Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-12-11| GIS, Mapy

Google zapewni miastom dane przestrzenne do walki o lepszy klimat

Przy okazji trwającego w Madrycie szczytu klimatycznego firma Google ogłosiła dostarczenie wybranym aglomeracjom narzędzi oraz danych przydatnych w ochronie klimatu. Wśród miast objętych inicjatywą znalazł się Kraków.


Google zapewni miastom dane przestrzenne do walki o lepszy klimat

Jak wyjaśnia korporacja, coraz więcej miast podejmuje kroki w celu zatrzymania zmian klimatycznych, na przykład dokonując bilansu swojej emisji gazów cieplarnianych. Tworzenie takich wykazów jest jednak bardzo żmudnym działaniem. Pomóc w tym ma nowe narzędzie Environmental Insights Explorer (EIE). Bazuje ono na rzetelnych danych, jest darmowe i ogólnodostępne, a zaprojektowano je we współpracy z Globalnym Porozumieniem Burmistrzów ds. Klimatu i Energii (Global Covenant of Mayors for Climate & Energy, GCoM).

„Rozumiemy, że rozwiązania bazujące na bieżących danych są kluczem do stawienia czoła wyzwaniom klimatycznym, jednak wielu miastom nierzadko brakuje środków na ich samodzielne gromadzenie. Poznanie źródeł emisji jest niezwykle ważne dla określenia właściwych celów i nakreślenia planów, ale często jest też skomplikowane i czasochłonne. Chcemy wspomóc miasta w tych działaniach, wykorzystując nasze zaplecze technologiczne i posiadany dostęp do danych geograficznych” – wyjaśnia Google.

Jakie dane oferuje EIE? Na przykład statystyki dotyczące emisji dwutlenku węgla przez budynki. Wyliczono je na podstawie analizy zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz modeli 3D, dzięki czemu pozyskano informacje np. o liczbie pięter czy funkcji budynku. Bazując na zagregowanych danych z Historii Lokalizacji Google EIE oferuje także statystki dotyczące transportu, w tym wybieranych środkach lokomocji, emisji CO2 czy pokonanych kilometrach – do oraz w obrębie miasta.

Częścią EIE jest także mapa potencjału solarnego (fot.), dzięki której właściciele bądź administratorzy nieruchomości mogą sprawdzić, czy opłaci im się inwestycja w panele słoneczne.

Serwis EIE dla Krakowa

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama