wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-03| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Ordnance Survey stawia na uczenie maszynowe

Dzięki otrzymaniu dostępu do superkomputera brytyjska agencja kartograficzna Ordnance Survey będzie badać wykorzystanie uczenia maszynowego w analizie zdjęć lotniczych. Ma to zrewolucjonizować sposób, w jaki instytucja ta gromadzi i aktualizuje dane przestrzenne.


Ordnance Survey stawia na uczenie maszynowe

Scafell Pike jest komputerem typu Bull Sequana X1000. Zainstalowano go w Hartree Centre – jednostce badawczej prowadzonej przez Science and Technology Facilities Council (STFC). Pozwala on na wykonywanie nawet 3,4 kwadryliona obliczeń na sekundę. Uzyskanie dostępu do tak ogromnej mocy obliczeniowej było możliwie dzięki wygranemu przez OS konkursowi „Innovate UK”.

Dzięki temu komputerowi Ordnance Survey chce rozwijać algorytmy uczenia maszynowego, które pozwolą na automatyczną ekstrakcję obiektów ze zdjęć lotniczych czy innych typów danych przestrzennych. Agencja liczy, że wypracowane przez nią rozwiązania pozwolą wygenerować oszczędności początkowo na poziomie 2 mln funtów rocznie, a w 2024 r. – już 8 mln funtów.

W swoich pracach badawczych OS chce postawić nacisk przede wszystkim na opracowanie standardów kontroli jakości danych wygenerowanych dzięki sztucznej inteligencji. Agencja podkreśla, że błędne algorytmy AI mogą nie tylko doprowadzić do kompromitacji w oczach społeczeństwa, ale też generować wymierne straty dla biznesu.

Ordnance Survey ma już doświadczenie w zakresie AI i uczenia maszynowego. Agencja z powodzeniem wykorzystała te rozwiązania do dokładnego skartowania granic pól uprawnych o łącznej długości 374 tys. km. Wygenerowane w ten sposób dane są teraz wykorzystywane przez Rural Payments Agency. Z kolei wspólnie z Microsoftem agencja opracowała algorytmy do automatycznego wykrywania typów dachów. W ciągu kilku dni udało się ponieść ich skuteczność z 0 do 87% – chwali się OS.

– Uczenie maszynowe może zrewolucjonizować sposób, w jaki OS wykrywa zmiany. Mamy już najbardziej szczegółowe mapy na świecie, ale wzbogacenie ich dzięki AI o dodatkowe szczegóły, takie rodzaje dachów, panele słoneczne czy elementy małej architektury, będą miały kluczowe znaczenie dla wprowadzania nowych technologii, takich jak telefonia 5G czy pojazdy autonomiczne – mówi dyrektor operacyjny OS John Clarke.

– Już widzimy, że rozwiązania AI mogą być cenne chociażby w rolnictwie czy budowie inteligentnych miast. Zapewnienie odpowiedniej jakości tego typu danych będzie kluczem do sukcesu projektu. Czy sztuczna inteligencja może podać powód, dla którego podejmuje takie, a nie inne decyzje? Czy wyjaśni, jakie dane są prawidłowe, a które są złe? Właśnie to musimy teraz samodzielnie ustalić, aby z efektów naszej pracy mogła korzystać również szersza społeczność naukowa – kontynuuje John Clarke.

Źródło: OS, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@Delma Tak sobie myślę, że wykrywanie dachów na zdjęciach to zadania przynajmniej sprzed dekady, a może i jeszcze dalej. Podejrzewam, że obecnie dałoby się większość atrybutów wypełnić automatycznie analizując obraz "wokół" obiektu. A jak to spiąć jeszcze z innymi danymi gromadzonymi np. w oparciu o zapytania wpisywane w wyszukiwarkę, czy obrazy z kamer monitoringu to cały EGiB mielibyśmy robiony z automatu i jeszcze na bieżąco aktualizowany. Możliwości już są tylko obawiam się, że wyobraźni brakuje tu i tam ;)
odpowiedz zgłoś
Fajnie że OS może sobie pozwolić na badania tego typu. Tylko nie wiem co będzie wymiernym wynikiem takich badań. Większości wartości atrybutów w naszych bazach EGIB, GESUT, BDOT10k itp. nie da się pozyskać ze zdjęć. Zaprzęgać taki system do identyfikacji dachów jest tylko pokazem możliwości AI.
 1 
odpowiedz zgłoś
w kontekście ostaniego pisma GGK i całego zamieszania z tym związanego...widzimy gdzie jest nasza polska geodezja. TO smutne, że tak bardzo oddalamy się od tzw. świata zachodniego brnąć w papierologię, interpretacje, atrybuty, relacje...
 5 
odpowiedz zgłoś
wow ciekawe jak sobie poradzi z porównaniem mapy z zasobu a uzyskanymi danymi z pomiaru i czy PODGiK to przyjmie ;))))
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS