wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-05| GNSS

Jaki GNSS po brexicie?

Brytyjskie firmy sektora kosmicznego zrzeszone w organizacji UKspace wydały manifest dla przyszłego rządu dotyczący brexitu – podkreślono w nim m.in. konieczność zaspokojenia krajowych potrzeb związanych z nawigacją satelitarną.


Jaki GNSS po brexicie?

Wielka Brytania jest od początku mocno zaangażowana w program budowy europejskiego systemu GNSS. Podczas negocjacji dotyczących opuszczenia przez ten kraj Unii Europejskiej temat Galileo okazał jednym z poważniejszych punktów spornych. Unijni negocjatorzy nie chcą, by po brexicie brytyjskie podmioty mogły uczestniczyć w przetargach na budowę i modernizację tego systemu. Co nad Tamizą budzi znacznie większe kontrowersje, UE nie chce dać Brytyjczykom dostępu do usługi regulowanej publicznie Galileo (PRS). Oferuje ona uprawnionym służbom w krajach członkowskich dedykowany szyfrowany kanał, który ma zwiększoną odporność na zakłócanie. W związku z tym brytyjscy decydenci coraz głośniej mówią o budowie własnego systemu GNSS – na stosowne prace przygotowawcze rząd wyasygnował nawet kilkadziesiąt milionów funtów.

Kwestia ta jest jednym z punktów manifestu UKspace. Autorzy podkreślają, że po brexicie Wielka Brytania musi być zaangażowana w jakiś program budowy nowego systemu GNSS, czy to własnego, czy wspólnie z ESA. Jak czytamy w manifeście, koszt budowy brytyjskiego GNSS może sięgnąć nawet 5 mld funtów. Jeśli zatem brytyjski rząd zdecyduje się na taki krok, należy zabezpieczyć finansowanie tego przedsięwzięcia w wieloletnich planach budżetowych.

Jednym z postulatów UKspace jest także dalszy udział Wielkiej Brytanii w programie obserwacji środowiska Copernicus. Brytyjski sektor kosmiczny musi uczestniczyć w tych misjach albo poprzez działania ESA, albo w ramach nowego porozumienia, które powinno zostać wynegocjowane z UE.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS