Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-11-15| GIS, Imprezy

Jak świętowano GIS Day 2019 na Uniwersytecie Łódzkim

Już po raz dziewiąty na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego 13 listopada odbył się GIS Day, czyli światowe święto użytkowników i pasjonatów GIS. Wydarzenie uroczyście otworzyli dziekan Wydziału dr hab. Bogdan Włodarczyk i kierownik Zakładu Geoinformacji dr hab. Iwona Jażdżewska (fot. 1). Swoją wiedzą i pasją do GIS-u podzieliło się ośmioro prelegentów.


Jak świętowano GIS Day 2019 na Uniwersytecie Łódzkim
Jak świętowano GIS Day 2019 na Uniwersytecie Łódzkim
Jak świętowano GIS Day 2019 na Uniwersytecie Łódzkim
Jak świętowano GIS Day 2019 na Uniwersytecie Łódzkim

Justyna Trzos-Licicka reprezentująca Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego (Departament Geodezji i Kartografii, Wydział Geoinformacji) zaprezentowała informacje o środowisku dostępne w Geoportalu Województwa Łódzkiego. Z kolei przedstawicielka Łódzkiego Ośrodka Geodezji Urszula Świtała wyjaśniła, w jaki sposób przebiega „automatyczna” aktualizacja baz danych w Łódzkim Ośrodku Geodezji. Arkadiusz Szymaniak, który również reprezentował ŁOG, przedstawił zastosowanie narzędzi GIS w tworzeniu raportów z rynku nieruchomości. Natomiast standardy danych GIS w ochronie przyrody były tematem wystąpienia Tomasza Zadwornego z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

Zagadnienia skaningu laserowego w obszarach leśnych i przechowywania danych w chmurze przybliżył słuchaczom Tomasz Głowacki z Hexagon Geospatial. Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska Włodzimierz Bartczak zaprezentował dane OSM i sposoby ich pozyskania. Aspekty zarządzania projektami w zbieraniu danych poprzez flotę samochodów pomiarowych omówił z kolei Michał Serdeń z firmy TOM TOM. Natomiast przedstawicielka patrona wydarzenia firmy Esri Polska Edyta Wyka wygłosiła referat pt. „Wspólna Platforma GIS – tworzenie aplikacji w oprogramowaniu Esri”.

Tegoroczny GIS Day był też okazją do uroczystego podpisania listu intencyjnego o współpracy w zakresie prowadzenia seminarium licencjackiego między Uniwersytetem Łódzkim (Wydziałem Nauk Geograficznych) reprezentowanym przez dziekana dr. hab. Bogdana Włodarczyka i Stowarzyszeniem OpenStreetMap Polska reprezentowanym przez wiceprezesa Zarządu Włodzimierza Bartczaka (fot. 2).

Oprócz ciekawych referatów na uczestników tegorocznego GIS Day czekało wiele atrakcji. W przerwie konferencji, dla gości przygotowano słodki poczęstunek, czyli tradycyjny GISDay-owy tort (fot. 4), a Koło Naukowe PIKSEL zaprezentowało interaktywną „piaskownicę” umożliwiającą tworzenie modeli topograficznych (augmented reality sandbox) (fot. 3).

Wszyscy uczestnicy wydarzenia, którzy chcieli poszerzyć praktyczne umiejętności wykorzystania GIS, mogli wziąć udział w warsztatach „QGIS” poprowadzonych przez Studenckie Koło Naukowe Geoinformacji PIKSEL.



Inicjatorem i organizatorem wydarzenia był zespół pracowników Zakładu Geoinformacji Instytutu Geografii Miast i Turyzmu Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego (pod kierownictwem Iwony Jażdżewskiej: prof. Krzysztof Będkowski, dr Marcin Jaskulski, dr Łukasz Lechowski, dr inż. Marta Nalej, mgr Angelika Jasion). Patronat nad wydarzeniem objęła Esri Polska Sp. z o.o.

Zapraszamy na kolejny GIS Day 18 listopada w 2020 r.

Opracowała Marta Nalej


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS