|2019-10-16|
Prawo, Przetargi
Prezydent podpisał nowe Prawo zamówień publicznych
Prezydent Andrzej Duda podpisał dwie ustawy z 11 września 2019 r.: Prawo zamówień publicznych oraz Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo zamówień publicznych. Nowe regulacje dotyczące zamówień publicznych czekają juz tylko na publikację w Dzienniku Ustaw i wejdą w życie – co do zasady – 1 stycznia 2021 r.
Jak informowaliśmy, w nowej ustawie Prawo zamówień publicznych znalazły się m.in. rozwiązania wprowadzające obowiązek dokonania analizy przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia, aby uzyskać jak najlepsze efekty z danych nakładów i wybrać optymalne metody i środki służące osiągnięciu założonych celów. Ustawa pozwala precyzyjnie określić zasady współdziałania, prowadzenie katalogu klauzul zakazanych, jeśli chodzi o treści umowy. Wprowadza też nowe zasady waloryzacji wynagrodzenia, a także obowiązek stosowania zaliczek lub częściowych płatności w umowach powyżej 12 miesięcy. Nowe przepisy przewidują też szczegółowe zasady dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Wysokość zabezpieczenia ustala się w stosunku procentowym do ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy, jeżeli w ofercie podano cenę jednostkową lub ceny jednostkowe. Zabezpieczenie ustala się w wysokości nieprzekraczającej 5% ceny całkowitej.
Według autorów ustawy nowe przepisy pozwolą lepiej zadbać o interesy podwykonawców. Obniżenie opłat sądowych od skarg w drugiej instancji zapewni większą dostępność dla małych i średnich przedsiębiorstw korzystania ze skargi na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej.
Minister Jadwiga Emilewicz tłumaczyła wcześniej, że resort przedsiębiorczości i technologii zdecydował się na przygotowanie nowej ustawy, ponieważ dotychczas obowiązujące Pzp z 2004 r. nowelizowano już kilkadziesiąt razy, przez co stało się ono mało czytelne. W związku z wejściem w życie Pzp, uchylona zatem zostanie ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych. W konsekwencji ustawodawca nowelizuje ponad 80 ustaw.
Ustawa Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo zamówień publicznych zawiera przepisy dostosowujące, przejściowe i zmieniające. W Pwpzp przewidziano m.in., że do postępowań o udzielenie zamówienia, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia z życie nowego Pzp, stosować się będzie przepisy dotychczasowe. Podobnie będzie w przypadku konkursów będących w toku w dniu wejścia w życie Pzp, a także w przypadku umów w sprawie zamówienia publicznego oraz umów ramowych zawartych w następstwie postępowania o udzielenie zamówienia wszczętego przed dniem wejścia w życie Pzp.
AW
|