wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-11| GIS, Mapy

Google zapewni miastom dane przestrzenne do walki o lepszy klimat

Przy okazji trwającego w Madrycie szczytu klimatycznego firma Google ogłosiła dostarczenie wybranym aglomeracjom narzędzi oraz danych przydatnych w ochronie klimatu. Wśród miast objętych inicjatywą znalazł się Kraków.


Google zapewni miastom dane przestrzenne do walki o lepszy klimat

Jak wyjaśnia korporacja, coraz więcej miast podejmuje kroki w celu zatrzymania zmian klimatycznych, na przykład dokonując bilansu swojej emisji gazów cieplarnianych. Tworzenie takich wykazów jest jednak bardzo żmudnym działaniem. Pomóc w tym ma nowe narzędzie Environmental Insights Explorer (EIE). Bazuje ono na rzetelnych danych, jest darmowe i ogólnodostępne, a zaprojektowano je we współpracy z Globalnym Porozumieniem Burmistrzów ds. Klimatu i Energii (Global Covenant of Mayors for Climate & Energy, GCoM).

„Rozumiemy, że rozwiązania bazujące na bieżących danych są kluczem do stawienia czoła wyzwaniom klimatycznym, jednak wielu miastom nierzadko brakuje środków na ich samodzielne gromadzenie. Poznanie źródeł emisji jest niezwykle ważne dla określenia właściwych celów i nakreślenia planów, ale często jest też skomplikowane i czasochłonne. Chcemy wspomóc miasta w tych działaniach, wykorzystując nasze zaplecze technologiczne i posiadany dostęp do danych geograficznych” – wyjaśnia Google.

Jakie dane oferuje EIE? Na przykład statystyki dotyczące emisji dwutlenku węgla przez budynki. Wyliczono je na podstawie analizy zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz modeli 3D, dzięki czemu pozyskano informacje np. o liczbie pięter czy funkcji budynku. Bazując na zagregowanych danych z Historii Lokalizacji Google EIE oferuje także statystki dotyczące transportu, w tym wybieranych środkach lokomocji, emisji CO2 czy pokonanych kilometrach – do oraz w obrębie miasta.

Częścią EIE jest także mapa potencjału solarnego (fot.), dzięki której właściciele bądź administratorzy nieruchomości mogą sprawdzić, czy opłaci im się inwestycja w panele słoneczne.

Serwis EIE dla Krakowa

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Błędy!!! Ciekawe na jakiej podstawie Google stworzyło na swojej mapie klasyfikacje w zakresie budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (Residential i Non-residential). Wygląda jakby zostały odwrotnie zamarkowane (jak zauważył Rafał). Na miejskim portalu MSIP Obserwatorium są zwizualizowane odpowiednimi kolorami faktyczne funkcje użytkowe, zgodne z ewidencją gruntów i budynków oraz ze zdecydowanie większą szczegółowością.
odpowiedz zgłoś
wygląda mi to na typowy greenwashing - dajmy ludziom świecące paciorki, to może nikt się nie zapyta na ile nasza korporacja sama się przyczynia do zmian klimatu
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Błędy Potworne błędy na tej mapie! Większość bloków z wielkiej płyty jest zaznaczona jako niemieszkalne a np. cały kombinat w Nowej Hucie zaznaczony jako mieszkalny... Totalny chaos!
 2 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS