wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-28| GIS, Edukacja, Imprezy

Dwie dekady Kujawsko-Pomorskiego Dnia GIS

13 listopada już po 20. zorganizowano w Toruniu Kujawsko-Pomorski Dzień GIS (GIS Day). Te dwie dekady dedykowanych wykładów, pokazów, warsztatów i pokazów technologii na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu w zakresie propagowania i upowszechniania wiedzy na temat systemów informacji geograficznej.


Dwie dekady Kujawsko-Pomorskiego Dnia GIS
Dwie dekady Kujawsko-Pomorskiego Dnia GIS
Dwie dekady Kujawsko-Pomorskiego Dnia GIS

Dwadzieścia lat organizacji corocznej i bardzo konsekwentnej pod względem schematu programowego, założeń i struktury programu utrwaliło rozpoznawalną i uznaną w kraju markę tego wydarzenia.

Dwie dekady historii Dnia GIS w Toruniu można streścić w następujący sposób – łącznie w ciągu wszystkich dotychczasowych edycji tego geowydarzenia wygłoszono 202 prezentacje, odbyło się także kilkadziesiąt warsztatów specjalistycznych dla uczniów i studentów, 18 wystaw produktów i technologii, 12 pokazów rozwiązań GPS, HDS i UAV, 7 wystaw map, posterów i projektów, 4 konkursy plastyczne „Dziecięca Mapa Świata”, 3 starty misji balonu stratosferycznego, a także rozlosowano ponad 420 nagród w postaci licencji oprogramowania, książek czy zestawów gadżetów firmowych. Te wszystkie wydarzenia w ciągu 20 lat przyciągnęły do Torunia zdecydowanie ponad 4,5 tys. uczestników, nie tylko z najbliższego regionu, ale i całego kraju. Gościliśmy wykładowców praktycznie ze wszystkich krajowych ośrodków naukowych i największych firm sektora geotechnologii, a także osoby z zagranicy, w tym z: Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Czech i Kosowa.

Tegoroczny Dzień GIS w pewnym stopniu zatoczył koło i słuchacze (studenci) jego pierwszej edycji (z 2000 roku) byli tegorocznymi prelegentami. Sala wykładowa listopadowego sympozjum była przez te wszystkie lata kilkukrotnie świadkiem prezentacji sukcesów zawodowych w zakresie geoinformacji absolwentów toruńskiej uczelni.

Wydarzenie w Toruniu ponownie zgromadziło wielu zainteresowanych uczestników rekrutujących się z rożnych firm, instytucji, jednostek branżowych oraz szkół regionu. W ramach trzech sesji odbyły się wszystkie zaplanowane wystąpienia i prezentacje, a dla zapisanych uczestników zorganizowano sesje warsztatowe oraz sesje terenowe.

W pierwszej części zaprezentowano wykorzystanie teledetekcji radarowej w praktyce oraz nowe, intuicyjne narzędzie do prowadzenia konsultacji przestrzennych (kMAP). Druga część to zagadnienia dotyczące GIS-u historycznego, technologii geoprzestrzennych w zastosowaniach środowiskowych i partycypacji społecznej. W trzeciej natomiast omówiono wybrane projekty – zanieczyszczenie światłem nocnego nieba oraz ocenę efektywności toruńskiego transportu miękkiego.

Po głównej części wykładowej dla studentów kierunku geoinformacja środowiskowa odbyło się szkolenie specjalistyczne „Praktyczny wstęp do teledetekcji radarowej” prowadzone przez Martynę Stelmaszczuk-Górską z Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie (Niemcy) i finansowane przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF).

Szczegółowe programy wszystkich dotychczasowych edycji Dnia GIS-u w Toruniu oraz bogate relacje fotograficzne znajdują się na stronie www.gisday.umk.pl

Mieczysław Kunz (Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS