Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-10-29| GIS, Edukacja

GIS wrocławskich naukowców ostrzeże przed powodzią

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego kończą pracę nad HydroProg – kompleksowym systemem ostrzegania przez wezbraniami i powodziami. Już wkrótce zaoferują go zainteresowanym samorządom czy firmom.


GIS wrocławskich naukowców ostrzeże przed powodzią

Prof. Tomasz Niedzielski z Zakładu Geoinformatyki i Kartografii UWr wyjaśnił, że HydroProg jest systemem wczesnego ostrzegania przed wezbraniami i podtopieniami. – Jest to system informatyczny, który używa modeli i wykonuje obliczenia, żeby w czasie rzeczywistym tworzyć prognozy i generować ostrzeżenia przed powodziami – powiedział prof. Tomasz Niedzielski.

Naukowiec zaznaczył, że HydroProg może korzystać z dwóch źródeł pomiarów. – Można go dołączyć do istniejącej sieci pomiarowej, albo uruchomić za pomocą naszych stacji w dowolnym miejscu, w dowolnej zlewni w powiecie, gminie – tłumaczy. Kluczową częścią programu są bowiem autorskie stacje pomiarowe, opracowane we współpracy z partnerem gospodarczym projektu, które mierzą stany wody oraz inne parametry hydrometeorologiczne, aby system prognozowania posiadał jak najlepsze dane.

Niedzielski zapewniał o skuteczności systemu, który przez ostatnich 5 lat był testowany na ziemi kłodzkiej, gdzie z uwagi na górzysty teren, musiał poradzić sobie z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Naukowiec podkreślił, że program jest odpowiedzią na niebezpieczeństwa wynikające z nagłych, intensywnych opadów, które prowadzą do szybkich wzrostów stanów wody.

– Jesteśmy w stanie przed rozpoczęciem wezbrania, nawet tego, które jest bardzo gwałtowne, wystawić prognozę. W tym momencie to są prognozy trzygodzinne, natomiast system jest elastyczny i bez problemu możemy ten czas wydłużyć – powiedział naukowiec. Dodał jednak, że funkcjonowanie systemu i maksymalna długość prognozy są zależne od charakteru zlewni rzecznej. – Nie wszędzie jesteśmy w stanie zrobić prognozę na dwie, trzy doby wprzód. To jest możliwe w zlewniach dużych, na nizinach, kiedy czas propagacji fali wezbraniowej jest dłuższy. W zlewniach górskich oczywiście tak długookresowa prognoza nie byłaby możliwa – wyjaśnia.

Naukowcy opatentowali także możliwość włączenia bezzałogowego statku powietrznego (drona) na potrzeby dodatkowej korekcji danych w oparciu o pomiary fotogrametryczne. Dzięki temu – jak tłumaczył naukowiec – stany wody czy przepływy mierzone przez stacje pomiarowe, mogą być weryfikowane za pomocą dodatkowych obserwacji zmian zasięgu wody w korycie rzeki.

Co ważne, HydroProg w sytuacji prognozy przekroczenia stanów ostrzegawczych lub alarmowych automatycznie rozsyła powiadomienia do osób, które zarządzają zlewniami.

Zespół naukowców kończy prace, które mają na celu zaoferowanie całego systemu – od stacji pomiarowych po prognostykę – instytucjom, jednostkom, firmom, które takimi prognozami mogą być zainteresowane.

Według Niedzielskiego z uwagi na to, że system jest kompleksowy, będzie dość atrakcyjny dla rynku. Cena programu ma być podyktowana licznymi parametrami i prawdopodobnie opłaty obejmą wdrożenie systemu oraz abonament. – Obsługa małych zlewni nie będzie bardzo droga. Chodzi o to, by system był dostępny dla powiatów czy gmin – zapowiedział.

HydroProg powstał dzięki wsparciu Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama