wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-31| GNSS, Geodezja, Teledetekcja

Studenci z UR w Krakowie stworzyli interaktywną mapę cmentarza

Pod koniec października członkowie Koła Naukowego Geodetów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wykonali na terenie cmentarza parafialnego w Bibicach pomiary, których celem było stworzenie ewidencji grobów w postaci interaktywnej mapy nekropolii.


Studenci z UR w Krakowie stworzyli interaktywną mapę cmentarza
Studenci z UR w Krakowie stworzyli interaktywną mapę cmentarza
Studenci z UR w Krakowie stworzyli interaktywną mapę cmentarza
Studenci z UR w Krakowie stworzyli interaktywną mapę cmentarza

Praca rozpoczęła się od równomiernego rozmieszczenia na terenie cmentarza 14 fotopunktów. Następnie studenci z Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji UR pomierzyli je metodą GNSS/RTK odbiornikiem Trimble R8. Kolejny etap to nalot ośmiowirnikowem DJI S1000 i pozyskanie wysokorozdzielczych zdjęć lotniczych aparatem Sony ILCE-7R z ogniskową 36 mm. Fotografie te posłużyły do stworzenia georeferencyjnej ortofotomapy.

Jeden z elementów interaktywnej mapy to wyszukiwarka lokalizacji grobów oraz osób w nich spoczywających. W związku z tym członkowie KNG sfotografowali wszystkie nagrobki i spisali informacje zawarte na płytach nagrobnych. Pozwoli to na wyszukiwanie mogił zarówno po imieniu, nazwisku czy dacie śmierci zmarłego, jaki i wyglądzie samego nagrobka.

Prace kameralne rozpoczęły się od przetworzenia w programie Agisoft Photoscan 170 zdjęć lotniczych. Ewidencję nagrobków wykonano w programie QGIS, którą następnie poprzez wtyczkę QGIS2Web wyeksportowano do aplikacji (interaktywnej mapy). Samą aplikację stworzono w JavaScript.

Interaktywna mapa bazuje na ortofotomapie o pikselu terenowym 6 mm, co ułatwia odszukanie grobu po wyglądzie z lotu ptaka. Opracowanie pozwala na wyświetlenie zdjęcia nagrobka i danych osób w nim spoczywających. Zawiera także wyszukiwarkę.
Mapa nie jest jeszcze udostępniona w sieci. Została przekazana parafii i docelowo ma się znaleźć na jej stronie internetowej.

Znany ze swej gościnności ksiądz proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bibicach po zakończeniu prac terenowych, w ramach podziękowania, zaprosił studentów i ich opiekunów na poczęstunek.

Opiekę merytoryczną nad projektem sprawowali dr inż. Izabela Piech oraz mgr inż. Przemysław Klapa. Koordynatorami prac byli Bonawentura Gut-Romanowski oraz Andrzej Strychalski.

Małgorzata Dul, Bonawentura Gut-Romanowski (KNG UR)


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS