wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-21| GIS, Mapy, Prawo

Łatwiejszy dostęp do centralnego zasobu w celach edukacyjnych i badawczych

Dzięki nowej funkcji Portalu PZGiK wybrane podmioty mogą w wygodny sposób i bez opłat pobrać z internetu dane z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.


Łatwiejszy dostęp do centralnego zasobu w celach edukacyjnych i badawczych

Portal PZGiK jest uruchomionym w 2016 roku serwisem, który pozwala zakupić przez internet dane z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Od teraz wybrane podmioty mogą dzięki niemu pobrać dane również bez opłat. Funkcja dostępna jest dla instytucji wymienionych w art. 40a ust. 2 pkt. 2 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, tj.: w celach edukacyjnych, w celu prowadzenia badań naukowych oraz prac rozwojowych oraz w celu realizacji ustawowych zadań w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego.

By skorzystać z tej funkcji, uprawnione podmioty muszą złożyć odpowiedni wniosek, który można pobrać ze strony GUGiK. Na jego podstawie pracownikowi takiej instytucji zostanie założone konto umożliwiające pobieranie wybranych danych we wskazanym okresie czasu, bez konieczności składania wielu wniosków. Jak podkreśla GUGiK, dzięki nowej funkcji uprawnione podmioty uzyskają łatwiejszy i znacznie szybszy dostęp do danych z centralnego zasobu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
rzekł student, przebrany za pana marka dla niepoznaki.
odpowiedz zgłoś
wydajność ciekawe jak wpłynie to na techniczną wydajność tego systemu, już teraz często jest on niewydolny
odpowiedz zgłoś
Mateusz Nie dziw się Mateusz temu, bo człowiek z którym piszesz zna ducha prawa, tzn. swoje mylśli jakie mu towarzyszyły przy tworzeniu przepisów tzw. 3xN, czyli "Nikomu, Niczego, Nigdy"
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
>>> dlaczego niezgodnie? Skoro składam wniosek jako uniwerek, tyle, że przez PZGIK i dostaję dane, to w czym problem?
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
nmt nie >= 100 m lecz jest "co najmniej 100m":-)
 4 
odpowiedz zgłoś
GGK sam sobie ... sterem, żeglarzem, okrętem. Przepisy jedno, a GGK i tak stosuje swoje widzi mi się. Brak jest podstawy prawnej do wprowadzonych, nowych zasad udostępniania materiałów pzgik w celach określonych w art. 40a ust. 2 pkt 2. Podobnie niezgodnie z zapisami prawa GGK udostępnia materiały, o których mowa w art. 40 a ust. 2 pkt 1, tj. z PRG, PRNG i NMT o oczku >=100m.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Jaki jest średni i maksymalny czas udostępniania danych z zasobu centralnego np. ortofotomapy ?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS