Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-11-06|

Mazowsze chce wytyczać kierunek zmian w SDI


Konferencją z udziałem ambasadora Królestwa Norwegii J.E. Kunta Hauge zainicjowano wczoraj (5 listopada) w Warszawie projekt o dosyć złożonym tytule „Wypracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod integracji danych katastralnych, mapy zasadniczej i Bazy Danych Topograficznych oraz modernizacja usług publicznych świadczonych przez służbę geodezyjną i kartograficzną”. Jej organizatorami byli beneficjenci projektu, czyli: samorząd województwa mazowieckiego, główny geodeta kraju, prezydent Płocka oraz starosta piaseczyński.

Projekt realizowany jest przy merytorycznym wsparciu The Norwegian Mapping and Cadastre Authority i dofinansowywany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmów Finansowych EOG. Łączny koszt projektu to 5,5 mln euro, wartość dofinansowania wynosi 4,6 mln euro. Na 15% polskiego udziału składają się GUGiK, samorząd województwa mazowieckiego oraz powiat piaseczyński i płocki.

Spotkanie poprowadził marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Główny geodeta kraju Wiesław Potrapeluk podkreślał, że celem projektu jest likwidacja zbędnej nadmiarowości danych przestrzennych. Mówił o powołanej przez siebie Radzie ds. Implementacji INSPIRE (niemającej obecnie uprawnień decyzyjnych), która jak najszybciej powinna być przekształcona w radę międzyresortową z uprawnieniami decyzyjnymi. Knut Flathen, od czterech kadencji kierujący pracami The Norwegian Mapping and Cadastre Authority, przypomniał doświadczenia norweskie związane z początkami budowy SDI, które mogą być przydatne również w warunkach polskich. Najważniejsze było przekonanie instytucji zbierających dane, że więcej zyskają na współpracy niż na konkurowaniu ze sobą, ale kluczem do sukcesu było zachęcenie do udziału w tym przedsięwzięciu powiatów. Zdaniem Knuta Flathena koordynacją implementacji INSPIRE w Polsce powinien zajmować się główny geodeta kraju.

Geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski przedstawił założenia i planowane efekty projektu. Wśród jego licznych celów wymienił m.in.:

opracowanie modelu danych powiatowej georeferencyjnej bazy danych, opracowanie zasad aktualizacji georeferencyjnej bazy danych obiektów topograficznych danymi zawartymi w zintegrowanej powiatowej bazie danych, stworzenie oprogramowania aplikacyjnego do prowadzenia zintegrowanej bazy danych dla poziomu powiatowego, opracowanie i wdrożenie systemu zarządzania bazą danych topograficznych z wykorzystaniem zintegrowanej powiatowej bazy danych, konwersję do postaci cyfrowej map analogowych oraz założenie rejestru cen i nieruchomości w Płocku oraz powiecie piaseczyńskim, przeprowadzenie prac badawczych nad ekonomiką i dokładnością różnych sposobów pozyskiwania danych do mapy zasadniczej, utworzenie bazy metadanych na poziomie powiatowym, wdrożenie na poziomie wojewódzkim standardów organizacyjnych i technicznych i opracowanie rozwiązań informatycznych dla potrzeb bazy danych topograficznych, opracowanie i wdrożenie internetowego systemu udostępniania danych zgodnie z modelem społeczeństwa informacyjnego, zakup sprzętu i oprogramowania narzędziowego, prowadzenie szkoleń, opracowanie standardów i mechanizmów organizacyjnych oraz kompetencyjnych w zakresie funkcjonowania polskiej służby geodezyjnej i kartograficznej, a także standardów i mechanizmów technicznych w zakresie danych przestrzennych i współdziałania baz danych krajowego systemu informacji o terenie, tj. katastru nieruchomości, mapy zasadniczej, topograficznych baz danych, rejestru cen i nieruchomości, GESUT, PRN i PRG, opracowanie rekomendacji do aktów wykonawczych ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz instrukcji i wytycznych.

Zdaniem Krzysztofa Mączewskiego projekt powinien przyczynić się do redukcji kosztów tworzenia, utrzymywania i udostępniania danych, poprawy ich wiarygodności i aktualności, a także do skrócenia czasu oczekiwania na przygotowanie dokumentów do przedsięwzięć inwestycyjnych oraz podniesienia jakości usług administracji publicznej.

Powiatowy punkt widzenia przedstawili: prezydent Płocka Mirosłw Milewski, który omówił oczekiwany wpływ wyników projektu na przygotowanie procesów inwestycyjnych oraz zarządzanie przestrzenią, i starosta piaseczyński Jan Dąbek, który zajął się rolą projektu w procesie wzmacniania jednostek samorządu terytorialnego, modernizacji usług administracji publicznej oraz wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego.
Wiceprezes GUGiK Adam Iwaniak poinformował, że na mocy podpisanego porozumienia projekt realizowany jest we współpracy z GUGiK. Marszałek Struzik zapowiedział, że jeżeli przedsięwzięcie się powiedzie, to również pozostałe województwa będą mogły skorzystać ze zgromadzonych doświadczeń. Realizacja projektu zaplanowana jest na lata 2007-2011.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama