|2019-10-30|
GNSS, Geodezja, Teledetekcja
Praca o integracji danych satelitarnych nagrodzona przez DLR
Niemiecka Agencja Kosmiczna DLR nagrodziła przygotowany przez polsko-szwajcarską grupę poster pt. „Realizacja ziemskiego układu odniesienia w oparciu o zintegrowane obserwacje SLR do satelitów LEO, geodezyjnych i Galileo”.
Praca zespołu w składzie: Dariusz Strugarek, Krzysztof Sośnica, Daniel Arnold, Adrian Jäggi, Grzegorz Bury oraz Radosław Zajdel, przedstawiana była podczas odbywającej się w Stuttgarcie konferencji Międzynarodowej Służby Pomiarów Laserowych „ILRS Technical Workshop 2019”. Decyzją DLR oraz uczestników konferencji została uznana za najlepszą prezentację posterową.
Praca przedstawia częściowe wyniki pracy doktorskiej mgr. inż. Dariusza Strugarka – absolwenta studiów I stopnia kierunku geodezja i kartografia na Politechnice Wrocławskiej oraz II stopnia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Dariusz Strugarek specjalizuje się w przetwarzaniu obserwacji laserowych do satelitów teledetekcyjnych, altimetrycznych i grawimetrycznych (m.in. Sentinel, Swarm, GOCE, TerraSAR-X, TanDEM-X, Jason-2, GRACE) oraz ich z obserwacjami satelitów geodezyjnych i GNSS. Zintegrowane obserwacje pozwalają na wyznaczanie globalnych parametrów geodezyjnych, takich jak zmienność w ruchu obrotowym Ziemi, ruchu geocentrum, kalibrację opóźnień sprzętowych na stacjach laserowych, a także na identyfikację błędów systematycznych w wyznaczonych orbitach poszczególnych misji satelitarnych. Promotorem pracy doktorskiej jest dr hab. Krzysztof Sośnica z IGiG UPWr., a kopromotorem dr Daniel Arnold z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu w Bernie.
Praca magisterska mgr. inż. Dariusza Strugarka zdobyła III miejsce w konkursie Stowarzyszenia Geodetów Polskich na najlepszą pracę magisterską z geodezji w 2018 r. Doktorant odbył staż naukowy na Uniwersytecie w Bernie w ramach programu NAWA PROM oraz jest obecnie stypendystą Narodowego Centrum Nauki w grancie OPUS realizowanym w IGiG UPWr.
Nagroda DLR została przyznana w związku z opracowaniem metodologii integracji obserwacji do wielu różnorodnych misji satelitarnych. Z pracą można zapoznać się tutaj. Poprzednie prace autora dotyczyły przetwarzania obserwacji do satelitów teledetekcyjnych Sentinel-3 oraz satelity grawimetrycznego GOCE.
Źródło: IGiG
|