|2019-10-25|
Geodezja, Prawo
Nowelizacja prawa geodezyjnego wpłynęła do Sejmu
Po niedawnym przyjęciu przez rząd projektem nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego zajmie się teraz Sejm.
Treść nowelizacji wpłynęła w tym tygodniu do Sejmu i została skierowana do opinii Biura Legislacyjnego. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się najwcześniej 12 listopada. To właśnie na ten dzień – wg informacji rzecznika prasowego prezydenta – ma być zwołane inauguracyjne posiedzenie Sejmu IX kadencji.
Najnowsza wersja projektu nowelizacji zakłada, że przepisy te miałyby wejść w życie 1 stycznia 2020 roku. Wyjątkiem będą zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które zaczną obowiązywać po pół roku od opublikowania noweli w Dzienniku Ustaw.
Co zmieni nowelizacja?
Projekt zakłada m.in. przywrócenie opłat ryczałtowych za materiały PZGiK (minimalny ryczałt wyniesie 100 zł), likwidację dokumentu licencji (zastąpi go tzw. licencja ustawowa) czy wprowadzenie maksymalnych terminów weryfikacji (od 7 do 20 dni – w zależności od powierzchni obszaru objętego pracą). Nowością będzie także możliwość zgłoszenia pracy geodezyjnej 5 dni po jej rozpoczęciu, przy czym obowiązek ten zostanie zniesiony dla tyczenia budynków i sieci uzbrojenia terenu. Nie będzie także obowiązku zgłaszania prac kartograficznych polegających na aktualizacji bazy BDOT10k. Ponadto do przepisów wprowadzona zostanie możliwość sporządzenia mapy do celów projektowych oraz inwentaryzacji powykonawczej w formie numerycznej.
Nowelizacja ma także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np. ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków (wraz z podstawowymi atrybutami). – Potrzebujemy, żeby służby geodezyjne działały w nowoczesny sposób, a zasoby w większym stopniu były cyfrowe i żeby społeczeństwo mogło w większym stopniu korzystać z tych zasobów. Zasób geodezyjny powinien być aktualny, dokładny i dostępny. Szerokie udostępnianie danych jest przydatne dla rozwoju gospodarki. Pojawiają się pomysły na nowe gospodarcze zastosowania udostępnianych zasobów – mówi minister Jerzy Kwieciński.
Projekt ograniczy też zakres danych przechowywanych w EGiB. W ewidencji nie będą rejestrowane: informacje o wpisaniu nieruchomości do rejestru zabytków, informacje, czy obszar jest objęty formą ochrony przyrody, wartość katastralna nieruchomości oraz informacje dotyczące umów dzierżawy. Ponadto w celu usprawnienia aktualizacji EGiB, a tym samym przyspieszenia realizacji prac geodezyjnych, projekt zakłada, że aktualizacja na podstawie materiałów znajdujących się w PZGiK odbywać się będzie z urzędu, w drodze czynności materialno-technicznej.
Istotną nowością jest także zabezpieczenie finansowania powiatowej geodezji. Ma ona otrzymywać przynajmniej tyle środków, ile w roku ubiegłym wygenerowała przychodów. Celem nowelizacji jest również wprowadzenie obowiązku tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego.
JK
|