Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-15| GIS, Mapy

Rysuj i pobieraj w krakowskim geoportalu

Krakowski Miejski System Informacji Przestrzennej Obserwatorium dostępny jest w odświeżonej wersji graficznej wraz z nowymi narzędziami.


Rysuj i pobieraj w krakowskim geoportalu
Rysuj i pobieraj w krakowskim geoportalu <br />
Narzędzie edycji
Narzędzie edycji

Narzędzie Wyszukiwanie zaawansowane rozbudowano o funkcje dodawania i usuwania z aktualnych wyników, z kolei na Liście warstw można wyszukiwać warstwy, a także je włączać i wyłączać oraz zwijać i rozwijać.

W ramach rozbudowy MSIP udostępniono ponadto trzy nowe widgety: Wyszukiwanie metadanych, Pobieranie danych, Edytor, a także moduł logowania zintegrowany z Miejską Platformą Internetową Magiczny Kraków. Są one dostępne we wszystkich kompozycjach 2D na portalu.

Korzystając z poszczególnych kompozycji, użytkownik MSIP ma możliwość zalogowania się za pomocą widgetu Logowanie. Automatycznie po naciśnięciu Zaloguj użytkownik przekierowany jest na stronę logowania w portalu Magiczny Kraków, gdzie ma możliwość założyć nowe konto lub skorzystać z już istniejącego. Po zalogowaniu użytkownik wraca do wybranej kompozycji na Portalu MSIP. Logowanie jest konieczne, aby skorzystać z usług pobierania i edycji.

Narzędzie Wyszukiwanie metadanych dostępne jest dla każdego użytkownika (zalogowanego i niezalogowanego) i służy do wyszukiwania informacji o danych znajdujących się na Portalu MSIP oraz usług przestrzennych udostępnionych w ramach MSIP. Wyszukiwanie informacji realizowane jest na trzy sposoby:

  • wyszukiwanie proste, poprzez wpisanie słowa kluczowego
  • wyszukiwanie zaawansowane, poprzez filtrowanie wyników po poszczególnych polach,
  • wyszukiwanie graficzne, pozwalające na wprowadzenie zakresu przeszukiwanego obszaru w oknie mapy

Wyszukane metadane można wysłać do siebie e-mailem w formie raportu, a także przygotować do pobrania.

Widget Pobierania danych umożliwia eksport otwartych danych zamieszczonych w MSIP, w formatach: SHP, DXF, KML, KMZ, GeoJSON. Wyszukiwanie danych do pobrania może odbyć się bezpośrednio w oknie widgetu lub poprzez narzędzie Wyszukiwania metadanych.

Zalogowani użytkownicy mogą również skorzystać z narzędzia Edytor, który pozwala na rysowanie swoich obiektów (punktowych, liniowych i powierzchniowych) na mapie. Do każdego obiektu możliwe jest wpisanie jego atrybutów, a także nadanie odpowiedniego stylu i etykiety.

W związku z dodaniem nowych funkcjonalności zaktualizowany został również regulamin korzystania z Portalu MSIP Obserwatorium.

Wdrożone narzędzia zostały zrealizowane w ramach projektu „Zwiększenie potencjału inwestycyjnego Małopolski poprzez budowę aktualnych rejestrów publicznych” dofinansowanego ze środków RPO Województwa Małopolskiego.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS