Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-10-01| Mapy

XVIII-wieczne mapy Wieliczki na ekspozycji

Od jutra (2 października) do 17 listopada w Zamku Żupnym w Wieliczce będzie można oglądać wystawę „Wieliczka 1785. Miasto na wielkich arkuszach”.


XVIII-wieczne mapy Wieliczki na ekspozycji

W 1785 r. ukończono rysowanie wielkiej, bardzo szczegółowej mapy miasta „na wielkich arkuszach” papieru, a następnie wykreślono jej wersję pomniejszoną, z dodatkowymi przekrojami i ozdobnymi napisami, kartuszami oraz bordiurami. Obie te mapy znajdują się w zbiorach Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. W ostatnim czasie poddane zostały pracochłonnej konserwacji w specjalistycznej pracowni, aby w pełnej krasie mogły zostać zaprezentowane mieszkańcom Wieliczki i innym zwiedzającym na najnowszej wystawie „Wieliczka 1785. Miasto na wielkich arkuszach” w Zamku Żupnym. Warto podkreślić, że ze względów konserwatorskich takie obiekty eksponowane są rzadko i stosunkowo krótko.

Przedstawiono je w kontekście innych, starszych i młodszych od nich map miasta – również bardzo cennych i ciekawych, dzięki czemu można porównać kunszt kartografów, stopień dokładności map oraz prześledzić zmiany zachodzące w Wieliczce. Zwiedzający mają okazję dowiedzieć się, kim byli autorzy map Wieliczki z 1785 r. (Józef Fleckhammer von Aystätten, Karol Franciszek Nicolaschy i Antoni Friedhuber) oraz poznać ich inne prace – na przykład plany wyrobisk kopalni. Ekspozycję wzbogaca zakupiona niedawno kolekcja kilkudziesięciu urządzeń mierniczych z XIX i z pocz. XX w. (teodolity, niwelatory, kompasy i inne).

Wielickie Muzeum posiada duży zbiór kartograficzny liczący ok. 4200 map i planów. Zdecydowana większość przedstawia wielicką kopalnię, ale także miasto, jego fragmenty lub poszczególne budynki. Najstarsze mapy kopalni znane w postaci miedziorytów Wilhelma Hondiusa pochodzą z 1. poł. XVII w.

Marek Skubisz, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama