|2019-10-16|
GIS, Mapy, Prawo
Zmiany na mapach hałasu: prezydent podpisał ustawę
Prezydent RP podpisał nowelizację Prawa ochrony środowiska, która wprowadza spore zmiany dotyczące sporządzania map hałasu.
Przepisy te dostosowują polskie prawodawstwo do unijnej dyrektywy ustanawiającej wspólne metody oceny hałasu. Usuwają ponadto naruszenia prawa wspólnotowego odnoszące się do oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku.
Zgodnie z nowymi przepisami strategiczne mapy hałasu mają być sporządzane co 5 lat dla:
- miast powyżej 100 tys. mieszkańców,
- terenów wzdłuż głównych dróg (powyżej 3 mln pojazdów rocznie),
- linii kolejowych (powyżej 30 tys. pociągów rocznie),
- terenów wokół dużych lotnisk (powyżej 50 tys. startów i lądowań rocznie).
Pierwsze takie mapy mają zostać wykonane do końca czerwca 2022 roku, a ich treść ma być zgodna z wymogami dyrektywy 2015/996 z 2015 roku. Nowelizacja zobowiązuje też do uwzględniania ograniczeń wynikających ze strategicznych map hałasu w miejscowym planie zagospodarowania oraz w decyzji o warunkach zabudowy.
Przepisy nakładają na marszałków województw obowiązek sporządzania co 5 lat programów ochrony środowiska przed hałasem. Pierwsza edycja tych programów ma być gotowa do lipca 2024 roku.
Ustawa przewiduje ponadto nakładanie na samorządy czy zarządców dróg, kolei i lotnisk kar za niewywiązywanie się z obowiązków przewidzianych w tym akcie.
Zgodnie z przepisami przejściowymi dotychczas sporządzone mapy akustyczne zachowają moc do 30 czerwca 2022 r., a dotychczasowe programy ochrony środowiska przed hałasem – do 18 lipca 2024 r.
JK
|