|2019-10-23|
Geodezja, Edukacja, Imprezy
100-lecie AGH
19 października 2019 r. w Krakowie odbyły się główne uroczystości z okazji Jubileuszu 100-lecia AGH. W obchodach uczestniczył prezydent Andrzej Duda.
Fot. Z. Sulima
|
|
Fot. Z. Sulima
|
|
Fot. Z. Sulima
|
|
Reprezentacja WGGiIŚ podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego
|
|
|
Uroczystości rozpoczęły się w Kolegiacie Uniwersyteckiej św. Anny, gdzie społeczność akademicka zgromadziła się na mszy świętej, której przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Po jej zakończeniu w kierunku Rynku Głównego wyruszył pochód jubileuszowy. W uroczystym orszaku, któremu towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna AGH, wzięli udział rektorzy AGH, rektorzy uczelni polskich i zagranicznych, licznie zgromadzeni pracownicy uczelni, studenci i zaproszeni goście. Trasa pochodu wiodła ul. Szewską, przez Rynek Główny, ul. Wiślną, ul. Gołębią, aż do Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W gmachu tym 20 października 1919 r. miała miejsce uroczystość z udziałem marszałka Józefa Piłsudskiego, podczas której otwarto Akademię Górniczą. Następnie uczestnicy obchodów udali się do Centrum Kongresowego ICE Kraków, gdzie odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Jubileuszu 100-lecia AGH oraz 101. Inauguracji Roku Akademickiego.
– Tegoroczna inauguracja jest szczególna i wyjątkowa – świętujemy bowiem setną rocznicę aktywnej działalności naszej uczelni. W ciągu minionego wieku realizowaliśmy z powodzeniem założenia misji uniwersytetu – kształcenie, badania naukowe, wychowanie młodzieży oraz współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zgodzie z zasadą społecznej odpowiedzialności – mówił rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.
W dalszej części uczestnicy uroczystości wysłuchali przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy. – W 1919 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim (…) w auli nastąpiła inauguracja, dokładnie 20 października 1919 r., a dokonał jej marszałek Józef Piłsudski. Dlaczego tak się śpieszył? Bo przecież uczelnia, tak jak odrodzone polskie państwo, ma ponad sto lat. (…) Otóż powód był prosty. Polska walczyła wtedy o to, aby w jej granicach znalazł się Śląsk. To było ważne zadanie. (…) kiedy (…) Górny Śląsk stawał się częścią Rzeczpospolitej, to już pierwsi studenci byli kształceni na inżynierów, a później mogli wykonywać pracę dla polskich kopalń, hut na tym jakże ważnym obszarze Rzeczpospolitej będącym fundamentem odbudowy kraju i tworzenia pomyślności II Rzeczpospolitej. Akademia Górnicza była niezwykle ważnym elementem realizacji tej wielkiej wizji odrodzonej, nowej, silnej Rzeczpospolitej, która powstała z popiołów po 123 latach – mówił prezydent.
Następnie głos zabrali wicepremier Jarosław Gowin, komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego i Przemysłu Elżbieta Bieńkowska, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, premier w latach 1997-2001 i przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012 prof. Jerzy Buzek oraz przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt.
Najważniejszym momentem uroczystości była immatrykulacja studentów I roku. Każdy wydział AGH reprezentował jeden, nowo przyjęty student, który w imieniu własnym i swoich kolegów składał uroczyste ślubowanie.
W uroczystościach wzięła też udział zastępca GGK Alicja Kulka. Na ręce rektora prof. Tadeusza Słomki złożyła list gratulacyjny wystosowany przez głównego geodetę kraju Waldemara Izdebskiego, który m.in. napisał: „Jestem pełen uznania dla działalności i osiągnięć, które napawają dumą nie tylko środowisko naukowców, ale i wszystkich Polaków. Przez lata wypracowany program dydaktyczny pozwala na rozwój młodych adeptów nauk ścisłych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Zatem dziękuję za trud włożony w edukację kolejnych pokoleń, które, wychodząc spod skrzydeł Akademii Górniczo Hutniczej, wysławiają jej dobre imię poprzez rzetelną pracę, głęboką wiedzę i fachowość”.
Dzień wcześniej (18 października) na Wydziale Geodezji Górniczej i Geodezji miały miejsce obchody wydziałowe 100-lecia AGH. W ich ramach odbyło się seminarium pt. „Wspomnień czar” oraz prezentacja poszczególnych katedr wydziału i wybranych laboratoriów. Uroczystość zakończyła się wieczornym spotkaniem w restauracji. W obchodach wydziałowych uczestniczyło około 200 osób.
W jednym z najbliższych numerów GEODETY opublikujemy artykuł o 100-leciu AGH i historii Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska
Źródło: AGH, DC
|