wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-27| GIS, Teledetekcja

Lidarowe odkrycia w krajeńskich lasach

Kurhany, pozostałości po starych grodach czy mielerze – takie zakopane skarby znaleziono w Nadleśnictwie Lipka podczas prac nad planem urządzania lasu.


Lidarowe odkrycia w krajeńskich lasach

Razem z archeologiem dr. Jarosławem Rolą z Muzeum Okręgowego w Pile leśnicy na nowo odkrywają las. – Idzie sobie leśniczy, wchodzi na górkę i jest na wczesnośredniowiecznym grodzisku. Idzie dalej, nagle potyka się o mały dołek, który okazuje się dookolnym dołkiem odwadniającym mielerz z XVII wieku – tak opisują kilka ostatnich dni leśnicy.

Prace wykonywane są w ramach przygotowań do stworzenia nowego planu urządzenia lasu (PUL) dla nadleśnictwa, który będzie obowiązywał od 2022 r. Ich pierwszym etapem było zebranie od leśniczych informacji o potencjalnie ciekawych miejscach historycznie w ich leśnictwach. Następnie przy pomocy danych z lotniczego skanowania laserowego przeszukano lasy pod kątem miejsc, które mogą być obiektami archeologicznymi.

Do tej pory zweryfikowano 6 z 10 leśnictw w Nadleśnictwie Lipka. Na ich terenie odkryto nieznane wcześniej grodziska wczesnośredniowieczne, dziesiątki nowych cmentarzysk kurhanowych, mielerzy (miejsc, w których wypalano drewno iglaste na węgiel drzewny) i potaży, czyli miejsc związanych z produkcją potażu (popiołu pochodzącego ze spalania drewna liściastego, używanego m.in. w garbarstwie).

Weryfikowane są także te obiekty, które wcześniej nie zostały wpisane do ewidencji Urzędu Ochrony Zabytków.

Źródło: Lasy Państwowe, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS