|2019-12-13|
GIS, Mapy, Software
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ratuje życie
W okresie jesienno-zimowym Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dobrym przykładem tego, jak narzędzia bazujące na rozwiązaniach GIS mogą pomagać w ratowaniu życie.
Mimo ocieplającego się klimatu mrozy dalej zbierają co roku śmiertelne żniwo. W okresie od listopada 2018 do stycznia 2019 r. zginęło z tego powodu blisko 60 osób. Większość ofiar, to osoby bezdomne. Dlatego policja apeluje o zgłaszanie miejsc ich przebywania. Jednym z najprostszych sposobów wysłania zgłoszenia jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). W katalogu dostępnych zagrożeń znalazła się kategoria „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Pozwala ona precyzyjnie wskazać miejsce przebywania osoby bezdomnej i ewentualnie uzupełnić zgłoszenie o opis ułatwiający służbom szybsze dotarcie do potrzebującego.
Stworzone przez wrocławską spółkę GISPartner narzędzie dostępne jest zarówno przez przeglądarki internetowej, jak i w aplikacji mobilnej Geoportal Mobile dla systemu Android i iOS.
KMZB codziennie potwierdza swoją użyteczność. 1,2 mln – tyle naruszeń prawa lub sytuacji naruszających poczucie bezpieczeństwa zgłosili już Polacy korzystając z tego narzędzia. Ponad połowa z nich została potwierdzona przez służby. Większość, bo aż 65% zgłoszeń, dotyczyła bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dla przykładu, na Dolnym Śląsku ze 120 tys. zgłoszeń 33 tys. dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, 30 tys. – nieprawidłowego parkowania, a 21 tys. spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Najważniejsze jest jednak to, że KMZB przyczynia się do rzeczywistej poprawy bezpieczeństwa. Wśród ostatnich przykładów policja z Grudziądzu wymienia zatrzymanie 49-letniego mężczyzny poszukiwanego listem gończym, który trafił w ręce policjantów po zgłoszeniu w KMZB informacji o dzikim wysypisku śmieci. Kolejną sytuacją jest zatrzymanie przez limanowską (małopolskie) policję, znów dzięki zgłoszeniu na KMZB, 50-latka, który nietrzeźwy prowadził samochód. Policjanci z grupy „SPEED”, walczącej z piratami drogowymi, również informują o przydatności narzędzia w codziennej pracy. Przykłady można mnożyć.
Źródło: GISPartner
|