wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-08| Geodezja, Software, Kataster

Pierwszy powiat wykorzystuje komunikację EGiB z PESEL

Główny Urząd Geodezji i Kartografii przygotował i udostępnił dla twórców oprogramowania interfejs, który umożliwia komunikację między powiatowymi systemami do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków a rejestrem PESEL. Nowa funkcjonalność została dziś (8 listopada) uruchomiona produkcyjnie w powiecie mińskim.


Pierwszy powiat wykorzystuje komunikację EGiB z PESEL

Powiat ten do prowadzenie EGiB korzysta z oprogramowania e-property stołecznej firmy Geo-System. Uruchomiona usługa umożliwia obecnie sprawdzenie danych osobowych zawartych w EGiB z bazą rejestru PESEL. Zdaniem GUGiK taka komunikacja powinna znacząco ułatwić prowadzenie ewidencji gruntów i budynków. Rozwiązanie bazuje na szynie usług ZSIN i – jak zapowiada urząd – wkrótce powinno zostać wdrożone w kolejnych systemach do prowadzenia EGiB.

W przyszłości planowane są również nowe funkcje rozszerzające komunikację z PESEL, które pozwolą m.in. na wyszukanie osoby po wybranych parametrach lub pobranie danych, np. na potrzeby modernizacji ewidencji gruntów i budynków.

Źródło: GUGiK, AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
1 aha, czyli spotkanie z przedstawicielami innych firm było 07.11 a zupełnie przypadkiem informacja z 8.11, ze w minsku jest już produkcyjnie. w porządku.
odpowiedz zgłoś
jak rozumiem mogę zgłosić się też ze swoją firmą po dostęp?
odpowiedz zgłoś
A jak wygląda procedura formalna przyznawania takich uprawnień. Na jakich zasadach realizowany jest dostęp firm prywatnych do danych osobowych. Są jakieś umowy powierzenia, informacje kto i kiedy otrzymał dostęp do takich danych ? Obowiązek informacyjny jest zachowany ? Czy te pytania są uczciwe ?
odpowiedz zgłoś
To nieuczciwe i do niczego nie prowadzi Hasła dostępu są wydawane jak tylko otrzymujemy wnioski. Wniosek był wczoraj, więc i hasło zostało wydane wczoraj. Po spotkaniu z przedstawicielami firm w dn. 7 listopada 2019 r. wnioski dotychczas złozyło dwie firmy: Geo-System (7.11.2019r.) i GEOBID (13.11.2019r.). Inne firmy jescze o takie hasła nie wystąpiły. Będziemy o tym na bieżąco informować, aby było więcej takich nieuczciwych informacji.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Równi i rowniejsi A Geobid dziś na swoim facebooku poinformował że dopiero wczoraj otrzymał hasła do testowania usługi, tak o to działa konkurencyjność pod rządami waldka
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
? Jak to jest. GUGiK nie jest odpowiedzialny za rejestr PESEL ale udostępnia usługę. Przypadek:)?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Oho ktoś w odpowiedzi na pytania mowi o dobru geodezji. Dzien dobry panie GGK.
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
PESEL,KW i inne I jak geodezja może się rozwijać jak na każdym kroku tylu malkontentów. Najlepiej upodlić wszystkich, nie dać nikomu dostępu do niczego. Niech inni mają, ale geodeci nie zasługują. Może napiszmy do Premiera, że takiego dostepu geodeci nie powinni mieć, bo przecież będą sprzedawać na prawo i lewo.
 8 
 7 
odpowiedz zgłoś
pomysł na artykuł chętnie przeczytam na geoforum więcej o technikaliach nowej usługi i tego jak jest zabezpieczona przed nadużyciami (bo przecież jest, prawda?)
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Ciekawe po ile będzie chodził tekord z danych Pesel na rynku jak już wprowadzą to wyszukiwanie po kryteriach.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
1 Co się kryje pod 'sprawdzenie danych'? Co jest zwracane? Aktualne dane? Czy tylko informacja 'aktualne'/'nieaktualne'? -- "W przyszłości planowane są również nowe funkcje rozszerzające komunikację z PESEL, które pozwolą m.in. na wyszukanie osoby po wybranych parametrach lub pobranie danych" czyli teraz ta funkcjonalność jest do niczego nie potrzebna????
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Prawie był jeden system, jest drugi. W jakim trybie go zakupiono i za ile ? Był przetarg ?
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
@ Konkurs! Do czego moze przydać się eproperty stołecznej firmy? Pytanie retoryczne jaki był koszt zakupu i jaki będzie koszt utrzymania?
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Czy dobrze kojarzę że szefową GGK zostanie panie Emilewicz która chciała przenieść GUGiK do Olstyna ?
 4 
 11 
odpowiedz zgłoś
A co to jest e-property ? Skąd się wziął w powiecie mińskim ?
 3 
 10 
odpowiedz zgłoś
Powiew świeżości nowoczesności. To jest znaczący krok w bardzo dobrą stronę. Brawo GGK. Idźcie właśnie tą drogą. Z tym że jednocześnie trzeba naprawiać EGiB. Tam jest jeszcze bardzo dużo roboty dla geodetów uprawnionych, tj. prywatnych firm.
 8 
 10 
odpowiedz zgłoś
Fajna sprawa I za to lubię GGK:-)
 9 
 8 
odpowiedz zgłoś
ja piernicze. W nocy spać nie będę.
 5 
 10 
odpowiedz zgłoś
18 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS