Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-10-31| GNSS, Geodezja, Teledetekcja

Studenci z UR w Krakowie stworzyli interaktywną mapę cmentarza

Pod koniec października członkowie Koła Naukowego Geodetów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wykonali na terenie cmentarza parafialnego w Bibicach pomiary, których celem było stworzenie ewidencji grobów w postaci interaktywnej mapy nekropolii.


Studenci z UR w Krakowie stworzyli interaktywną mapę cmentarza
Studenci z UR w Krakowie stworzyli interaktywną mapę cmentarza
Studenci z UR w Krakowie stworzyli interaktywną mapę cmentarza
Studenci z UR w Krakowie stworzyli interaktywną mapę cmentarza

Praca rozpoczęła się od równomiernego rozmieszczenia na terenie cmentarza 14 fotopunktów. Następnie studenci z Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji UR pomierzyli je metodą GNSS/RTK odbiornikiem Trimble R8. Kolejny etap to nalot ośmiowirnikowem DJI S1000 i pozyskanie wysokorozdzielczych zdjęć lotniczych aparatem Sony ILCE-7R z ogniskową 36 mm. Fotografie te posłużyły do stworzenia georeferencyjnej ortofotomapy.

Jeden z elementów interaktywnej mapy to wyszukiwarka lokalizacji grobów oraz osób w nich spoczywających. W związku z tym członkowie KNG sfotografowali wszystkie nagrobki i spisali informacje zawarte na płytach nagrobnych. Pozwoli to na wyszukiwanie mogił zarówno po imieniu, nazwisku czy dacie śmierci zmarłego, jaki i wyglądzie samego nagrobka.

Prace kameralne rozpoczęły się od przetworzenia w programie Agisoft Photoscan 170 zdjęć lotniczych. Ewidencję nagrobków wykonano w programie QGIS, którą następnie poprzez wtyczkę QGIS2Web wyeksportowano do aplikacji (interaktywnej mapy). Samą aplikację stworzono w JavaScript.

Interaktywna mapa bazuje na ortofotomapie o pikselu terenowym 6 mm, co ułatwia odszukanie grobu po wyglądzie z lotu ptaka. Opracowanie pozwala na wyświetlenie zdjęcia nagrobka i danych osób w nim spoczywających. Zawiera także wyszukiwarkę.
Mapa nie jest jeszcze udostępniona w sieci. Została przekazana parafii i docelowo ma się znaleźć na jej stronie internetowej.

Znany ze swej gościnności ksiądz proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bibicach po zakończeniu prac terenowych, w ramach podziękowania, zaprosił studentów i ich opiekunów na poczęstunek.

Opiekę merytoryczną nad projektem sprawowali dr inż. Izabela Piech oraz mgr inż. Przemysław Klapa. Koordynatorami prac byli Bonawentura Gut-Romanowski oraz Andrzej Strychalski.

Małgorzata Dul, Bonawentura Gut-Romanowski (KNG UR)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama