|2019-10-29|
GIS, Teledetekcja, Software
Nowe wersje aplikacji Hexagonu z naciskiem na big data
Szwedzka grupa Hexagon zaprezentowała Power Portfolio 2020 – nowe wersje swoich aplikacji GIS-owych, takich jak GeoMedia, ERDAS Imagine, Image Station, Apollo czy Geospatial Portal.
GeoMedia
|
|
Apollo
|
|
|
|
|
Podsumowując tę aktualizację, producent zwraca uwagę na trzy aspekty. Po pierwsze, aplikacje wykorzystują nową technologię akceleracji procesorów graficznych, co pozwala użytkownikom lepiej radzić sobie z wyzwaniami big data. Po drugie, nowe portfolio oferuje więcej opcji dzielenia się danymi, co ma ułatwić współpracę wielu osób w ramach jednego projektu. Po trzecie, Hexagon udoskonalił swoją technologię kompresji danych rastrowych.
Flagowy produkt w portfolio Hexagonu to GIS-owe oprogramowanie desktopowe GeoMedia. Nowości w wersji 2020 to m.in.: możliwość bezpośredniej pracy na arkuszach kalkulacyjnych Excel i CSV, nowe operatory do przetwarzania geometrii czy analiz zlewni oraz dodawanie plików metodą „przeciągnij i upuść”. Z kolei GeoMedia SmartClient – aplikacja, z której można korzystać przez przeglądarkę internetową, oferuje wsparcie dla monitorów 4K.
Oprogramowanie teledetekcyjne ERDAS Imagine w nowej wersji oferuje pełne wsparcie dla architektury 64-bitowej, co powinno przyspieszyć przetwarzanie danych. Imagine 2020 umożliwia także tworzenie piramid rastrów, co usprawnia pracę z dużymi plikami. Nowością są ponadto narzędzia do optymalnego generowania „szwów” przy tworzeniu mozaiki zdjęć oraz do podnoszenia kontrastu obrazu metodą CLAHE. Pakiet fotogrametryczny Image Station wzbogacono natomiast m.in. o dodatkowe narzędzia do pracy z numerycznymi modelami terenu.
Oprogramowanie serwerowe Apollo wyróżnia z kolei narzędzie AOI Notification Service. Pozwala ono użytkownikowi zdefiniować obszar zainteresowania i otrzymywać powiadomienia, gdy dostępne będą dla niego nowe dane. Pakiet wzbogacono też o samodzielną aplikację GeoCompressor, która pozwala na prostą konwersję danych rastrowych do skompresowanych formatów ECW, JPEG2000 czy HPC. GeoMedia WebMap 2020 (software do publikacji danych przestrzennych w sieci) ma oferować lepszą wydajność i niezawodność. Rozwiązanie wzbogacono ponadto o GeoMedia WebMap Mobile – mobilną aplikację GIS-ową, która pozwala w terenie wizualizować, przeglądać oraz edytować dane przestrzenne, a także na bieżąco odsyłać zmodyfikowane zbiory na serwer. Geospatial Portal – oprogramowanie do udostępniania danych poprzez geoportal, oferuje zaś m.in. rozbudowane narzędzia do wykonywania pomiarów, możliwość grupowania i zmiany kolejności wyświetlania warstw czy opcję dodania do swojego serwisu paska informacyjnego prezentującego m.in. współrzędne kursora czy układ współrzędnych.
JK
|