Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-19| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Na Intergeo znów bez rewolucji?

Co roku goście międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo wypatrują rewolucyjnych premier, które wywrócą geodezję do góry nogami. Czy podczas kończącej się właśnie edycji (Stuttgart, 17-19 września) znów się zawiedli?


Na Intergeo znów bez rewolucji?

Z pewnością wśród nowości nie zabrakło sprzętu i oprogramowania, które w znaczący sposób ułatwią zbieranie i przetwarzanie danych przestrzennych. Czy jednak można mówić o jakimś przełomie? Czy rewolucją jest na przykład skaner laserowy, który oferuje czterokrotnie szybszy pomiar? Zdania będą podzielone, choć zapewne większość zwiedzających spodziewałaby się czegoś bardziej „łał”. Tak czy inaczej, postęp w technologiach pomiarowych wciąż jest wyraźny i warto trzymać rękę na pulsie, by nie zostać w tyle.

Zmiany widać chociażby w podstawowym sprzęcie geodezyjnym, np. w odbiornikach RTK. W tym roku na Intergeo zaprezentowano sporo nowych modeli wyposażonych w pochyłomierz bazujący już nie na module MEMS, lecz na IMU. Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna tylko Leica Geosystems oferowała taki model (GS18T). Mniej zorientowanym wyjaśnijmy, że IMU pozwala mierzyć z wychyloną tyczką bez jakichkolwiek kalibracji, nie bacząc na ewentualne zakłócenia pola elektromagnetycznego. Krótko mówiąc: libello, żegnaj na zawsze! Nowe odbiorniki z IMU dają sporą szansę, że ta bardzo wygodna technologia wkrótce stanie się dostępna również dla geodetów z chudszym portfelem.

Ponadto producenci sprzętu satelitarnego oraz tachimetrów zaczynają kłaść zdecydowanie większy nacisk na doskonalenie oprogramowania – zarówno polowego, jak i biurowego. Chodzi nie tylko o dodawanie nowych funkcji czy upraszczanie interfejsu, ale także o integrację danych z różnych instrumentów.

Duży postęp technologiczny widać w fotogrametrii i teledetekcji. Producenci mniej skupiają się już na podkręcaniu parametrów, a bardziej na ułatwianiu obsługi – dotyczy to w szczególności łączenia skanów, kolorowania chmury czy wykonywania pomiarów mobilnych.

Wiele dzieje się także w świecie dronów. W tym roku zaroiło się od bezzałogowych maszyn latających wyposażonych w skanery laserowe. Czy to tylko sezonowa (i niezwykle kosztowna) ciekawostka? Opinie – jak zwykle – są podzielone. Odpowiedź poznamy podczas kolejnych edycji Intergeo. To samo dotyczy innych modnych zagadnień obecnych na tegorocznych targach – BIM, rzeczywistości wirtualnej czy rozszerzonej, sztucznej inteligencji, sensor fusion czy internetu rzeczy.

Czytelników ciekawych nowości oraz trendów technologicznych zaprezentowanych na Intergeo 2019 odsyłamy do zaktualizowanych dziś fotogalerii tematycznych (odbiorniki GNSS i tachimetry, fotogrametria, systemy pomiarowe, różności), a także do lektury październikowego wydania miesięcznika GEODETA.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS