Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-10-03| Teledetekcja

Oberwanie góry lodowej na Antarktydzie okiem Sentinela

Zdaniem naukowców największa od 50 lat góra lodowa o technicznej nazwie D28 pod koniec września oderwała się od lodowca szelfowego Amery'ego we wschodniej części Antarktydy.


Oberwanie góry lodowej na Antarktydzie okiem Sentinela

Szacuje się, że góra lodowa D28 ma około 210 m grubości i waży 315 miliardów ton. Jej całkowita powierzchnia wynosi ponad 1600 km kw., oznacza to, że jest ponad trzykrotnie większa od powierzchni Warszawy.

Udostępnioną przez Europejską Agencję Kosmiczną animację przygotowano na podstawie zdjęć wykonanych przez należącego do programu Copernicus satelitę Sentinel-1 przed i po oderwaniu się bryły lodu od głównego masywu.

Kluczową zaletą zobrazowań radarowych, a takie wykonuje Sentinel-1, jest możliwość obrazowania w dowolnych warunkach pogodowych czy oświetleniowych, a więc również w nocy oraz przy pełnym zachmurzeniu. Przydatność tej cechy ujawnia się chociażby w zarządzaniu kryzysowym, np. przy wyznaczeniu zasięgu fali powodziowej. Dane radarowe świetnie sprawdzają się również w monitorowaniu oceanów. Dobrze widoczne są na nich statki, góry lodowe czy zasięg pokrywy lodowej.

Źródo: ESA

Jak zapowiada ESA, satelity będą nadal monitorować górę lodową, ponieważ stanowi ona zagrożenie dla przepływających w pobliżu statków.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama