Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-18| artykuł sponsorowany | Geodezja, Instytucje

E-geodezja, czyli geodezyjne dane dostępne w każdym domu i biurze

Piotrków Trybunalski pozyskał unijne dofinansowanie na cyfryzację zasobu geodezyjnego oraz na uruchomienie e-usług. Realizacja projektu, który rozpoczął się w 2016 roku i obecnie dobiega końca, ułatwi życie nie tylko geodetom. Do informacji przestrzennej dotrą szybciej właściciele nieruchomości, inwestorzy, przedsiębiorcy oraz urzędnicy.


E-geodezja, czyli geodezyjne dane dostępne w każdym domu i biurze

Projekt o nazwie „E-geodezja w Piotrkowie Trybunalskim – cyfrowe geodezyjne rejestry publiczne, jako skuteczne narzędzie zwiększające zakres oraz jakość usług pub­licznych, świadczonych drogą elektroniczną” przygotowany został w celu pozyskania środków unijnych niezbędnych do realizacji ustawowych zadań Prezydenta Miasta związanych z cyfryzacją zasobu geodezyjnego. Podstawowym celem projektu jest podniesienie jakości danych przestrzennych dotyczących Piotrkowa Trybunalskiego oraz zwiększenie ich dostępności poprzez wdrożenie e-usług publicznych. – Postawiliśmy przed sobą trudny i ambitny cel – mówi Krzysztof Studziżur, Geodeta Miasta. – Tworzymy standardowe geodezyjne bazy danych, w pełnym zakresie rzeczowym oraz obszarowym. Dane to jednak nie wszystko, wdrażamy również nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, czyli usługi elektroniczne dedykowane wszystkim naszym klientom. Dzięki e-usługom załatwienie sprawy urzędowej będzie szybsze, łatwiejsze oraz tańsze. To dlatego, że zrobimy to z poziomu swojego biura czy mieszkania bez koniecznoś­ci wizyty w Urzędzie!

Realizacja projektu została podzielona na kilka zadań. Pierwszym było utworzenie bazy danych szczegółowych osnów geodezyjnych. Wykorzystano do tego materiały źródłowe oraz wyniki przeglądu punktów, w ramach którego poddano ocenie stan stabilizacji znaków, zaktualizowano opisy topograficzne i wykonano zdjęcia. Kolejnym zadaniem było utworzenie bazy danych GESUT.

Baza inicjalna przekazana została do zaopiniowania podmiotom władającym sieciami, a wyniki uzgodnień stanowiły podstawę do przeprowadzenia aktualizacji. Największym zadaniem realizowanym w projekcie jest doprowadzenie bazy danych EGiB do zgodności z modelem pojęciowym, co umożliwi zasilenie ZSIN. Prace te realizowane są w procedurze modernizacji ewidencji gruntów i budynków. Również bazę RCiWN zaktualizowano w celu doprowadzenia do zgodności z modelem pojęciowym. Na potrzeby komorników zeskanowano wszystkie akty notarialne i inne dokumenty stanowiące podstawę zmian.

Operaty techniczne pozostające w dyspozycji ośrodka zeskanowane zostały już w 2012 roku. W ramach projektu utworzono bazę danych PZGiK zgodną z przepisami rozporządzenia – wszystkim materiałom zasobu nadano prawidłowe identyfikatory, uzupełniono wymagane atrybuty oraz wyodrębniono dokumenty cyfrowe.

Ostatnim zadaniem w projekcie jest weryfikacja i aktualizacja bazy danych BDOT500. Po zakończeniu tych prac wdrożony zostanie układ wysokościowy PL-EVRF2007-NH. Modernizacja osnowy wysokościowej została już w tym zakresie wykonana, do pełnego wdrożenia brakuje przeliczenia wysokości punktów sytuacyjnych.

Jak wyjaśnia Krzysztof Studziżur, cyfryzacja zasobu geodezyjnego i kartograficznego Piotrkowa umożliwia wdrożenie e-usług pub­licznych i automatyzację wielu procesów realizowanych przez MODGiK. Wdrażane w ramach projektu e-usługi adresowane są do kilku grup odbiorców: geodetów, rzeczoznawców, komorników, projektantów, urzędników i mieszkańców. Wspomniane e-usługi służą do: udostępniania materiałów PZGiK, udostępniania materiałów PZGiK dla podmiotów realizujących zadania publiczne, obsługi jednostek wykonawstwa geodezyjnego, obsługi rzeczoznawców majątkowych, udzielania informacji z EGiB dla komorników, koordynacji usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu.

E-usługa dla geodetów funkcjonuje już od kilku lat i umożliwia zgłoszenie typowej pracy geodezyjnej i pozyskanie niezbędnych materiałów w ciągu kilkunastu minut. Po tym krótkim czasie geodeta może już wyjechać w teren. Zamówione materiały, licencja, DOO, generują się w sposób automatyczny, bez udziału pracownika MODGiK. Automatycznie uzupełniane są również rejestry urzędowe (rejestr zgłoszeń, rejestr wnios­ków, kosztorys). W ramach projektu zaoferowano wykonawcom darmowe narzędzia do przetwarzania wyników wykonanych pomiarów. Narzędzia te umożliwiają sprawną oraz bezstratną wymianę danych pomiędzy wykonawcą i ośrodkiem. W 2019 roku 99,1% zgłoszeń zarejestrowanych zostało z wykorzystaniem aplikacji internetowej.

– Mamy nadzieję, że pozostałe e-usługi cieszyć się będą podobną popularnością, co z pewnością przyniesie wiele korzyści, zarówno dla ośrodka, jak i naszych klientów – dodaje Krzysztof Studziżur. – Automatyzacja części procesów zmniejsza nakład pracy i pozytywnie wpływa na skrócenie czasu obsługi poszczególnych spraw ośrodka. Natomiast dla klienta podstawowym profitem jest załatwienie swojej sprawy przez Internet, niezależnie od dnia tygodnia oraz godziny, bez konieczności osobistego stawiania się w Urzędzie.

Koszt całego przedsięwzięcia wynosi ponad 5,5 mln zł, z czego blisko 4 mln zł Urząd
pozyskał z EFRR w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Dostęp do e-usług odbywa się przez stronę internetową: https://geoportal.piotrkow.pl


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS