Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-04| Teledetekcja

Wystartował HARP, czyli tęczowy satelita

2 listopada w podróż w kosmos ruszył mały satelita HARP. To element misji NASA, która ma wprowadzić nową jakość w monitorowaniu atmosfery.


Wystartował HARP, czyli tęczowy satelita

Pomysł na misję zrodził się nieco przypadkiem kilka lat temu. Podczas lotu rejsowym samolotem Vanderlei Martins – profesor Uniwersytetu Maryland w Baltimore County, lecąc nad Pacyfikiem, postanowił zrobić kilka zdjęć chmur. Gdy je wykonywał, obracał przed obiektywem aparatu filtrem polaryzacyjnym i przy pewnym ustawieniu dostrzegał tęczę. Tak zakiełkował pomysł, że te dynamicznie zmieniające się widoki chmur mogą być źródłem cennych informacji o atmosferze.

Efektem tej inspiracji jest właśnie misja HARP (Hyper-Angular Rainbow Polarimeter). W jej ramach wystrzelono satelitę o wielkości sporego bochenka chleba. Jest on wyposażony w polarymetr, który będzie mierzyć polaryzację światła. Pozyskiwane przez niego dane pozwolą śledzić aerozole w atmosferze – zarówno te pochodzenia naturalnego (np. z wulkanów), jak i emitowane przez człowieka.

Po co naukowcom te informacje? Aerozole wpływają na wiele procesów w atmosferze. Na przykład kształtują bilans promieniowania oraz przyczyniają się do powstawania chmur i opadów. Z drugiej strony mogą też powodować choroby płuc, choćby astmę. Lepsze zbadanie krążenia aerozoli pozwoli zatem naukowcom lepiej poznać ich wpływ na klimat czy jakość powietrza. Co ważne, instrument zainstalowany na pokładzie satelity HARP umożliwi nie tylko samo wykrywanie aerozoli, ale również poznanie ich właściwości mikrofizycznych, np. średnicy cząstek.

Oczywiście jeden niewielki satelita będzie w stanie zbierać te dane jedynie dla niewielkiego wycinka naszej planety. Wystrzelony właśnie aparat ma jednak przede wszystkim charakter testowy. Jeśli się sprawdzi, naukowcy chcieliby umieścić w kosmosie całą konstelację takich sensorów.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS