wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-22| Geodezja, Software

Warszawa: jak korzystać z oprogramowania InterMap?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w udostępnionych przez Biuro Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy 10 filmach instruktażowych. Są one dostępne pod adresem http://mapa.um.warszawa.pl/BGIK/Filmy.html.


Warszawa: jak korzystać z oprogramowania InterMap?
Są to:
1) „InterMAP - podstawy” – podstawowe informacje o obsłudze programu, m.in. instalacja oprogramowania, wczytanie bazy, zarządzanie paskami narzędzi.
2) „InterMAP - drukowanie” – zawierający informacje dotyczące drukowania m.in. ustawienia drukowania, dodanie siatki krzyży, wykorzystanie pieczątek.
3) „InterMAP - referencja” – przedstawiający prace na referencji, m.in. tworzenie i wczytywanie współrzędnych.
4) „InterMAP - mapa zasadnicza” – opisujący prace na mapie zasadniczej, m.in.: import pikiet do pliku kcd, kartowanie mapy zasadniczej wraz z uzupełnianiem atrybutów, narzędzie płot, tworzenie enklaw.
5) „InterMAP - pliki do modyfikacji” - co to jest plik do modyfikacji i jak go rozpoznać, aktywny operat, narzędzie czuwacza, zmiana pliku do modyfikacji na plik z odblokowanymi obiektami.
6) „InterMAP - inwentaryzacja powykonawcza budynku” – zawierający informacje dotyczące kartowania budynku w oparciu o pomierzone narożniki budynku i z projektu budowlanego zawierającego długości ścian, elementów trwale związanych z budynkiem, atrium.
7) „InterMAP - tworzenie pieczątek” – omówienie procesu tworzenia pieczątek i ich wykorzystywania na wydruku.
8) „InterMAP - mapa ewidencyjna, projekt podziału działki” – eksport punktów granicznych dla wybranej działki z atrybutami, kartowanie użytków, konturów klasyfikacyjnych i działek, rozliczanie powierzchni działek.
9) „InterMAP - rastry” – zawierający informacje m.in. o wczytywaniu i kalibracji rastrów.
10) „InterMAP - kontrola rysunku” – w filmie przedstawiono jak dokonać kontroli mapy zasadniczej i ewidencyjnej w pliku do modyfikacji oraz w pliku z odblokowanymi obiektami, kontroli inwentaryzowanego budynku w pliku kcd mapy zasadniczej z blokadą dla budynków oraz jak wygenerować certyfikat pozytywnej kontroli kartowanych elementów.

Przypomnijmy, że na początku października BGiK udostepniło również 2 filmy instruktażowe dotyczące obsługi Portalu Geodety (wcześniej były dostępne jedynie jako pliki do ściągnięcia, obecnie – jak filmy o InterMap – można je obejrzeć bezpośrednio pod podanym wyżej adresem):
1) „Portal Geodety - podstawy” – podstawowe informacje dotyczące obsługi Portalu Geodety oraz zgłaszania pracy geodezyjnej.
2) „Portal Geodety - obsługa pracy” – przedstawiający jak zamawiać materiały i przeglądać dokumentację powiązaną z pracą geodezyjną, protokół uzgodnień, zgłoszenie uzupełniające, dokonanie płatności za materiały.

Portal Geodety został uruchomiony na początku lipca br. i wraz z oprogramowaniem InterMap został udostępniony bezpłatnie wykonawcom geodezyjnym działającym na terenie m.st. Warszawy. Więcej o stołecznym systemie zarządzania zasobem geodezyjnym (tzw. Systemie ZGiK), którego częścią jest Portal Geodety oraz aplikacja InterMap, pisaliśmy we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA.

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Za darmo A u Nas na pomorzu starostwa po przez konieczność przekazywania uzupełnionych plików KCD "wymusiły" zakup płatnej wersji TurboMap. Warszawa może, a pomorze NIE. Super !!!
odpowiedz zgłoś
3 filmik, 15:12 widzę, ze ktoś sobie Alita: Battle Angel ściągnął z torrentów ;)
 2 
odpowiedz zgłoś
IneterMap to przecież TurboMap z dodatkami TurboMapa ma koszmarną obsługę grafiki (z XX wieku), nie pracuje sieciowo (jeden użytkownik), koszmarna obsługa map rastrowych. Narrator filmików miejscami dosyć daleko jest od spraw merytorycznych, a same dokumenty są niedopracowane (np. "mapa wysiadu", nr ewidencyjny i działkowy budynków). Jednak wyrazy uszanowania za to że te filmy są i że pojawiają się w nich bolączki TurboMapy tzn. "wysypie się" "error". Obowiązujący format to KCD, TurboMap nie eksportuje GML (a może to już wprowadzili?). Zatem postuluję zmianę przepisów prawa bo z dwóch formatów (GML i KCD) ten pierwszy jest "światowy", "salonnowy" itd., a ten drugi ... DZIAŁA!
 1 
odpowiedz zgłoś
nareszcie jakieś materiały edukacyjne od świetnej geomatyki. swoją drogą geomatyka musiała stworzyć coś na kształt nieodpłatnej turbomapy. trudno sobie wyobrazić warszawskich geodetów zmuszanych do kupowania tego produktu, za który liczą już sobie 4000 zł.
 3 
odpowiedz zgłoś
Inwentaryzacja budynku Filmik ma prawie 1 godz, czyli tyle potrzebuje sprawny operator, który klika w TurboMap od kilku lat na skartowanie budynku :-) To ja chyba bedę klikał 2 dni :-) 2 godziny w terenie , operat powiedzmy 1 dzień, kontrola 1.5 miesiąca, jak żyć ?? jak żyć??
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS