wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-04| Teledetekcja

Wystartował HARP, czyli tęczowy satelita

2 listopada w podróż w kosmos ruszył mały satelita HARP. To element misji NASA, która ma wprowadzić nową jakość w monitorowaniu atmosfery.


Wystartował HARP, czyli tęczowy satelita

Pomysł na misję zrodził się nieco przypadkiem kilka lat temu. Podczas lotu rejsowym samolotem Vanderlei Martins – profesor Uniwersytetu Maryland w Baltimore County, lecąc nad Pacyfikiem, postanowił zrobić kilka zdjęć chmur. Gdy je wykonywał, obracał przed obiektywem aparatu filtrem polaryzacyjnym i przy pewnym ustawieniu dostrzegał tęczę. Tak zakiełkował pomysł, że te dynamicznie zmieniające się widoki chmur mogą być źródłem cennych informacji o atmosferze.

Efektem tej inspiracji jest właśnie misja HARP (Hyper-Angular Rainbow Polarimeter). W jej ramach wystrzelono satelitę o wielkości sporego bochenka chleba. Jest on wyposażony w polarymetr, który będzie mierzyć polaryzację światła. Pozyskiwane przez niego dane pozwolą śledzić aerozole w atmosferze – zarówno te pochodzenia naturalnego (np. z wulkanów), jak i emitowane przez człowieka.

Po co naukowcom te informacje? Aerozole wpływają na wiele procesów w atmosferze. Na przykład kształtują bilans promieniowania oraz przyczyniają się do powstawania chmur i opadów. Z drugiej strony mogą też powodować choroby płuc, choćby astmę. Lepsze zbadanie krążenia aerozoli pozwoli zatem naukowcom lepiej poznać ich wpływ na klimat czy jakość powietrza. Co ważne, instrument zainstalowany na pokładzie satelity HARP umożliwi nie tylko samo wykrywanie aerozoli, ale również poznanie ich właściwości mikrofizycznych, np. średnicy cząstek.

Oczywiście jeden niewielki satelita będzie w stanie zbierać te dane jedynie dla niewielkiego wycinka naszej planety. Wystrzelony właśnie aparat ma jednak przede wszystkim charakter testowy. Jeśli się sprawdzi, naukowcy chcieliby umieścić w kosmosie całą konstelację takich sensorów.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
nie mylić z programem depopulacji HAARP ;)
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS