wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-15| Geodezja, Prawo, Imprezy

W Pucku o podziale gruntów pod morskimi wodami wewnętrznymi

5 listopada w Starostwie Powiatowym w Pucku odbyła się narada dotycząca podziału gruntów pod morskimi wodami wewnętrznymi Zatoki Puckiej i części Zatoki Gdańskiej, objęcia ich ewidencją gruntów oraz włączenia w granice administracyjne przyległych gmin.


W Pucku o podziale gruntów pod morskimi wodami wewnętrznymi

Gospodarzem spotkania był starosta pucki – lider porozumienia partnerskiego zawartego w 2018 roku pomiędzy Starostwem Powiatowym w Pucku, Gminą Miasta Gdynia, Gminą Miasta Sopot, Gminą Miasta Gdańsk i Starostwem Powiatowym w Nowym Dworze Gdańskim. Obradom przewodniczył geodeta powiatowy w Pucku Marek Cygiert.

Zaproszonych gości przywitał wicestarosta pucki Tomasz Herrmann. Jako pierwszy wystąpił pomorski WINGiK Krystian Kaczmarek, opisując uczestnikom narady, skąd wzięła się potrzeba podziału gruntów pod morskimi wodami wewnętrznymi Zatoki Puckiej i części Zatoki Gdańskiej, objęcia ich EGiB oraz włączenia w granice administracyjne przyległych gmin. Zdając sobie sprawę z rangi problemu, PWINGiK zaangażował się w te prace, przedstawiając głównemu geodecie kraju problemy, jakie pojawiają się w trakcie ich realizacji, a także zwołując naradę organów służby geodezyjnej i kartograficznej.

Kierownik Oddziału Geodezji i Kartografii w Wojewódzkiej Inspekcji Geodezyjnej i Kartograficznej w Gdańsku Andrzej Żylis szczegółowo omówił przepisy prawa regulujące przedmiotowe zagadnienie. W swoim przemówieniu wskazał, jakie konsekwencje miało wejście w życie rozporządzenia Rady Ministrów z 13 stycznia 2017 r. ws. szczegółowego przebiegu linii podstawowej, zewnętrznej granicy morza terytorialnego oraz zewnętrznej granicy strefy przyległej RP. Omówił także, jakie działania należy podjąć, aby doprowadzić do objęcia EGiB gruntów pod morskimi wodami wewnętrznymi Zatoki Puckiej i części Zatoki Gdańskiej. Przedstawił również warianty postępowania w celu dostosowania obrębów ewidencyjnych do przebiegu linii podstawowej.

Naczelnik Wydziału Zabezpieczenia Geodezyjnego w Urzędzie Morskim w Gdyni Jakub Szostak omówił techniczne aspekty związane z ustaleniem przebiegu linii podstawowej, zewnętrznej granicy morza terytorialnego oraz zewnętrznej granicy strefy przyległej RP oraz problemy, z jakimi zmagają się pracownicy Urzędu Morskiego w związku z tym, że obszary morskich wód wewnętrznych nie zostały dotychczas ujawnione w EGiB.

W ostatniej prezentacji geodeta powiatowy w Pucku Marek Cygiert przedstawił stan zaawansowania powyższych prac oraz plan kolejnych działań (prezentacja z październikowej narady PWINGiK).

W naradzie uczestniczyło około 30 osób, w tym przedstawiciele samorządów, których granica administracyjna sąsiaduje z Zatoką. Podczas dyskusji przedstawiciele gmin przyległych do Zatoki Puckiej i Gdańskiej zaakceptowali zaproponowany podział gruntów pod morskimi wodami wewnętrznymi Zatoki.

Po zakończeniu obrad uczestnicy narady zwiedzili nową siedzibę Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa Powiatowego w Pucku. Wszyscy byli pod wrażeniem nowoczesnego wyposażenia i bardzo dobrych warunków pracy.

Źródło: PWINGiK, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS