Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-25| GIS, Mapy, Teledetekcja

Sztuczna inteligencja pomaga kartować Afrykę

Nie da się skutecznie nieść pomocy humanitarnej bez szczegółowych i wiarygodnych map – problem ten jest szczególnie palący w Afryce. By go rozwiązać, Microsoft sięgnął po algorytmy sztucznej inteligencji (AI).


Sztuczna inteligencja pomaga kartować Afrykę

Wypełnianiem białych plam na mapach Afryki od lat zajmują się wolontariusze projektu OpenStreetMap działający w ramach grupy HOT (Humanitarian OpenStreetMap Team). W tym celu utworzyli narzędzie Tasking Manager, które pozwala wskazywać regiony, gdzie potrzebna jest ich praca. Zapobiega ono także dublowaniu wysiłków poszczególnych wolontariuszy. Dotychczas w ramach OSM udało się skartować około 11 mln km kw. tego kontynentu, jednak 60% powierzchni wciąż pozostaje białą plamą.

By pomóc ją zapełnić, Microsoft postanowił wykorzystać algorytmy uczenia maszynowego do automatycznej wektoryzacji budynków na zdjęciach satelitarnych. Efektem tej inicjatywy jest utworzenie i udostępnienie na wolnej licencji zbiorów danych o obrysach 18 mln budynków dla Tanzanii oraz Ugandy. Rejestr ten podłączono ponadto przy użyciu specjalnego API do narzędzia Tasking Manager. Na jego podstawie uczestnicy projektu OSM będą mogli łatwo zaktualizować warstwę budynków w tej otwartej bazie (dla obu wspomnianych krajów jest w niej dziś około 14 mln budynków).

Do opracowania tych zbiorów Microsoft wykorzystał algorytmy wcześniej użyte w kartowaniu USA i Kanady. Jak jednak podkreśla korporacja, należało je odpowiednio zmodyfikować, tak aby uwzględniały specyfikę tutejszej sieci osadniczej oraz jakość zobrazowań dostępnych dla tego kontynentu.

Dodajmy, że wcześniej projekt OSM w podobny sposób wsparł Facebook, oferując narzędzia bazujące na AI i przeznaczone do kartowania sieci drogowej.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS