sytuacji naruszających poczucie bezpieczeństwa zgłosili już Polacy korzystając z tego narzędzia. Ponad połowa z nich została potwierdzona przez służby. Większość, bo aż 65% zgłoszeń, dotyczyła bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dla przykładu, na Dolnym Śląsku ze 120 tys. zgłoszeń 33 tys. dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, 30 tys. – nieprawidłowego parkowania, a 21 tys. spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Najważniejsze jest jednak to, że KMZB przyczynia się do rzeczywistej poprawy bezpieczeństwa. Wśród ostatnich przykładów policja z Grudziądzu wymienia zatrzymanie 49-letniego mężczyzny poszukiwanego listem gończym, który trafił w ręce policjantów po zgłoszeniu w KMZB informacji o dzikim wysypisku śmieci. Kolejną sytuacją jest zatrzymanie przez limanowską (małopolskie) policję, znów dzięki zgłoszeniu na KMZB, 50-latka, który nietrzeźwy prowadził samochód. Policjanci z grupy „SPEED”, walczącej z piratami drogowymi, również informują o przydatności narzędzia w codziennej pracy. Przykłady można mnożyć.

Źródło: GISPartner


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS