|2019-10-25|
Geodezja, GIS, Mapy
Rada IIP o danych historycznych i polarnych
Pod przewodnictwem głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego 23 października odbyło się kolejne posiedzenie Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej.
Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się od przedstawienia zmian, jakie od ostatniego posiedzenia zaszły w Geoportalu. Są to:
- korzystanie już przez wszystkie powiaty z komunikacji miedzy systemami EGiB i Elektroniczną Księgą Wieczystą;
- publikacja linku do serwisu www.geoportal.gov.pl w stopce stron internetowych we wszystkich serwisach rządowych gov.pl;
- podłączenie lokalizacji komisji wyborczych wraz z linkowaniem ze stron komisji do Geoportalu;
- uruchomienia usługi sieciowej do wyznaczania wysokości z NMT na podstawie podanych współrzędnych X, Y;
- dodanie w ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych nowych funkcji ułatwiających przeglądanie oraz kontrolę zgłoszonych serwisów;
- wprowadzenie ułatwień w korzystaniu z usług danych przestrzennych WMS i WMTS wynikających z uporządkowania sekcji dotyczącej usług przeglądania.
W dalszej części spotkania dr hab. Bogumił Szady (pracownik KUL i PAN) przedstawił prezentacje nt. „Danych geograficzno-historycznych jako składowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej”. Zaprezentował w niej m.in. portal atlasfontium.pl – zasób, który można wykorzystać w IIP. Na koniec wyraził potrzebę współpracy historyków i geografów z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii, szczególnie w zakresie:
- standardów gromadzenia danych geograficzno-historycznych w kontekście harmonizacji z krajowym zasobem geoinformacyjnym;
- zapewnienia podstawowej infrastruktury dla prac badawczych (w tym analiz przestrzennych);
- otoczenia prawnego, instytucjonalnego i finansowego dla gromadzenia i archiwizacji danych przestrzennych.
Podczas dyskusji poruszono kwestie dotyczące sposobu współpracy z instytucjami badawczymi. Przewodniczący Rady Waldemar Izdebski wyraził chęć podłączenia usług dotyczących danych historyczno-geograficznych, o ile takowe będą dostępne.
W dalszej kolejności wiceprzewodniczący Rady dr hab. inż. Dariusz Gotlib przedstawił prezentację nt. „Infrastruktury informacji przestrzennej dla obszarów polarnych – potrzeby i możliwości”, w której poruszył temat włączenia do IIP tematów z zakresu danych z obszarów polarnych gromadzonych przez polskie stacje badawcze.
Kolejne posiedzenie Rady IIP odbędzie się 11 grudnia.
Opracowanie na podstawie informacji GUGiK
|