wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-07| Geodezja, Firma, Imprezy

Podwójny jubileusz OPGK w Krakowie

W tym roku krakowska spółka obchodzi dwa jubileusze. 70 lat minęło bowiem od chwili jej powstania, natomiast 25 – od czasu przekształcenia w spółkę. Uroczysta gala odbyła się w miniony piątek 4 października.


Podwójny jubileusz OPGK w Krakowie <br />
Wiceprezes OPGK w Krakowie Agnieszka Buczek oraz prezes Robert Rachwał z medalem "Polonia Minor"
Wiceprezes OPGK w Krakowie Agnieszka Buczek oraz prezes Robert Rachwał z medalem "Polonia Minor"
Podwójny jubileusz OPGK w Krakowie <br />
Wyróżnieni odznaczeniami państwowymi pracownicy firmy, z prawej wicewojewoda małopolski Z. Starzec
Wyróżnieni odznaczeniami państwowymi pracownicy firmy, z prawej wicewojewoda małopolski Z. Starzec
Podwójny jubileusz OPGK w Krakowie <br />
Wyróżnieni odznaczeniami resortowymi pracownicy firmy, z prawej wicewojewoda małopolski
Wyróżnieni odznaczeniami resortowymi pracownicy firmy, z prawej wicewojewoda małopolski
Podwójny jubileusz OPGK w Krakowie

– 70-letnia historia przedsiębiorstwa zatoczyła koło. Firma powstała w związku z planami budowy kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie, a dziś jej siedziba mieści się w jego bezpośrednim otoczeniu – tak rozpoczął swoje wystąpienie prezes OPGK w Krakowie Sp. z o.o. Robert Rachwał. Spotkanie było okazją do przypomnienia wcześniejszych i przedstawienia obecnych dokonań firmy, a także uhonorowania zasłużonych jej pracowników.

9 lutego 1949 roku utworzono Krakowski Oddział Państwowego Przedsiębiorstwa Mierniczego w Warszawie, który dał początek dzisiejszej spółce i był zalążkiem pierwszego państwowego przedsiębiorstwa geodezyjnego w tym mieście. W 1951 roku oddział przekształcono w samodzielnie działające Krakowskie Okręgowe Przedsiębiorstwo Miernicze. W 1974 roku, po kolejnych zmianach, firma znalazła się w strukturach Zjednoczenia „Geokart” i została przemianowana na Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne. Od 1 marca 1994 roku OPGK jest już prywatną spółką, której udziałowcami zostali jej pracownicy.

Do połowy lat 90. działalność OPGK w Krakowie związana była głównie z pracami prowadzonymi na terenie Małopolski i Krakowa. Obecnie, mimo iż wiele zadań firma nadal realizuje dla stolicy regionu i dla województwa, obszar jej działania obejmuje praktycznie całą Polskę.

Podczas piątkowej uroczystości przypomniano nie tylko największe osiągnięcia OPGK w Krakowie, ale też ludzi wyjątkowo zasłużonych dla rozwoju firmy, w tym pierwszego szefa prof. Zbigniewa Skąpskiego, dyrektora Adama Koncewicza, który przez 30 lat kierował przedsiębiorstwem, oraz pierwszego prezesa spółki Zbigniewa Głogowskiego.

Prezydent RP Andrzej Duda wyróżnił odznaczeniami państwowymi zasłużonych pracowników firmy. Otrzymali je: Andrzej Jasieniak i Marta Szymańska (medal złoty za długoletnią służbę) oraz Agata Homa, Ewa Palonek, Anna Różycka i Mirosław Witecki (medal srebrny).
Odznaczenia resortowe, tj. odznaki honorowe za zasługi dla geodezji i kartografii, zasłużonym pracownikom OPGK Kraków przyznał minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Otrzymali je: Marcin Marmol, Marta Skowron i Szymon Wdowski.
Wszystkie te odznaczenia wręczył wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.

Zasługi przedsiębiorstwa dostrzegli natomiast: marszałek województwa małopolskiego i przewodniczący sejmiku województwa, przyznając medal „Polonia Minor” za działalność na rzecz Małopolski (wręczył go radny sejmiku Jerzy Fedorowicz), oraz prezydent Krakowa, przyznając odznakę „Honoris Gratia” za zasługi dla miasta (wręczył ją wiceprezydent Jerzy Muzyk, podkreślając, że firma współtworzy od wielu lat markę Krakowa).

Odznaczenia przyznało również Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Z rąk prezesa Janusza Walo i przewodniczącej Oddziału w Krakowie Elżbiety Biel otrzymali je: Szymon Wdowski (złota odznaka honorowa) i Agnieszka Buczek (srebrna odznaka honorowa).

Natomiast Zarząd Spółki za szczególne oddanie i pracę na rzecz przedsiębiorstwa nadał tytuł zasłużony pracownik OPGK w Krakowie pięciu osobom: Jolancie Figurze, Jolancie Kwiecińskiej, Danucie Nowak, Konradowi Zdebowi i Bogdanowi Ziomkowi.

Jak zauważył prezes OPGK w Krakowie, efektów pracy firmy nie sposób wyliczyć ani opisać. Większość wykonywana jest na zlecenie administracji rządowej i samorządowej. Prace spółki można spotkać w repozytoriach państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego stopnia centralnego, regionalnego i powiatowego. Obecnie spółka bierze udział w największych projektach budowy baz: danych topograficznych, ewidencji gruntów i użytków, geodezyjnych ewidencji sieci uzbrojenia terenu na terenie całego kraju. Skanuje setki metrów bieżących dokumentacji geodezyjnej. Inżynierowie firmy obecni są na wielkich budowach, jak budowa bloku energetycznego elektrowni Jaworzno III lub niedawno oddana do użytku zapora Świnna Poręba.

– Mapę województwa znajdziemy przy wejściu do gabinetu wojewody małopolskiego. Mapę planów inwestycyjnych miasta na stole prezydenta miasta Krakowa, a w kokpicie samolotu niezbędna jest nasza mapa lotniska i baza danych o przeszkodach lotniczych. Szczycimy się tymi produktami, które na co dzień służą państwu, samorządom i obywatelom – mówił prezes Robert Rachwał.

W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyli m.in.: wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, radni sejmiku województwa małopolskiego: Jerzy Fedorowicz i Tadeusz Arkit, zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk, dziekan Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie prof. Stanisław Gruszczyński, małopolski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego Danuta Paluch, geodeta województwa małopolskiego Maciej Jezioro oraz geodeta miasta Krakowa Maria Kolińska. W wydarzeniu udział wzięli też szefowie i przedstawiciele organizacji geodezyjnych: prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich dr hab. inż. Janusz Walo, prezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej Krzysztof Lichończak, wiceprezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Paweł Świerczek czy przedstawiciel Stowarzyszenia Kartografów Polskich dr inż. Andrzej Głażewski, a także prezesi największych firm geodezyjnych. Wśród gości znalazł się również były główny geodeta kraju dr inż. Kazimierz Bujakowski. Radę Nadzorczą OPGK w Krakowie reprezentowali: Zbigniew Głogowski (przewodniczący), Maria Broda (wiceprzewodnicząca) oraz Bogdan Sroga (sekretarz). W wydarzeniu uczestniczyli także emerytowani dyrektorzy zakładów oraz pracownicy OPGK w Krakowie.
Ponadto list gratulacyjny wystosowała m.in. zastępca głównego geodety kraju Alicja Kulka.

Uroczystość uświetnił występ Piotra Bałtroczyka, który również poprowadził jubileuszową galę.

Anna Wardziak


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Gratulacje !! Gratulacje i samych sukcesów ...

Laurki, odznaczenia,medale, dyplomy Jednym słowem, marzenie każdego geodety

Brawo Moja stara firmo: zaczynałem tam swoją przygodę z geodezją i miło wspominam POGK, jeszcze z siedzibą pid Halą Targową. Niech się im wiedzie w tych trudnych czasach.

bardzo miło bardzo miło o i atrakcyjny Pan Kazimierz się pojawił na spotkaniu. Jak widać "branża" jest niewielka i bardzo zbliżona do siebie:)

4 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS