wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-28| Geodezja, Software, Kataster

GUGiK udostępnia komunikację EGiB - PESEL

Główny Urząd Geodezji i Kartografii przygotował dla twórców oprogramowania interfejs, który umożliwi komunikację między powiatowymi systemami do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków a rejestrem PESEL.


GUGiK udostępnia komunikację EGiB - PESEL

Rozwiązanie bazuje na szynie usług ZSIN i – jak zapowiada GUGiK – wkrótce powinno zostać wdrożone we wszystkich systemach do prowadzenia EGiB. Przypomnijmy, że wcześniej urząd przygotował podobne narzędzie umożliwiające komunikację EGiB – Elektroniczna Księga Wieczysta (EKW) i od 10 października funkcjonuje ono już we wszystkich powiatach.

– Po dostępie powiatów do treści KW przyszedł czas, aby ułatwić im weryfikację danych podmiotów ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Służą do tego udostępnione funkcjonalności. Sądzę, że pierwsze powiaty skorzystają z nich już na początku listopada. Potem robimy rejestr REGON – zapowiada na Twitterze główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
No, tak... Dla niektórych po staremu - gwarantem "jakości" jest przynależność do sitwy.

~projektant Jak widzę szkice katastralne z tego okresu to śmiem wątpić że praca była rzetelna. Chyba, że np. nieocieplony budynek, który stoi od 70 lat przesunął się o pół metra bo mieszkańcy co jakiś czas go przesuwali.

popieram pomysł z WBG przychodzą do mnie rozgoryczeni klienci, że geodeta wziął robotę i zginął. Albo, że tak wymierzył, że sąsiad dostał pół metra działki i teraz jest kwas. Ja czasem z duszą na ramieniu polecam jakiegoś geodetę w obawie, żeby nie stracić klientów. Jestem za tym, aby przywrócić wojewódzkie biura geodezji - pamiętam czas, że były gwarantem rzetelnie wykonywanej pracy.

Ale to żaden problem Tadku, po prostu należy w nowelizacji ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne dołożyć przepis o karaniu za hejt skierowany w stronę GGK i jego firmy a odpowiedzialnymi za ściganie uczynić WINGiKów.

Widzę tu problem bo jakby GGK miał wdrażać jeden system to pewnie wdrażałby ten bliski jego sercu narażając się na wredny hejt w internecie. Natomiast wdrażając inny niż ten ulubiony robiłby krzywdę rodzinnej firmie. To może niech lepiej zostanie jak jest dla dobra Polski oczywiście.

Geodeta To tylko połowa sukcesu. Aby osiągnąć jeden naród jedna partia jedna geodezja należy również przywrócić wojewódzkie biura geodezji - to że jest dużo małych firm tylko powoduje, że ludzie są oszukiwani, podatki niepłacone, a prace tragiczne. Nie wspomnę o wyższych kosztach usług, bo WBG będzie miało już efekt skali. Ile by odpadło problemów ze ZSIN, z modernizacjami, z problemami wykonawców bo ich nie będzie. Tylko jak o tym mówiłem parę lat temu to na mnie jak na oszołoma patrzyli. Wtedy jeden system, 16 WBG i mamy geodezję uporządkowaną.

Trzeba iść za ciosem - jeden system Trzeba być konsekwentnym i iść za ciosem. W starostwach w Polsce powinien być jeden system informatyczny do PZGiK, a nie GGK ma być żebrakiem i prosić o wdrożenie usług w komercyjnych systemach. Starostwa są dla firm geo-informatycznych "dojnymi krowami" (to określenie z ekonomii). Ile by odpadło problemów np. z ZSiN, nie wspominając o problemach wykonawców, którzy muszą posiadać i znać kilka systemów, aby zrealizować prace.

oby tylko nie powtórzyła się sytuacja sprzed 3 lat, kiedy to była afera z komornikiem, który masowo pobierał dane z bazy PESEL - wtedy chyba nawet kilka osób zostało zatrzymanych przez ABW... może w powiatach ludzie bardziej umiarkowani ;)

Jeśli przez morale załogi określa się efekty działania urzędu to rzeczywiście, gugik za jacka był u szczytów swej chwały. Sądzę, że tylko Google mogło dorównać głównemu urzędowi atrakcyjnością pracodawcy. Szkoda, że już go nie ma. Ojej, tylko chyba mówiliśmy o geodetach wykonawcach a nie samozadowoleniu załogi?

Myślę że powinieneś przeprowadzić ankietę w GUGiK odnośnie morale załogi GUGiK za pana Jarząbka i za pana Izdebskiego. Wyniki trzeba zaprezentować na następnym spotkaniu służby w Warszawie. Mogą mieć kilka miesięcy będą pasować do reszty slajdów GGK.

PESEL i Y a był konkurs to czego nie startowali. Kogo nie wybiorą to zawsze jest marudzenie. Czekam, aż powiedzą, że za jacka to było super;)

Waldemara i jego świtę łatwo poznać po słownictwie. Ot takie małe słowo postęp, pytasz się o przepisy prawne to odpowiedź że nie wszystko jest w prawie i jak czegoś nie zrobisz to hamujesz postęp. Taki uniwersalny cel, postęp, cel sami przyznacie społecznie słuszny bo kto by nie chciał być postępowy. Tyle ze ten postęp to podstęp bo łamanie prawa, wydatkowanie środków na fanaberie można tym uzasadnić. A kto definiuje co jest owym postepem ? Ano ten co definiuje ten wykonuje czyli GGK.

abc o jakich dobrych bazach Ty piszesz? O tym chłamie? O tych nic niewartych sklikanych obrazkach? Może i ładnie wyglądają na prezentacjach, ale g... są warte. A baza EGiB to dramat. Zobaczymy jak Ci się lepiej będzie pracować jak dostaniesz uwagę, że Twoje pomiary niespójne z bazami danych, bo Twoje pomierzone przyłącze "nie trafi" w bazowy budynek. Ciekawe co wtedy zrobisz?

@PESEL A ja tam mam w nosie, czy GGK ma uprawnienia czy nie. Ważne, żeby był postęp w geodezji. Na tą chwilę można powiedzieć że wiele rzeczy się ruszyło. Przede wszystkim trzeba zauważyć, że im lepsze bazy powiatowe, tym lepiej będzie się geodetom pracować. Takie usługi mogą tylko pomóc, bo ja będę sobie sprawdzał przed wydaniem geodecie materiałów do prac prawnych, czy właściwe dane właściciela wydaję. Unikniemy dzięki temu przykrych niespodzianek.

PESEL GGK zrobi coś dla geodezji kiedy sam będzie pełnoprawnym geodetą ...czyli z uprawnieniami.... Polecam listę uprawnionych na stronie Gugik Waldemar tam nie widnieje... Fajnie wydawać ludziom uprawnienia samemu ich nie mając... Żenada do potęgi bóg wie (może prezes nie bóg) której Nie wiem jak temu facetowi nie jest wstyd przed samym sobą i nami uprawnionymi?? Pewnie zagląda pan tutaj panie Waldemarze Rzucam wyzwanie dla p.Waldemara Izdebskiego W pół roku dla honoru zdobyć uprawnienia 1, 2, 4.... Podejmie pan rękawice żeby zyskać szacunek którzy ciężko harowali na uprawnienia czy schowa głowę w piasek i uda że wszytko jest w porządku?

szkoda a dyskusja rokowała i się humor zepsuł :/

No dobrze to zapytam o te procedury i administratorów danych osobowych w firmach geoinformatycznych oraz tryb zlecania takich prac przez GUGiK. I oby mi się odpowiedź spodobała, bo dotyczy też moich danych osobowych w rejestrze PESEL. Poczucie humoru mi się przy tym rejestrze kończy.

pozdrawiam A może marszałek wpsiał to w obowiązki?

Mam 16 rdzeni - 14 silnie pracuje. Wiem, nie zrozumiesz.

Od dłuższego czasu Od dłuższego czasu zastanawia mnie co na to marszałek, że taki jego pracownik siedzi na geoforum cały dzień w godzinach pracy. Przyjmując tak emocjonalne zaangażowanie w sprawy prezesa GUGIK nie jest raczej w stanie skupić się na pracy. Hmm ...

Cytat - chyba nie do końca ogarniasz Skoro szyna ZSIN - KW nie udostępnia ŻADNYCH danych o właścicielu to skąd pomysł że szyna PESEL udostępni wszystkie dane osobowe? Skoro w EGiB nie ma jakiejś danej osobowej to szyna na pewno jej nie udostępni bo po co... W sumie baza EGiB powinna działać inaczej W EGIB w stanie aktualnym powinny być tylko imię nazwisko pesel (w przypadku braku PESLA inne dane) oraz adres do korespondencji I tyle reszta jest zbędna... Skoro na wypisie byłby imię nazwisko i pesel jednoznacznie określa to kto jest właścicielem (dla danych bez pesel powinno się tylko wypełniać dane archiwalne ze starych rejestrów (imiona rodziców i inne #$%!!y...

Cytat "Główny Urząd Geodezji i Kartografii przygotował dla twórców oprogramowania interfejs" - normalnie jest tak że to klient zamawia usługę która jest mu potrzebna, natomiast tutaj jest tak że to GUGiK szykuje twórcom oprogramowania interfejs który jest im potrzebny a powiaty zmusza telefonami żeby go wdrożyły. A jakie przepraszam zabezpieczenia oferuje GUGiK w ZSIN oprócz certyfikatów wydawanych przez geoportal, a nie zaufanych dostawców ? Czy nadal hasła w kliencie ZSIN są zapisywane otwartym tekstem w plikach tekstowych konfiguracji jak to wcześniej bywało ? Jak będzie weryfikowana zasadność dostępu do rejestru PESEL ? Dla przypomnienia PESEL to taki rejestr, który zawiera wszystkie dane niezbędne do np. wzięcia na kogoś kredytu.

PESEL Ciekaw jestem kiedy GUGiK zrobi coś dla geodezji

23 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS