|2019-09-25|
GIS, Mapy, Teledetekcja
Sztuczna inteligencja pomaga kartować Afrykę
Nie da się skutecznie nieść pomocy humanitarnej bez szczegółowych i wiarygodnych map – problem ten jest szczególnie palący w Afryce. By go rozwiązać, Microsoft sięgnął po algorytmy sztucznej inteligencji (AI).
Wypełnianiem białych plam na mapach Afryki od lat zajmują się wolontariusze projektu OpenStreetMap działający w ramach grupy HOT (Humanitarian OpenStreetMap Team). W tym celu utworzyli narzędzie Tasking Manager, które pozwala wskazywać regiony, gdzie potrzebna jest ich praca. Zapobiega ono także dublowaniu wysiłków poszczególnych wolontariuszy. Dotychczas w ramach OSM udało się skartować około 11 mln km kw. tego kontynentu, jednak 60% powierzchni wciąż pozostaje białą plamą.
By pomóc ją zapełnić, Microsoft postanowił wykorzystać algorytmy uczenia maszynowego do automatycznej wektoryzacji budynków na zdjęciach satelitarnych. Efektem tej inicjatywy jest utworzenie i udostępnienie na wolnej licencji zbiorów danych o obrysach 18 mln budynków dla Tanzanii oraz Ugandy. Rejestr ten podłączono ponadto przy użyciu specjalnego API do narzędzia Tasking Manager. Na jego podstawie uczestnicy projektu OSM będą mogli łatwo zaktualizować warstwę budynków w tej otwartej bazie (dla obu wspomnianych krajów jest w niej dziś około 14 mln budynków).
Do opracowania tych zbiorów Microsoft wykorzystał algorytmy wcześniej użyte w kartowaniu USA i Kanady. Jak jednak podkreśla korporacja, należało je odpowiednio zmodyfikować, tak aby uwzględniały specyfikę tutejszej sieci osadniczej oraz jakość zobrazowań dostępnych dla tego kontynentu.
Dodajmy, że wcześniej projekt OSM w podobny sposób wsparł Facebook, oferując narzędzia bazujące na AI i przeznaczone do kartowania sieci drogowej.
JK
|