|2019-12-06|
GIS, Mapy
PIG udostępnia nowe arkusze map geologicznych i hydrogeologicznych
W Centralnej Bazie Danych Geologicznych udostępnione zostały nowe arkusze Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski i Mapy Hydrogeologicznej Polski, a także „Mapa koncesji na poszukiwanie, poszukiwanie i rozpoznawanie oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie (koncesje łączne) węglowodorów”.
Mapy koncesji powstają w Państwowym Instytucie Geologicznym w ramach Programu Geologii Złożowej i Gospodarczej. Są aktualizowane co miesiąc na podstawie informacji przesyłanych z ministerstwa do spraw środowiska oraz danych gromadzonych na bieżąco w bazie MIDAS. Przygotowywana jest również informacja przestrzenna dotycząca koncesji na poszukiwanie, poszukiwanie i rozpoznawanie oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie (koncesje łączne) węglowodorów. Poza informacją geograficzną o położeniu obszarów poszczególnych koncesji użytkownik ma bezpośredni dostęp miedzy innymi do następujących danych:
- numer i nazwa koncesji,
- rodzaj koncesji,
- numer i data decyzji koncesyjnej,
- kopalina,
- cel poszukiwawczy,
- grupa kapitałowa, przedsiębiorca/operator.
Nowy zasób cyfrowy, określany w skrócie jako "Węglowodory – koncesje (poszukiwawcze, rozpoznawcze, łączne)” udostępniany jest na kilka sposobów:
W internecie została udostępniona również nowa, duża partia arkuszy Mapy Hydrogeologicznej Polski w skali 1:50 000 – Pierwszy Poziom Wodonośny – Wrażliwość na zanieczyszczenia oraz Jakość wód. Mapa jest dostępna w formie plików JPG. W ramach aktualizacji dodano 332 arkusze i od teraz łącznie dostępnych w internecie jest 822 arkuszy tej mapy. Równocześnie dodano 18 tekstów z objaśnieniami, zatem dostępnych jest już 413 tekstów objaśnień do tych arkuszy.
Mapa zbiorcza MHP Pierwszy poziom wodonośny – wrażliwość na zanieczyszczenie zawiera następujące informacje:
- wrażliwość wód pierwszego poziomu wodonośnego na zanieczyszczenie,
- granice jednostek hydrogeologicznych warunków występowania pierwszego poziomu wodonośnego,
- obiekty i działania antropogeniczne pogarszające stan fizyko-chemiczny wód pierwszego poziomu wodonośnego (obszary przekształcone antropogenicznie, ogniska zanieczyszczeń),
- obszary objęte zasięgiem znaczącego obniżenia bądź podniesienia zwierciadła PPW.
Mapa zbiorcza MHP Pierwszy poziom wodonośny – jakość wód zawiera następujące informacje:
- zawartość związków azotu w wodach pierwszego poziomu wodonośnego,
- wybrane wskaźniki jakości wód pierwszego poziomu wodonośnego w punktach opróbowania (azotany, azotyny, jon amonowy, siarczany, chlorki, pH, PEW).
Trwa ponadto proces oddawania do użytku kolejnych finalnych produktów Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50 000. Zostały właśnie udostępnione mapy 17 arkuszy SMGP i 9 tekstów objaśnień, w związku z czym aktualnie jest już do pobrania w internecie 1036 arkuszy map i 1021 tekstów do nich.
Dostęp do skanów i tekstów objaśnień poszczególnych arkuszy wszystkich map możliwy jest między innymi za pomocą aplikacji GeoLOG i GEOLOGIA. Użytkownicy, po zaznaczeniu interesujących ich arkuszy, są przekierowywani do aplikacji udostępniającej dane źródłowe. Do pobierania skanów i tekstów arkuszy map nie są potrzebne żadne dodatkowe uprawnienia.
Źródło: Centralna Baza Danych Geologicznych
|