wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-29| GIS, Teledetekcja, Software

Nowe wersje aplikacji Hexagonu z naciskiem na big data

Szwedzka grupa Hexagon zaprezentowała Power Portfolio 2020 – nowe wersje swoich aplikacji GIS-owych, takich jak GeoMedia, ERDAS Imagine, Image Station, Apollo czy Geospatial Portal.


Nowe wersje aplikacji Hexagonu z naciskiem na big data <br />
GeoMedia
GeoMedia
Nowe wersje aplikacji Hexagonu z naciskiem na big data <br />
Apollo
Apollo

Podsumowując tę aktualizację, producent zwraca uwagę na trzy aspekty. Po pierwsze, aplikacje wykorzystują nową technologię akceleracji procesorów graficznych, co pozwala użytkownikom lepiej radzić sobie z wyzwaniami big data. Po drugie, nowe portfolio oferuje więcej opcji dzielenia się danymi, co ma ułatwić współpracę wielu osób w ramach jednego projektu. Po trzecie, Hexagon udoskonalił swoją technologię kompresji danych rastrowych.

Flagowy produkt w portfolio Hexagonu to GIS-owe oprogramowanie desktopowe GeoMedia. Nowości w wersji 2020 to m.in.: możliwość bezpośredniej pracy na arkuszach kalkulacyjnych Excel i CSV, nowe operatory do przetwarzania geometrii czy analiz zlewni oraz dodawanie plików metodą „przeciągnij i upuść”. Z kolei GeoMedia SmartClient – aplikacja, z której można korzystać przez przeglądarkę internetową, oferuje wsparcie dla monitorów 4K.

Oprogramowanie teledetekcyjne ERDAS Imagine w nowej wersji oferuje pełne wsparcie dla architektury 64-bitowej, co powinno przyspieszyć przetwarzanie danych. Imagine 2020 umożliwia także tworzenie piramid rastrów, co usprawnia pracę z dużymi plikami. Nowością są ponadto narzędzia do optymalnego generowania „szwów” przy tworzeniu mozaiki zdjęć oraz do podnoszenia kontrastu obrazu metodą CLAHE. Pakiet fotogrametryczny Image Station wzbogacono natomiast m.in. o dodatkowe narzędzia do pracy z numerycznymi modelami terenu.

Oprogramowanie serwerowe Apollo wyróżnia z kolei narzędzie AOI Notification Service. Pozwala ono użytkownikowi zdefiniować obszar zainteresowania i otrzymywać powiadomienia, gdy dostępne będą dla niego nowe dane. Pakiet wzbogacono też o samodzielną aplikację GeoCompressor, która pozwala na prostą konwersję danych rastrowych do skompresowanych formatów ECW, JPEG2000 czy HPC. GeoMedia WebMap 2020 (software do publikacji danych przestrzennych w sieci) ma oferować lepszą wydajność i niezawodność. Rozwiązanie wzbogacono ponadto o GeoMedia WebMap Mobile – mobilną aplikację GIS-ową, która pozwala w terenie wizualizować, przeglądać oraz edytować dane przestrzenne, a także na bieżąco odsyłać zmodyfikowane zbiory na serwer. Geospatial Portal – oprogramowanie do udostępniania danych poprzez geoportal, oferuje zaś m.in. rozbudowane narzędzia do wykonywania pomiarów, możliwość grupowania i zmiany kolejności wyświetlania warstw czy opcję dodania do swojego serwisu paska informacyjnego prezentującego m.in. współrzędne kursora czy układ współrzędnych.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do ministra A ja wręcz przeciwnie. Chyba nie jestem prawdziwym Polakiem. Buuu
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@ Same jakieś nazwy zagraniczne.Komu to potrzebne?a po co to?Ja jestem przeciw. My prawdziwi Polacy pierwszego sortu wybieramy produkty stołecznej firmy, nasze polskie produkty.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS