|2019-09-20|
GIS, Mapy
Ruszył geoportal Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Samorządy zrzeszone w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii uruchomiły własny serwis mapowy, który umożliwia przeglądanie różnorodnych danych tematycznych o tym regionie.
– Zakres portalu jest bardzo zróżnicowany – mówi Andrzej Kolat, dyrektor Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej, w którym InfoGZM zostało opracowane. – Obejmuje zarówno podstawowe informacje o Metropolii i jej gminach członkowskich, takie jak powierzchnia, liczba ludności, rodzaj gminy, oraz bardziej szczegółowe zagadnienia branżowe z zakresu m.in. demografii, finansów publicznych, infrastruktury, środowiska i gospodarki – wylicza.
Można tam znaleźć również zbiór publikacji na temat GZM oraz opracowań przez nią realizowanych. Dostępne są m.in. mapy prezentujące koncepcję Kolei Metropolitalnej czy zaprojektowany system tras rowerowych. Platforma oferuje różne formy prezentacji danych – mapy, wykresy, kartogramy, grafiki, tabele.
Podstawowym źródłem danych, które zostały zebrane i zaprezentowane na portalu InfoGZM, jest Główny Urząd Statystyczny, a także Regionalna Izba Obrachunkowa, Ministerstwo Finansów i budżety poszczególnych gmin członkowskich. Wykorzystano też dane przestrzenne pozyskane od podmiotów zewnętrznych, czyli m.in. z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska czy Państwowego Instytutu Geologicznego. Część z map powstała w ramach własnych analiz, prowadzonych przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej.
Portal jest obecnie w fazie startowej. Należy spodziewać się, że jego zawartość będzie sukcesywnie modyfikowana i wzbogacana o nowe dane i analizy oraz dodatkowe formy prezentacji – zapowiadają jego twórcy.
Serwis InfoGZM stanowi integralny element jednego ze strategicznych działań GZM, jakim jest utworzenie Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego. Celem Obserwatorium jest monitorowanie zmian i procesów zachodzących w GZM oraz gromadzenie danych, które potencjalnie mogą wspierać proces programowania rozwoju społeczno-gospodarczego, a także mogą służyć merytorycznemu wsparciu poszczególnych departamentów Urzędu Metropolitalnego.
Źródło: GZM, JK
|