wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-09| GNSS, Geodezja, GIS

Galileo Masters z naciskiem na lotnictwo i drony

Choć w najbliższych latach ruch lotniczy ma szybko rosnąć, wiele lotnisk już teraz jest na granicy przepustowości. Pomysł rozwiązania tego problemu zwyciężył w tegorocznej edycji Europejskiego Konkursu Nawigacji Satelitarnej (ESNC) zwanego również Galileo Masters.


Galileo Masters z naciskiem na lotnictwo i drony

Nagrodę główną otrzymał austriacki projekt Aeroficial Intelligence. Jego autor zaproponował stworzenie oprogramowania do analizy danych o ruchu lotniczym. Przetwarzając trasy samolotów wyznaczone przez odbiorniki GNSS wspierane przez EGNOS, możliwe jest prognozowanie natężenia ruchu lotniczego i przewidywanie opóźnień lotów. To pozwoli zaś znacząco zwiększyć wydajność tego środka transportu, przy okazji zwiększając świadomość sytuacyjną służb kontroli ruchu.

W ramach Galileo Masters tradycyjnie wręczono też różne nagrody tematyczne i regionalne – wśród ich laureatów dominował temat bezzałogowych maszyn latających. W kategorii „Pomysł roku” zwyciężył projekt CX-Geodron. Jego autorzy zaproponowali koncepcję drona wyposażonego w radar SAR przeznaczonego do pomiaru uzbrojenia podziemnego. Celem projektu Odin’s Eye (laureat w kategorii regionalnej Bawaria) jest wybudowanie taktycznego drona korzystającego z usługi regulowanej publicznie Galileo (PRS). Takie urządzenie byłoby przydatne np. dla policjantów czy antyterrorystów.

Przedmiotem czeskiego pomysłu Geotag (kategoria regionalna Czechy) jest z kolei opracowanie niewielkiego modułu montowanego na dronie, który pozwalałby na śledzenie jego pozycji przez innych uczestników ruchu lotniczego. Nagrodę w kategorii regionalnej Katalonia przyznano pomysłowi Svarmi. Jego celem jest przygotowanie rozwiązania do zbierania zdjęć lotniczych przy użyciu tzw. rojów dronów. Przedmiotem brytyjskiego projektu MEDeus (kategoria regionalna Wielka Brytania) jest z kolei zaprojektowanie autonomicznego drona realizującego medyczne misje transportowe.

Jeśli chodzi o pomysły spoza branży UAV, w kategorii Galileo-Copernicus Synergy Challenge wyróżniono aplikację Xylene, która ma zrewolucjonizować sposób dostarczania drewna. Pozwala nie tylko na bieżąco śledzić łańcuch dostaw, ale także potwierdzić pochodzenie surowca.

W kategorii „Start-up roku” nagrodzono zaś pomysł PODIS (POst DIstress Signal) – system do automatycznego powiadamiania służb ratunkowych o wypadku. Na tle konkurencyjnych rozwiązań PODIS wyróżnia unikatowa metodologia filtrowania fałszywych alarmów, co realizowane jest po stronie serwera, a nie – jak zazwyczaj – klienta.

Inne nagrodzone pomysły dotyczą m.in.: wyszukiwania obiektów usługowych, ułatwień dla osób niewidomych oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich, projektowania instalacji fotowoltaicznych, wspomagania pochodzenia do lądowania, kontroli jakości wody i powietrza, monitorowania upraw winorośli czy badania deformacji elektrowni wiatrowych.

Lista laureatów

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS