wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-22| GIS, Teledetekcja

SAT4EST - system wspomagający lokalną administrację w nadzorze nad lasami niepaństwowymi

To hasło konferencji, która odbyła się 20 listopada w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie. Wzięli w niej udział przedstawiciele administracji lokalnej, dla których przeznaczony jest system wykorzystujący satelitarne techniki obserwacji Ziemi.


SAT4EST - system wspomagający lokalną administrację w nadzorze nad lasami niepaństwowymi <br />
fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

Serwis SAT4EST wspiera użytkowników w działaniach związanych z:

 • przygotowaniem ofert przetargowych na sporządzenie uproszczonych planów urządzania lasu;
 • analizami rozbieżności między powierzchnią lasów wg obowiązującej ewidencji gruntów a rzeczywistym stanem w terenie;
 • sprawdzeniem i akceptacją istniejących planów urządzania lasu;
 • monitoringiem realizacji zadań wyznaczonych w uproszczonych planach urządzenia lasu;
 • sprawdzeniem całego uproszczonego planu urządzenia lasu po 10 latach;
 • monitoringiem zmian w lasach.

Podczas konferencji SAT4EST uczestnicy uzyskali informacje o zasadach dofinansowania uproszczonych planów urządzania lasu (UPUL) ze środków Funduszu Leśnego oraz zapoznali się z narzędziem umożliwiającym porównywanie zobrazowań satelitarnych zarejestrowanych w różnym okresie, produktami satelitarnymi przeznaczonymi do zarządzania lasami (aktualny i historyczny zasięg lasów, typ lasu, detekcja zmian w lasach, kondycja drzewostanów itp.).

Zainteresowaniem cieszyło się narzędzie do porównywania zobrazowań satelitarnych Sentinel-2 z różnych terminów. Zobrazowania dostarczane są na bieżąco z częstotliwością raz na miesiąc. Dzięki przeglądarce możliwy jest monitoring zmian zachodzących na terenie powiatu od 2015 r.

Zintegrowanie produktów przetwarzania satelitarnego z UPUL wraz z ewidencją gruntów umożliwiło wskazanie miejsc istotnych dla osób prowadzących nadzór nad lasami, np. niezgodności w zasięgu lasu na gruncie lub zmiany niezgodne ze wskazówkami z UPUL. Uczestnicy dostrzegli zalety systemu SAT4EST, który pozwala na całościowe spojrzenie na tak duży obszar, jakim jest powiat nowotarski.

System SAT4EST jest tworzony przez konsorcjum Taxus IT oraz Centrum Teledetekcji IGIK – organizatorów konferencji.

Źródło: Taxus IT, Centrum Teledetekcji IGIK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
reklama Pięknie reklama jak się patrzy również w zakresie "przygotowaniem ofert przetargowych". Jestem ciekaw co na to inni Wykonawcy UPUL, którzy nie zostali zaproszeni do udziału w konferencji.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS