Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-21| Geodezja

Rada geodezyjna z rekomendacjÄ… dla GGK i planem na nowy rok

Ostatnie w tym roku posiedzenie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej (Warszawa, 20 listopada) zostało zdominowane przez zagadnienia związane z przepisami regulującymi funkcjonowanie służby geodezyjnej i kartograficznej. Dużo uwagi poświęcono potrzebie zdefiniowania zawodu geodety, przekonywano również o konieczności uwzględnienia geodezji w nazwie dyscypliny naukowej.


Rada geodezyjna z rekomendacjÄ… dla GGK i planem na nowy rok <br />
Przewodniczący PRGiK prof. Zdzisław Kurczyński (w środku) oraz dr inż. Krzysztof Bakuła i dr hab. inż. Paweł Hanus (fot. GUGiK)
Przewodniczący PRGiK prof. Zdzisław Kurczyński (w środku) oraz dr inż. Krzysztof Bakuła i dr hab. inż. Paweł Hanus (fot. GUGiK)
Rada geodezyjna z rekomendacjÄ… dla GGK i planem na nowy rok <br />
Powołanie do PRGiK z rąk GGK Waldemara Izdebskiego odbiera prezes SGP Janusz Walo (fot. GUGiK)
Powołanie do PRGiK z rąk GGK Waldemara Izdebskiego odbiera prezes SGP Janusz Walo (fot. GUGiK)
Rada geodezyjna z rekomendacjÄ… dla GGK i planem na nowy rok <br />
(fot. GUGiK)
(fot. GUGiK)

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia przez głównego geodetę kraju Waldemara Izdebskiego powołań do Rady. Odebrało je sześcioro członków, którzy byli nieobecni podczas pierwszego posiedzenia (4 września) tego gremium powołanego przez GGK w czerwcu br.
Kolejnym punktem obrad było przedstawienie przez GGK kilku aspektów związanych z nowelizacją ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Przypomniał on, że najistotniejsze zmiany dotyczą trzech obszarów:
1. geodezji w szerokim rozumieniu, tj.: usprawnień dla wykonawców (w tym ułatwień związanych ze zgłaszaniem prac), ułatwień w prowadzeniu procesu inwestycyjnego, odbiurokratyzowania procesu dostępu do zasobu, cyfrowej mapy do celów projektowych i cyfrowej postaci inwentaryzacji powykonawczej oraz zobowiązania do tego, że będą one trafiać do PZGiK;
2. uwolnienia danych PZGiK (zarówno centralnego zasobu, jak i częściowo powiatowego);
3. zapewnienia środków na geodezję w budżecie powiatów na kolejny rok (przynajmniej w takiej wielkości, jak dochody z niej w roku poprzednim).

GGK przypomniał, że w konsekwencji przyjęcia nowelizacji Pgik zmienią się też:
• rozporzÄ…dzenie ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów,
• rozporzÄ…dzenie ws. ewidencji gruntów i budynków.
Wcześniej zostało już zmienione rozporządzenie ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (wprowadziło ono m.in. możliwość przeprowadzania egzaminów testowych w postaci elektronicznej).
W trakcie konsultacji jest natomiast rozporządzenie ws. wykonywania fotogrametrycznych zdjęć powierzchni kraju oraz pomiarów i opracowań fotogrametrycznych. GGK wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku zostanie ono przyjęte.
– Czy te zmiany sÄ… duże? Pozornie może siÄ™ wydawać, że niewielkie, ale organizacyjnie wprowadzajÄ… dużo porzÄ…dku i wiele usprawnieÅ„ w funkcjonowaniu geodezji – podsumowaÅ‚ Waldemar Izdebski.

W odpowiedzi na zarzut, że żadna z propozycji zgÅ‚aszanych przez organizacje geodezyjne w nowelizacji nie zostaÅ‚a uwzglÄ™dniona, GGK tÅ‚umaczyÅ‚, że znalazÅ‚y siÄ™ w niej takie zmiany, które byÅ‚y możliwe do przyjÄ™cia. – Jeżeli ktoÅ› wnioskowaÅ‚ o likwidacjÄ™ PZGiK czy likwidacjÄ™ zgÅ‚aszania prac, to takie propozycje nie mogÅ‚y być przyjÄ™te – mówiÅ‚. Waldemar Izdebski przekonywaÅ‚, że wspiera geodetów tam, gdzie może, np. już udaÅ‚o siÄ™ zorganizować, że systemy powiatowe majÄ… dostÄ™p do ksiÄ…g wieczystych, PESEL-a czy REGON-u. – Nie udaÅ‚o siÄ™ w tej nowelizacji uwolnić dostÄ™pu do ASG-EUPOS, ale jest to moim celem natychmiast, jak tylko skoÅ„czy siÄ™ procedowanie noweli – przekonywaÅ‚ GGK.

W dalszej części posiedzenia przez aklamacjÄ™ PRGiK przyjęła – zgÅ‚oszonÄ… przez prezesa SGP dr. hab. inż. Janusza Walo (Politechnika Warszawska) – uchwaÅ‚Ä™ w postaci rekomendacji dla głównego geodety kraju o podjÄ™cie intensywnych dziaÅ‚aÅ„ majÄ…cych na celu uwzglÄ™dnienie geodezji i kartografii w wykazie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych. Propozycja rady sprowadza siÄ™ do zmiany nazwy dyscypliny „inżynieria lÄ…dowa i transport” na „inżynieria lÄ…dowa, geodezja i transport”. RównoczeÅ›nie rada apeluje do caÅ‚ego Å›rodowiska geodezyjnego o aktywne wÅ‚Ä…czenie siÄ™ w te dziaÅ‚ania.

UzasadniajÄ…c uchwaÅ‚Ä™, prezes SGP zauważyÅ‚, że obecnie tracimy podmiotowość. – Jak nas nie ma explicite, to zaczynamy być przedmiotem w dyskusji, a nie podmiotem – mówiÅ‚. Dlatego jego zdaniem ujÄ™cie geodezji w nazwie dyscypliny jest niezwykle ważne. Zwrócono też uwagÄ™, że problem nie dotyczy wyÅ‚Ä…cznie naukowców, ale również przedsiÄ™biorców aktywnych w zakresie badaÅ„ naukowych i prac badawczo-wdrożeniowych. – Przez to, że Narodowe Centrum BadaÅ„ i Rozwoju niedostatecznie dobrze dobiera ekspertów, projekty przedsiÄ™biorców geodezyjnych sÄ… „wycinane”. Nie ma geodezji jako dyscypliny, nie ma geodetów wÅ›ród recenzentów, którzy na geodezji siÄ™ znajÄ… i potrafiÄ… docenić wartość danych przestrzennych, w efekcie firmy nie dostajÄ… projektów. A typowy projekt w NCBiR to jest min. 1,5 mln zÅ‚, firmy tracÄ… wiÄ™c poważny zastrzyk finansowy – mówiÅ‚ z kolei dr inż. Krzysztof BakuÅ‚a.

– MyÅ›lÄ™, że bardzo ważne jest, żebyÅ›my jako zawód zostali zdefiniowani w ustawie – mówiÅ‚ Krzysztof Szczepanik (LSG). DoskonaÅ‚ym wzorcem jest jego zdaniem ustawa o mierniczych przysiÄ™gÅ‚ych z 1925 r. W dyskusji na ten temat podniesiono wÄ…tek, że geodeta jest traktowany jako osoba wykonujÄ…ca wyÅ‚Ä…cznie czynnoÅ›ci techniczne. – A to nieprawda, geodeta to osoba majÄ…ca realny wpÅ‚yw na wiele spraw, np. zwiÄ…zanych z EGiB – przekonywaÅ‚ prof. JarosÅ‚aw Bosy (Uniwersytet Przyrodniczy we WrocÅ‚awiu). – PodejmujÄ…c pewne dziaÅ‚ania na gruncie, geodeta w zasadzie je rozstrzyga, a sprowadzany jest jedynie do roli wykonawcy – mówiÅ‚. W dyskusji zwracano uwagÄ™, że kÅ‚opoty w kontaktach z innymi branżami (np. budowlanÄ…) wynikajÄ… z tego, że zawód geodety niedostatecznie zostaÅ‚ wypromowany przez lata jako dostawca usÅ‚ug i produktów geoprzestrzennych, a spÅ‚ycono jego udziaÅ‚ do wykonywania wyÅ‚Ä…cznie czynnoÅ›ci technicznych. Ostatecznie PRGiK uznaÅ‚a, że zdefiniowanie zawodu geodety jest branży bardzo potrzebne na przyszÅ‚ość, i to zarówno z punktu widzenia uczestników rynku, jak i Å›rodowiska naukowego.

Rada omówiła również propozycje zagadnień, które miałyby stać się przedmiotem przyszłorocznych obrad. Między innymi opisany wyżej wątek znalazł tu odzwierciedlenie. Ostatecznie przyjęte propozycje obejmują 4 grupy zagadnień:
1. Kierunek zmian legislacyjnych w przepisach z zakresu geodezji i kartografii – podsumowanie wprowadzonych zmian, przyszÅ‚e trendy, dyskusja nad koniecznoÅ›ciÄ… dalszych nowelizacji ustawy Pgik czy napisania ustawy „od nowa”.
Dyskusja nad zawodem geodety i kartografa oraz klasyfikatora gruntów i planem podjęcia działań związanych ze wzmocnieniem pozycji geodety i kartografa oraz promocją zawodu w społeczeństwie.
2. Wykorzystanie Å›rodków unijnych do realizacji statutowych zadaÅ„ w obszarze geodezji i kartografii – wnioski z dotychczasowych projektów i plany na najbliższe lata.
3. KsztaÅ‚cenie w zakresie geodezji i kartografii – rola uczelni w ksztaÅ‚ceniu geodetów i kartografów, analiza poziomu ksztaÅ‚cenia i programów nauczania w uczelniach na kierunkach geodezyjnych, trendy w ksztaÅ‚ceniu na kierunkach geodezyjnych, analiza możliwoÅ›ci uzyskiwania uprawnieÅ„ na podstawie zrealizowania wymaganego programu ksztaÅ‚cenia, przygotowanie geodety do egzaminu na uprawnienia.
4. Rola stowarzyszeń geodezyjnych a ewentualność samorządu zawodowego w branży geodezyjnej.

Posiedzenia PRGiK mają się odbywać raz na kwartał, najbliższe zaplanowano na 18 marca 2020 r.

Anna Wardziak


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS