|2019-12-09|
GNSS, Geodezja, GIS
Galileo Masters z naciskiem na lotnictwo i drony
Choć w najbliższych latach ruch lotniczy ma szybko rosnąć, wiele lotnisk już teraz jest na granicy przepustowości. Pomysł rozwiązania tego problemu zwyciężył w tegorocznej edycji Europejskiego Konkursu Nawigacji Satelitarnej (ESNC) zwanego również Galileo Masters.
Nagrodę główną otrzymał austriacki projekt Aeroficial Intelligence. Jego autor zaproponował stworzenie oprogramowania do analizy danych o ruchu lotniczym. Przetwarzając trasy samolotów wyznaczone przez odbiorniki GNSS wspierane przez EGNOS, możliwe jest prognozowanie natężenia ruchu lotniczego i przewidywanie opóźnień lotów. To pozwoli zaś znacząco zwiększyć wydajność tego środka transportu, przy okazji zwiększając świadomość sytuacyjną służb kontroli ruchu.
W ramach Galileo Masters tradycyjnie wręczono też różne nagrody tematyczne i regionalne – wśród ich laureatów dominował temat bezzałogowych maszyn latających. W kategorii „Pomysł roku” zwyciężył projekt CX-Geodron. Jego autorzy zaproponowali koncepcję drona wyposażonego w radar SAR przeznaczonego do pomiaru uzbrojenia podziemnego. Celem projektu Odin’s Eye (laureat w kategorii regionalnej Bawaria) jest wybudowanie taktycznego drona korzystającego z usługi regulowanej publicznie Galileo (PRS). Takie urządzenie byłoby przydatne np. dla policjantów czy antyterrorystów.
Przedmiotem czeskiego pomysłu Geotag (kategoria regionalna Czechy) jest z kolei opracowanie niewielkiego modułu montowanego na dronie, który pozwalałby na śledzenie jego pozycji przez innych uczestników ruchu lotniczego. Nagrodę w kategorii regionalnej Katalonia przyznano pomysłowi Svarmi. Jego celem jest przygotowanie rozwiązania do zbierania zdjęć lotniczych przy użyciu tzw. rojów dronów. Przedmiotem brytyjskiego projektu MEDeus (kategoria regionalna Wielka Brytania) jest z kolei zaprojektowanie autonomicznego drona realizującego medyczne misje transportowe.
Jeśli chodzi o pomysły spoza branży UAV, w kategorii Galileo-Copernicus Synergy Challenge wyróżniono aplikację Xylene, która ma zrewolucjonizować sposób dostarczania drewna. Pozwala nie tylko na bieżąco śledzić łańcuch dostaw, ale także potwierdzić pochodzenie surowca.
W kategorii „Start-up roku” nagrodzono zaś pomysł PODIS (POst DIstress Signal) – system do automatycznego powiadamiania służb ratunkowych o wypadku. Na tle konkurencyjnych rozwiązań PODIS wyróżnia unikatowa metodologia filtrowania fałszywych alarmów, co realizowane jest po stronie serwera, a nie – jak zazwyczaj – klienta.
Inne nagrodzone pomysły dotyczą m.in.: wyszukiwania obiektów usługowych, ułatwień dla osób niewidomych oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich, projektowania instalacji fotowoltaicznych, wspomagania pochodzenia do lądowania, kontroli jakości wody i powietrza, monitorowania upraw winorośli czy badania deformacji elektrowni wiatrowych.
Lista laureatów
JK
|