wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-30| GNSS, Geodezja, Teledetekcja

Praca o integracji danych satelitarnych nagrodzona przez DLR

Niemiecka Agencja Kosmiczna DLR nagrodziła przygotowany przez polsko-szwajcarską grupę poster pt. „Realizacja ziemskiego układu odniesienia w oparciu o zintegrowane obserwacje SLR do satelitów LEO, geodezyjnych i Galileo”.


Praca o integracji danych satelitarnych nagrodzona przez DLR

Praca zespołu w składzie: Dariusz Strugarek, Krzysztof Sośnica, Daniel Arnold, Adrian Jäggi, Grzegorz Bury oraz Radosław Zajdel, przedstawiana była podczas odbywającej się w Stuttgarcie konferencji Międzynarodowej Służby Pomiarów Laserowych „ILRS Technical Workshop 2019”. Decyzją DLR oraz uczestników konferencji została uznana za najlepszą prezentację posterową.

Praca przedstawia częściowe wyniki pracy doktorskiej mgr. inż. Dariusza Strugarka – absolwenta studiów I stopnia kierunku geodezja i kartografia na Politechnice Wrocławskiej oraz II stopnia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Dariusz Strugarek specjalizuje się w przetwarzaniu obserwacji laserowych do satelitów teledetekcyjnych, altimetrycznych i grawimetrycznych (m.in. Sentinel, Swarm, GOCE, TerraSAR-X, TanDEM-X, Jason-2, GRACE) oraz ich z obserwacjami satelitów geodezyjnych i GNSS. Zintegrowane obserwacje pozwalają na wyznaczanie globalnych parametrów geodezyjnych, takich jak zmienność w ruchu obrotowym Ziemi, ruchu geocentrum, kalibrację opóźnień sprzętowych na stacjach laserowych, a także na identyfikację błędów systematycznych w wyznaczonych orbitach poszczególnych misji satelitarnych. Promotorem pracy doktorskiej jest dr hab. Krzysztof Sośnica z IGiG UPWr., a kopromotorem dr Daniel Arnold z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu w Bernie.

Praca magisterska mgr. inż. Dariusza Strugarka zdobyła III miejsce w konkursie Stowarzyszenia Geodetów Polskich na najlepszą pracę magisterską z geodezji w 2018 r. Doktorant odbył staż naukowy na Uniwersytecie w Bernie w ramach programu NAWA PROM oraz jest obecnie stypendystą Narodowego Centrum Nauki w grancie OPUS realizowanym w IGiG UPWr.

Nagroda DLR została przyznana w związku z opracowaniem metodologii integracji obserwacji do wielu różnorodnych misji satelitarnych. Z pracą można zapoznać się tutaj. Poprzednie prace autora dotyczyły przetwarzania obserwacji do satelitów teledetekcyjnych Sentinel-3 oraz satelity grawimetrycznego GOCE.

Źródło: IGiG


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS