wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-27| GIS, Teledetekcja, Firma

Firma SHH opracowała model 3D Karlsruhe

Wrocławska firma SHH zrealizowała projekt stworzenia modelu zabudowy 3D dla miasta Karlsruhe. Celem wdrożenia było opracowanie modeli przestrzennych dla centrum tej miejscowości oraz jej wschodnich dzielnic w standardzie OGC CityGML. Projekt objął łącznie ponad 26 tysięcy budynków.


Firma SHH opracowała model 3D Karlsruhe
Firma SHH opracowała model 3D Karlsruhe
Firma SHH opracowała model 3D Karlsruhe

Miasto Karlsruhe, mieszczące się w południowo-zachodnich Niemczech, od wielu lat posiada modele 3D większości budynków znajdujących się w jego granicach, jednak dane te nie były na bieżąco aktualizowane. Dlatego aglomeracja postanowiła zbudować nowe modele na bazie najnowszych materiałów wejściowych, czyli aktualnych obrysów budynków oraz numerycznego modelu pokrycia terenu (NMPT). Kluczowe było także utworzenie modelu miejskiego w standardzie CityGML.

Technologie wykorzystane w projekcie to środowisko FME firmy SafeSoftware (kontrola materiału wejściowego i wynikowego oraz integracja z zasobem ewidencyjnym) oraz BuildingReconstruction firmy virtualcitySYSTEMS do automatycznej i ręcznej rekonstrukcji geometrii budynków w standardzie CityGML. Łączna liczba zrekonstruowanych budynków dla obszaru centrum miasta i jego wschodnich dzielnic wynosi 26,6 tys.

Model zostanie opublikowany w geoportalu 3D miasta Karlsruhe na wiosnę 2020 r.

Projekt był podzielony geograficznie na dwie części – pierwsza obejmowała centrum miasta, a druga – jego wschodnie dzielnice. Po pozytywnym odbiorze projektu miasto zleciło jego realizację dla kolejnych obszarów w dzielnicach północnych oraz pomiędzy centrum a dzielnicami wschodnimi.

Opracowane przez SHH dane cechują następujące zalety:

 • nowy model zabudowy powstał na podstawie najnowszych materiałów ewidencyjnych oraz fotogrametrycznych,
 • materiał opracowano w standardzie OGC CityGML 2.0,
 • wygenerowano raporty z porównania dokładności modelu 3D z wejściowym materiałem wysokościowym,
 • opracowanie cechuje duża dokładność,
 • możliwa jest aktualizacja modelu 3D.

Źródło: SHH


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
- Wykonawcy nie skakać bo za chwilę nie będziecie do niczego potrzebni.

3D Świetna robota! Gratulacje!

2 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS