wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-12| Teledetekcja

Nowa usługa SBŁ-IL umożliwi analizę zobrazowań wielospektralnych

W Zakładzie Teledetekcji Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa uruchomiono usługę przechowywania i udostępniania danych referencyjnych dla zobrazowań hiperspektralnych biomasy i zdalnej detekcji mikroorganizmów.


Nowa usługa SBŁ-IL umożliwi analizę zobrazowań wielospektralnych

Baza danych M2INAVI umożliwia analizę zobrazowań wielospektralnych wykonywanych z użyciem systemów bezzałogowych oraz w projektowanych misjach kosmicznych, a także zdalną detekcję wybranych obiektów (np. patogeny w leśnictwie, rolnictwie i sadownictwie lub zanieczyszczenia mikrobiologiczne). Może być traktowana jako element systemów IoT umożliwiający archiwizowanie i bieżącą analizę zdjęć dla każdego systemu bezzałogowego posiadającego łączność z siecią internet.

Baza danych została umieszczona w chmurze Microsoft Azure, dzięki czemu opracowane rozwiązanie jest w pełni skalowalne na potrzeby zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw zlokalizowanych w praktycznie każdej części świata.

– Obecnie w bazie danych udostępniliśmy sygnatury archeonów metanogennych, bakterii, w tym ekstremofili, dostarczonych przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. W projekcie prowadzonym w tym roku w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa podjęliśmy zakończoną sukcesem próbę ich zdalnej detekcji w analogu środowiska charakterystycznego dla obszaru „Tiger Stripes” na biegunie południowym Enceladusa, księżyca Saturna – mówi ekspert sekcji astrobiologii Polskiej Akademii Nauk oraz pracownik Zakładu Teledetekcji Łukasiewicz – IL dr Katarzyna Kubiak.

– Integracja kamery z bazą danych M2INAVI w architekturze inteligentnego urządzenia krańcowego pozwoliła na separację komponentów różnego typu na zdjęciach wielospektralnych wykonanych w komorze próżniowej. Przetwarzanie zdjęć zostało w tym modelu podzielone na dwa obszary: konfigurowalne procesy umiejscowione tuż przy kamerze oraz oparte na metodach uczenia maszynowego i sygnaturach z bazy M2INAVI procesy w chmurze obliczeniowej – opisuje Jan Kotlarz z Zakładu Teledetekcji.

Podobna koncepcja wdrożenia, z użyciem specjalnych sensorów oraz systemów bezzałogowych, stosowana jest obecnie w ramach Zadania 2 Projektu FITOEXPORT (GOSPOSTRATEG 1/385957/5/NCBR/2018) pt. „Zwiększenie konkurencyjności polskich towarów roślinnych na rynkach międzynarodowych poprzez podniesienie ich jakości i bezpieczeństwa fitosanitarnego” finansowanego z programu GOSPOSTRATEG NCBiR.

– W bazie danych gromadzimy sygnatury spektralne patogenów będących przedmiotem kontroli Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (m.in. grzybów odpowiedzialnych za gorzką i brunatną zgniliznę jabłek czy bakterii E.amylovora odpowiedzialnej za zarazę ogniową jabłoni). Dane hiperspektralne liści porażonych Erwinią Amylovora zostały pobrane na wszystkich etapach choroby, od dnia inokulacji aż do chwili wystąpienia widocznych objawów na liściach i owocach – mówi kierownik Zadania 2 Projektu FITOEXPORT mgr inż. Hubert Skoneczny.

Udostępnione sygnatury liści jabłoni porażonych zarazą ogniowej zostały pobrane z materiału dostarczonego przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Są one źródłem wiedzy o procesach zachodzących podczas infekcji i mogą posłużyć do jej powstrzymania w sadzie. Sygnatury spektralne liści, umieszczone w bazie danych M2INAVI, posłużą do dalszych prac mających na celu opracowanie nowych metod lustracji upraw.

Oprócz przeglądania sygnatur, w bazie M2INAVI udostępniono także narzędzie ComparSpec pozwalające na porównanie zgromadzonych w bazie danych sygnatur on-line.

Baza danych M2INAVI jest dostępna pod adresem: www.ilot.edu.pl/m2inavi.

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Życie na Enceladusie Z treści artykułu wynika, że naukowcy z PAN odkryli życie na księżycu Saturna. Czy to tylko przejęzyczenie, czy też jest to mowomowa charakterystyczna dla sprawozdawczości w raportach z grantów?
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS