Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-12-06| GIS, Mapy

PIG udostępnia nowe arkusze map geologicznych i hydrogeologicznych

W Centralnej Bazie Danych Geologicznych udostępnione zostały nowe arkusze Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski i Mapy Hydrogeologicznej Polski, a także „Mapa koncesji na poszukiwanie, poszukiwanie i rozpoznawanie oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie (koncesje łączne) węglowodorów”.


PIG udostępnia nowe arkusze map geologicznych i hydrogeologicznych

Mapy koncesji powstają w Państwowym Instytucie Geologicznym w ramach Programu Geologii Złożowej i Gospodarczej. Są aktualizowane co miesiąc na podstawie informacji przesyłanych z ministerstwa do spraw środowiska oraz danych gromadzonych na bieżąco w bazie MIDAS. Przygotowywana jest również informacja przestrzenna dotycząca koncesji na poszukiwanie, poszukiwanie i rozpoznawanie oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie (koncesje łączne) węglowodorów. Poza informacją geograficzną o położeniu obszarów poszczególnych koncesji użytkownik ma bezpośredni dostęp miedzy innymi do następujących danych:

  • numer i nazwa koncesji,
  • rodzaj koncesji,
  • numer i data decyzji koncesyjnej,
  • kopalina,
  • cel poszukiwawczy,
  • grupa kapitałowa, przedsiębiorca/operator.

Nowy zasób cyfrowy, określany w skrócie jako "Węglowodory – koncesje (poszukiwawcze, rozpoznawcze, łączne)” udostępniany jest na kilka sposobów:

W internecie została udostępniona również nowa, duża partia arkuszy Mapy Hydrogeologicznej Polski w skali 1:50 000 – Pierwszy Poziom Wodonośny – Wrażliwość na zanieczyszczenia oraz Jakość wód. Mapa jest dostępna w formie plików JPG. W ramach aktualizacji dodano 332 arkusze i od teraz łącznie dostępnych w internecie jest 822 arkuszy tej mapy. Równocześnie dodano 18 tekstów z objaśnieniami, zatem dostępnych jest już 413 tekstów objaśnień do tych arkuszy.

Mapa zbiorcza MHP Pierwszy poziom wodonośny – wrażliwość na zanieczyszczenie zawiera następujące informacje:

  • wrażliwość wód pierwszego poziomu wodonośnego na zanieczyszczenie,
  • granice jednostek hydrogeologicznych warunków występowania pierwszego poziomu wodonośnego,
  • obiekty i działania antropogeniczne pogarszające stan fizyko-chemiczny wód pierwszego poziomu wodonośnego (obszary przekształcone antropogenicznie, ogniska zanieczyszczeń),
  • obszary objęte zasięgiem znaczącego obniżenia bądź podniesienia zwierciadła PPW.

Mapa zbiorcza MHP Pierwszy poziom wodonośny – jakość wód zawiera następujące informacje:

  • zawartość związków azotu w wodach pierwszego poziomu wodonośnego,
  • wybrane wskaźniki jakości wód pierwszego poziomu wodonośnego w punktach opróbowania (azotany, azotyny, jon amonowy, siarczany, chlorki, pH, PEW).

Trwa ponadto proces oddawania do użytku kolejnych finalnych produktów Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50 000. Zostały właśnie udostępnione mapy 17 arkuszy SMGP i 9 tekstów objaśnień, w związku z czym aktualnie jest już do pobrania w internecie 1036 arkuszy map i 1021 tekstów do nich.

Dostęp do skanów i tekstów objaśnień poszczególnych arkuszy wszystkich map możliwy jest między innymi za pomocą aplikacji GeoLOG i GEOLOGIA. Użytkownicy, po zaznaczeniu interesujących ich arkuszy, są przekierowywani do aplikacji udostępniającej dane źródłowe. Do pobierania skanów i tekstów arkuszy map nie są potrzebne żadne dodatkowe uprawnienia.

Źródło: Centralna Baza Danych Geologicznych


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama