wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-14| Przetargi

Modernizacja podlaskich zasobów: geodeci czekają na pieniądze

Miliony złotych winien jest Związek Powiatów Województwa Podlaskiego (ZPWP) kilkunastu firmom geodezyjnym z całej Polski. Sprawa dotyczy prac realizowanych w ramach projektu „Udostępnianie zasobów publicznych rejestrów geodezyjnych – modernizacja ewidencji gruntów i budynków”.


Modernizacja podlaskich zasobów: geodeci czekają na pieniądze

Do redakcji GEODETY i Geoforum.pl dotarł list grupy przedsiębiorców, którzy wygrali przetargi ogłoszone w ramach wspomnianego przedsięwzięcia. „Do dnia dzisiejszego żaden z wykonawców, pomimo odebrania prac i wystawienia faktur, nie otrzymał wynagrodzenia” – pisali. „Aby zachować płynność finansową, musimy odkładać realizację umów i zajmować się innymi pracami. To może spowodować opóźnienie realizacji projektu (…) i może być podstawą do naliczenia wykonawcom karnych odsetek. Za opóźnienia winny będzie oczywiście wyłącznie wykonawca, gdyż podpisując umowę, zobowiązał się przecież do jej terminowej realizacji, a przystępując do przetargu oświadczył, że jest w sytuacji ekonomicznej pozwalającej na realizację zamówienia”.

Całkowita wartość projektu ZPWP to blisko 70 mln zł. Większość tej kwoty – 58 mln zł – stanowi dotacja ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Umowa na dofinansowanie została podpisana w grudniu 2017 r., a pierwszych 14 przetargów na wykonanie prac geodezyjnych ogłoszono w lipcu i sierpniu 2018 r. Każde z zamówień dotyczyło innego powiatu i ich przedmiotem była m.in. modernizacja EGiB, założenie baz danych BDOT500 i GESUT, oraz cyfryzacja materiałów źródłowych PZGiK. Łącznie ze 155 części udało się rozstrzygnąć 96. Pierwszych kilka umów podpisano w grudniu 2018 r., a zdecydowaną większość w styczniu i lutym br. Termin realizacji części dotyczących modernizacji EGiB ustalono na 31 grudnia 2021 r., a utworzenia baz BDOT500 i GESUT – 1 lipca br.
Podstawą nieopłaconych przez Związek faktur są więc zarówno protokoły odbiorów częściowych, jak i końcowych.

W sprawie opóźnień w płatnościach przedsiębiorcy zwrócili się m.in. do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP) – instytucji zarządzającej RPO WP. 17 września otrzymali odpowiedź, w której można przeczytać, że „dotychczas Związek Powiatów Województwa Podlaskiego nie przedstawił do rozliczenia żadnych wydatków związanych z wykonywaniem prac geodezyjnych. Rozliczone zostały (zarówno w formie refundacji, jak i rozliczenia zaliczki) wyłącznie koszty osobowe związane z zarządzaniem projektem. (…) Beneficjent ponosi wyłączną odpowiedzialność wobec osób trzecich za ewentualne szkody powstałe w związku z realizacją Projektu”.

7 października w Białymstoku odbyło się spotkanie ZPWP z wykonawcami przetargów. Jak tłumaczyli na nim przedstawiciele Związku, kłopoty z wypłaceniem pieniędzy spowodowane są różną interpretacją przepisów związanych z kwalifikacją wydatków za prace geodezyjne. Inaczej przepisy interpretuje ZPWP i Podlaski Urząd Wojewódzki, a inaczej UMWP. – Niestety Związek nie miał nic do zaoferowania. Nadal nie wiadomo, kiedy będą pieniądze – skomentował spotkanie jeden z jego uczestników. – Wszyscy zasłaniają się prawnikami, a nie ma urzędnika, który by podjął jakąś decyzję. W takim razie po co są urzędnicy, skoro rozmawiają ze sobą kancelaria prawna wynajęta przez Związek i radcy od marszałka?

Więcej wkrótce w miesięczniku GEODETA

DC


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
tym czasem Urząd Marszałkowski wraz ze Związkiem licytują się, kto jest bardziej winny zaniedbań i kto bardziej chciał, ale mu druga strona nie daje. To się może skończyć jeszcze ogromną bombą. Oba jak najmniej było ofiar...
odpowiedz zgłoś
Napisz do prezesa partii przecież te wszystkie instytucje zarządza partia rządząca. Szybciej i skuteczniej będzie. A teraz szykują zmiany to i się ucieszą że nie będą musieli szukać ludzi do wymiany.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
A ja proponuję wziąć sprawy w swoje ręce: tyczki do rąk, gumowce na nogi i jedziemy pod urząd marszałkowski/wojewódzki/siedzibę zcpwp. Tam zrobić blokadę urzędów, ale w środku pozamykać pracowników, bez wody, bez jedzenia, najlepiej odciąć im dostęp do wc i internet. Następnego dnia przyjechaliby na sygnale z pieniędzmi!
 3 
odpowiedz zgłoś
Proponuję Zainteresować się sposobem wyboru firm/instytucji, które pisały Studium i Fiszę projektową. Grubymi nićmi pisane. Miś poprostu. Bylejakość psia krew, wstyd!!
 1 
odpowiedz zgłoś
No cóż za chwilę wykonawcy pozrywają umowy z winy zamawiającego. Oczywiście będą dochodzić zaległości, odsetek, odszkodowania i kar umownych od zamawiającego. Jak sobie władze wybraliście Podlasianie tak macie.
 1 
odpowiedz zgłoś
Zamiast ? ? wpiszcie 'ł'
 1 
odpowiedz zgłoś
Pobierzcie i posłuchajcie tłumaczenia urzędnika dlaczego firmom nie zapłacono http://www.ozzg.pl/wp-content/uploads/2019/10/bia ystok_pl.mp3
 1 
odpowiedz zgłoś
Gry i zabawy urzędnicze Warto odsłuchać nagranie z Polskiego Radia Białystok. O sprawie warto pamiętać w kontekście twierdzenia pana wiceministra Sobonia (odpowiedzialnego za geodezję i kartografię w MIIR), który tak tłumaczył panu Abramowiczowi Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorców na jego wystąpienie do ministerstwa o sprawiedliwe - równoważne załatwienie propozycji nowych stawek za materiały PZGiK: "wykonawca prac geodezyjnych lub kartograficznych nie ponosi bynajmniej ciężaru ekonomicznego wykonania tych prac. Ciężar ten pozostaje przy podmiocie, na którego zamówienie dana praca jest wykonywana. Wykonawca jest bowiem wynagradzany za swoje staranne działanie i wynagrodzenie to zaspokaja jego słuszny interes." A więc panowie geodeci, o co Wam chodzi przecież wasze wynagrodzenia są słusznie zaspakajane? ps pisaliśmy o tym w artykule "Nie odbywa się to kosztem Wykonawców".
 2 
odpowiedz zgłoś
Być może błąd w projekcie polegający na tym, że ZPWP nie zawarł umów z partnerami, nie powiem w którym ale w innym związku celowym robiono to tak, że firmom płaciły starostwa a po rozliczeniu z UM refundację starostwu przekazywał beneficjent po otrzymaniu środków z UM. Jakiś błąd albo w studium wykonalności projektu albo zewnętrzny podmiot zarządzający źle przygotował projekty umów.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Podlaska BANDA ZLODZIEJI I NIUDACZNIKOW!!!!!!
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Na ich stronie można wyczytac ile juz zarobili urzędnicy obsługujący projekt. 170 tys.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
nie ma problemow z windykacja naeznosci z PODGiK , znikła jak wprowadzono zasadę "bez zapłaty wykonawca nie otrzyma materiałow" tak niedawno powiedzial wysoki ranga urżednik. Dlaczego to działa tylko w jedną stronę?
 2 
odpowiedz zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS