wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-29| GIS, Edukacja

GIS wrocławskich naukowców ostrzeże przed powodzią

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego kończą pracę nad HydroProg – kompleksowym systemem ostrzegania przez wezbraniami i powodziami. Już wkrótce zaoferują go zainteresowanym samorządom czy firmom.


GIS wrocławskich naukowców ostrzeże przed powodzią

Prof. Tomasz Niedzielski z Zakładu Geoinformatyki i Kartografii UWr wyjaśnił, że HydroProg jest systemem wczesnego ostrzegania przed wezbraniami i podtopieniami. – Jest to system informatyczny, który używa modeli i wykonuje obliczenia, żeby w czasie rzeczywistym tworzyć prognozy i generować ostrzeżenia przed powodziami – powiedział prof. Tomasz Niedzielski.

Naukowiec zaznaczył, że HydroProg może korzystać z dwóch źródeł pomiarów. – Można go dołączyć do istniejącej sieci pomiarowej, albo uruchomić za pomocą naszych stacji w dowolnym miejscu, w dowolnej zlewni w powiecie, gminie – tłumaczy. Kluczową częścią programu są bowiem autorskie stacje pomiarowe, opracowane we współpracy z partnerem gospodarczym projektu, które mierzą stany wody oraz inne parametry hydrometeorologiczne, aby system prognozowania posiadał jak najlepsze dane.

Niedzielski zapewniał o skuteczności systemu, który przez ostatnich 5 lat był testowany na ziemi kłodzkiej, gdzie z uwagi na górzysty teren, musiał poradzić sobie z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Naukowiec podkreślił, że program jest odpowiedzią na niebezpieczeństwa wynikające z nagłych, intensywnych opadów, które prowadzą do szybkich wzrostów stanów wody.

– Jesteśmy w stanie przed rozpoczęciem wezbrania, nawet tego, które jest bardzo gwałtowne, wystawić prognozę. W tym momencie to są prognozy trzygodzinne, natomiast system jest elastyczny i bez problemu możemy ten czas wydłużyć – powiedział naukowiec. Dodał jednak, że funkcjonowanie systemu i maksymalna długość prognozy są zależne od charakteru zlewni rzecznej. – Nie wszędzie jesteśmy w stanie zrobić prognozę na dwie, trzy doby wprzód. To jest możliwe w zlewniach dużych, na nizinach, kiedy czas propagacji fali wezbraniowej jest dłuższy. W zlewniach górskich oczywiście tak długookresowa prognoza nie byłaby możliwa – wyjaśnia.

Naukowcy opatentowali także możliwość włączenia bezzałogowego statku powietrznego (drona) na potrzeby dodatkowej korekcji danych w oparciu o pomiary fotogrametryczne. Dzięki temu – jak tłumaczył naukowiec – stany wody czy przepływy mierzone przez stacje pomiarowe, mogą być weryfikowane za pomocą dodatkowych obserwacji zmian zasięgu wody w korycie rzeki.

Co ważne, HydroProg w sytuacji prognozy przekroczenia stanów ostrzegawczych lub alarmowych automatycznie rozsyła powiadomienia do osób, które zarządzają zlewniami.

Zespół naukowców kończy prace, które mają na celu zaoferowanie całego systemu – od stacji pomiarowych po prognostykę – instytucjom, jednostkom, firmom, które takimi prognozami mogą być zainteresowane.

Według Niedzielskiego z uwagi na to, że system jest kompleksowy, będzie dość atrakcyjny dla rynku. Cena programu ma być podyktowana licznymi parametrami i prawdopodobnie opłaty obejmą wdrożenie systemu oraz abonament. – Obsługa małych zlewni nie będzie bardzo droga. Chodzi o to, by system był dostępny dla powiatów czy gmin – zapowiedział.

HydroProg powstał dzięki wsparciu Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS